ATEST Ochrona Pracy

25 czerwca 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2019-02-18 16:10

Coboty nie zabierają pracy

fot. Fanuc
fot. Fanuc

Od jakiegoś czasu coboty zyskują na popularności. Dzięki zdolności usprawnienia pracy i wielozadaniowości, coboty pojawiają się coraz częściej nie tylko w dużych fabrykach, ale i w małych zakładach. Początkowo pracownicy, zwłaszcza operatorzy maszyn obawiali się bezpieczeństwa tej nietypowej kolaboracji człowiek – robot. W miarę upływu czasu dostrzeżono jednak ogromny potencjał i ułatwienia dla ludzi w związku z możliwościami cobotów.
Na przykład według analizy przypadku wykonanej przez Universal Robots w firmie SMEW Textile Machinery w Indiach pracownicy na początku wykorzystywali możliwości cobota do dźwigania ciężkich bali materiału. Z biegiem czasu zdali sobie jednak sprawę, że robot może służyć do innych czynności i operatorzy są wdzięczni za takie udogodnienie. Inwestycja zwróciła się w niecały rok i firma potroiła swoją produkcję.
W czeskiej fabryce samochodów Skody z powodu zmiany w produkcji (z produkcji samochodów na wytwarzanie skrzyni biegów dla całej grupy Volkswagena) musiano „zatrudnić” coboty na linii produkcyjnej. Operatorzy linii uważają, że nie potrzeba żadnych barier, bo maszyny są bezpiecznymi współpracownikami.
Pracownicy zaczynają rozumieć wartość płynącą ze współpracy z cobotami. Ich stanowiska pracy nie zostały zlikwidowane, a umiejętności mogą się tylko zwiększyć. Intencją umieszczania cobotów w fabrykach nie jest wymiana pracowników na maszyny, ale uzupełnienie pracy ludzi. Roboty są tak projektowane, żeby pomóc w zatłoczonych miejscach, nie stwarzając zagrożeń i nie przeszkadzając sobie nawzajem – dzięki serii czujników. Ponadto coboty mają zapobiegać urazom wśród pracowników, wykonując cięższe i bardziej niebezpieczne prace, dzięki czemu zwiększa się produktywność i pojawiają się oszczędności spowodowane mniejszą liczbą zwolnień lekarskich i odszkodowań.
Wprowadzenie cobotów to nie zagrożenie miejsc pracy, a po prostu przyszłość w „inteligentnych” fabrykach. Z biegiem czasu zwiększy się na nie zapotrzebowanie i ich możliwości współpracy z ludźmi.

Na podstawie: https://www.maschinenmarkt.international/cobots-your-new-work-colleague-a-792050/?cmp=nl-330&uuid=3E75C013-B0B3-4235-96B6-121A648CE256

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 33257310