ATEST Ochrona Pracy

25 czerwca 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2019-06-11 10:10

Inteligentne rozwiązania dla magazynów


Optymalizacja pracy magazynu to wymierne korzyści dla firm. Podczas konferencji Smart Warehouse uczestnicy dowiedzieli się nie tylko czy, ale i jak inwestować w rozwiązania zwiększające wydajność. Poznali też konkretne historie wdrożeń. Nowy punkt na mapie wydarzeń targów Modernlog okazał się bardzo wartościowym miejscem spotkań dla osób poszukujących nowych produktów i trendów zgodnych z ideą logistyki 4.0. Co jeszcze działo się podczas trzeciego dnia bloku ITM Industry Europe?
Zamiast klasycznych prezentacji zaproponowano dyskusję panelową w duchu nowoczesnej komunikacji 4.0. W towarzystwie ponad dwustu uczestników konferencji, do rozmów w 4 panelach dyskusyjnych zaproszono przedstawicieli najważniejszych w Polsce wydawnictw branżowych oraz producentów, dostawców i beneficjentów rozwiązań w obszarze automatyki magazynowej. Konferencję otworzył Krzysztof Maśny z Castorama Polska i Kingfisher Group prezentując temat pt. Supply chain & logistics trends a przyszłość logistyków. Wskazywał czynniki wpływające na rozwój łańcucha dostaw. Jako jeden z kluczowych wymienił e-commerce. Jak zauważył według najnowszych badań z uwagi na rozwój tego segmentu w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych 10 lat będzie potrzeba zatrudnienia aż 400 tys. pracowników. Zwrócił uwagę na niepokojący aspekt rozwoju e-commerce. – Mimo że wszyscy chcemy być ekologiczni to jednocześnie korzystamy z dobrodziejstwa e-commerce. Dlatego rośnie liczba opakowań. Zwroty towarów to kolejne opakowania, nie mówiąc już o branży odzieżowej, gdzie 40% odesłanej przez klientów odzieży nie nadaje się do ponownej sprzedaży – podkreślał.
Prelegent wskazał także jak istotna jest współpraca pomiędzy dostawcą, producentem oraz operatorem. – Automatyzacji nie wprowadza się tylko dla klienta, ale też dla zysku. Obecnie najwięcej inwestuje się w automatyzację magazynