ATEST Ochrona Pracy

26 czerwca 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2019-04-08 12:05

Behapowiec aresztowany za łapówkę


Czytelnicy od jakiegoś czasu ostrzegali nas, że może dochodzić do nieprawidłowości związanych z realizacją programu ZUS, w którym dofinansowywane są inwestycje poprawiające warunki pracy. Słabym ogniwem mieli być niektórzy specjaliści przygotowujący i oceniający wnioski o dofinansowanie.
Niestety, głosy te znalazły smutne potwierdzenie w aresztowaniu specjalisty z powiatu bartoszyckiego. Jak informuje „Goniec bartoszycki” policjanci z Olsztyna zatrzymali nieuczciwego specjalistę ds. bhp. Mężczyzna jest podejrzany o to, że pomyślne przeprowadzenie kontroli uzależniał od otrzymania łapówki. Prokuratura zawnioskowała do sądu o tymczasowy areszt zatrzymanego. Za przestępstwo przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej grozi mu kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.
W tym procederze mężczyzna miał wykorzystywać procedury związane z dofinansowaniem przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedsięwzięć mających poprawiać warunki pracy. W programie tym firma chcąca poprawić warunki pracy, po dokonaniu odpowiednich zakupów w i wykonaniu wymaganych modyfikacji, a jeszcze przed wypłatą dofinansowania, musi przejść końcową kontrolę z zakresu bhp, przeprowadzaną przez eksperta z zakresu bhp, działającego na zlecenie ZUS. Na podstawie jego pozytywnej oceny ZUS wypłaca dofinansowanie.
Policjanci, mając uzasadnione podejrzenie, że ekspert z powiatu bartoszyckiego wykorzystuje swoją funkcję do uzyskiwania nielegalnych dochodów, podjęli decyzję o przeprowadzeniu kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej. Jedna z firm z powiatu olsztyńskiego, starająca się o uzyskanie dopłaty, została skontrolowana przez 66-letniego eksperta. Sporządził on protokół, w którym zawarł liczne uchybienia dotyczące przeprowadzonych prac, co w konsekwencji nie pozwalało na wypłatę środków finansowych z projektu. Bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli zaproponował przedsiębiorcy zmianę treści protokołu w taki sposób, aby wnioski w nim zawarte nie zawierały negatywnych uwag i były pomyślne dla firmy. Miało się to jednak wiązać z koniecznością uiszczenia ekspertowi dodatkowej opłaty. Mężczyzna jeszcze tego samego dnia spotkał się z przedsiębiorcą i zażądał, a następnie przyjął od niego korzyść majątkową w kwocie 3 tys. złotych. W zamian za to zobowiązał się zniszczyć końcowy protokół odbioru, który zawierał zastrzeżenia, przekazując przedsiębiorcy nowy już bez uchybień. Bezpośrednio po przyjęciu korzyści majątkowej przez behapowca do pomieszczenia weszli policjanci i zatrzymali go.
Więcej na stronie „Gońca bartoszyckiego”: http://bartoszyce.wm.pl/577311,Ekspert-o%20d-BHP-z-Bartoszyc-zazadal-lapowki-za-swo%20je-uslugi.html

  poprzednie   następne  

Dodaj swój komentarz


 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 33267432