ATEST Ochrona Pracy

23 lipca 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2019-04-10 10:41

VI Dąbrowskie Spotkania Kliniczne


W dniach 5 i 6 kwietnia odbyła się Naukowa Konferencja Medyczna – VI Dąbrowskie Spotkania Kliniczne – pt. „Zdrowie kobiety w codziennej pracy lekarzy praktyków”.
Pierwszy dzień Konferencji poświęcony był pokazom z zakresu udzielania pierwszej pomocy, konkretnie były to działania związane z atakiem terrorystycznym na przypadkowe osoby. Odbiorcami pokazu, w ramach akcji Andrzeja Dziedzica: NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM, byli mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej. Celem pokazu było rozpowszechnianie wśród mieszkańców bezpiecznych zasad zachowania w przypadku ataku terrorystycznego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy potencjalnym ofiarom takiego zdarzenia, a przede wszystkim przełamywanie oporu przed działaniem w sytuacjach ekstremalnych.
Każdy z uczestników mógł zobaczyć jak należy się zachować w przypadku ataku terrorystycznego oraz jak udzielać pierwszej pomocy ofiarom napaści. W zainscenizowanej sytuacji brało udział czterech ucharakteryzowanych pozorantów:
poszkodowany 1 – nagłe zatrzymanie krążenia po popchnięciu na jadący samochód,
poszkodowany 2 – postrzelenie w klatkę piersiową,
poszkodowany 3 – zaatakowanie butelką w głowę świadka zdarzenia, który chciał przystąpić do udzielania pierwszej pomocy, nie zachowując ze swojej strony ostrożności,
poszkodowany 4 – zaatakowanie nożem w brzuch świadka zdarzenia, który również chciał udzielić pomocy, nie zachowując środków ostrożności.
Terroryzm oznacza stosowanie terroru zwłaszcza przez ugrupowania eksternistyczne, które za pomocą zabójstw politycznych, porwań zakładników, uprowadzeń statków powietrznych, morskich i innych próbują zwrócić uwagę opinii publicznej na wysuwane przez siebie hasła i żądania lub wymusić na rządach państw określone ustępstwa. Terroryzm można najogólniej opisać jako formę użycia przemocy, która zorientowana jest na jej pośrednie efekty. Strategie terrorystyczne nakierowane są nie na bezpośrednie fizyczne skutki przemocy, ale na jej psychiczne konsekwencje. Sprawcy zainteresowani są nie tylko materialnymi szkodami i liczbą zabitych spowodowanymi przez atak, lecz raczej wywołaniem strachu. Poza tym oczekują, że zamachy staną się znakiem słabości pozornie potężnego przeciwnika.
Jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie rozległy się strzały, uciekaj z miejsca zagrożonego, nie ratuj rzeczy osobistych i nie staraj się za wszelką cenę pomagać innym. Biegnij pochylony, obserwuj teren i myśl, którędy możesz wydostać się z miejsca zagrożonego. Jeżeli nie możesz uciekać, szukaj naturalnych osłon, które ochronią cię przed pociskami, np. grubych ścian, murków, krawężników czy drzew. Gdy usłyszysz strzały i jesteś blisko tego zdarzenia zawsze połóż się twarzą do ziemi, zakryj głowę rękoma i nie ruszaj się do końca strzelaniny, w miarę możliwości obserwuj otoczenie, czekaj na działanie policji. Jeżeli chowasz się za samochodem, jako zasłonę wykorzystaj miejsce ulokowania silnika, uciekaj tylko wtedy kiedy wiesz, że ucieczka się powiedzie. A jeżeli nie masz możliwości ucieczki lub ukrycia się, a sprawca, którego celem jest zabicie jak największej liczby osób zmierza w twoim kierunku i znajdujesz się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia – podejmij walkę z napastnikiem – walczysz o swoje życie!
Ćwiczenia były również testem koordynacji działań dla służb ratowniczych biorących udział w akcji, tj. funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz dwóch Zespołów Pogotowia Ratunkowego z ZOZ z Dąbrowy Tarnowskiej oraz Mielca. Pokazowi przyglądało się ok. 200 osób. Po zakończeniu pokazu, na Hali Sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej, były prowadzone warsztaty z RKO, w których wzięło udział ponad 200 osób.
Drugi dzień Konferencji poświęcony był problematyce zdrowia kobiet, prewencji, diagnostyce i leczeniu między innymi chorób nowotworowych. Celem Konferencji jest nawiązanie ścisłej współpracy lekarzy różnych specjalności, praktykującymi w ambulatoriach, przychodniach, szpitalach i szkołach z wybitnymi pracownikami naukowymi i klinicznymi ośrodków akademickich w Polsce. Konferencja zgromadziła ponad 200 lekarzy, pielęgniarek i ratowników.
Więcej na:
http://bhpdziedzic.pl/news/index.php?option=com_content&view=article&id=390:vi-dbrowskie-spotkania-kliniczne-pt-zdrowie-kobiety-w-codziennej-pracy-lekarzy-praktykow-razem-z-akcj-nie-boj-si-ratowhttps://krakow.tvp.pl/42073718/05042019-1430a-ycia-innym&catid=1:nowiny&Itemid=28
Fotorelacja Bogdan Sosin - YouTube fotovideososin

  poprzednie   następne  

Dodaj swój komentarz


w złużbie: Pytanie kieruję do Pana Andrzeja Dziedzica eksperta sieci CIOP-PIB.(2019-04-15)

Andrzej Dziedzic: Jeżeli wczytamy się w treść artykułu to nie napisałem,(2019-04-15)

prawdą jest, że : śmierć jest stuprocentowym uszczerbkiem na zdrowiu. A jej prawdopodobieństwo(2019-04-15)

w służbie: Rzeczywiście nigdzie Pan nie zapisał, że Pan szacuje tak ryzyko dla tego zagrożenia, Wbrew pozorom przyjmując, że skutek (ciężkość) jest średnia, a prawdopodobieństwo jest jest małe, to i ryzyko jest małe. Lecz ja odnosiłem się do śmierci i jej ciężkości, a to zasadnicza różnica. Swoją drogą ja nigdy w swojej publikacji nie zamieściłbym takiej tabeli - moim zdaniem z błędem i chociażby nie poinformował czytelników o tym błędzie. Bardzo delikatnie chciałem to ująć. Myślę, że nawet Pan tego błędu nie zauważył i podał do publikacji. Przepraszam za błąd w swoim wcześniejszym podpisie. (2019-04-15)

Andrzej Dziedzic: W oryginale miało brzmieć tak: W jaki sposób jest opisywane zagrożenie terrorystyczne w ocenie ryzyka zawodowego? I miał być pytajnik i pod tym tabela. W związku z tym, że tabela jest na innej stronie umknęło to mojej uwadze przy korekcie artykułu! Opisy w tabeli znajdują się w szablonach pewnego opracowania stąd mój pytajnik. (2019-04-15)

Kowalski: Wydaje mi się, że postawienie pytajnika "?" na końcu zdani nic by nie zmieniło. Publikując tabelę powinno się ją podpisać a tak wyszło, że autor artykułu opracowania zamieścił swoją tabelę, bo nie było opisu: "Tab. 1 - szacowanie ryzyka dla zagrożenia, oprac. Jan Kowalski. (2019-04-16)

licytacja : kto ma (większą) rację? A rezultat? (2019-04-16)

Jan: Ale artykuł w tej gazecie był w 2016 roku, więc autor już na pewno wie, jak szacować ryzyko. Ale w eter poszło, że "ekspert CIOP-PIB" nie umie... Wesołych Świąt. (2019-04-16)

Jan: Rezultat? Młodziankowie czytają i se wyrabiają opinię o nas. A nawet się śmieją, ale czy rozumieją w czym rzecz? (2019-04-16)

jakby nie oszacował: to i tak "musi mu wyjść" RZ dopuszczalne. Przecież nikt nie doprowadzi swojego chlebodawcy do zaprzestania pracy, nawet ........... ryzykownej. I tu kończy się idea, a zaczyna byle jaka rzeczywistość. (2019-04-16)

Jan: Kiedyś usłyszałem od jednego pracodawcy, że dla niego bhp jest takim obowiązkowym OC auta. Trzeba mieć, to ma, ale niekoniecznie mu się to podoba. Przy takim podejściu "byle jakość" nie ma znaczenia najmniejszego - ma być i ma być podpisane przez pracowników. (2019-04-16)

Ideé fixe : dla kontrolujących i l'art pour l'art dla wykonawców (2019-04-16)

w służbie: Myślenie w stylu "sztuka dla sztuki" jest błędnym myśleniem, ale często spotykanym nie tylko obszarze ochrony pracy. (2019-04-16)

yes, yes, yes: yes, yes, yes (2019-04-16)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 33488064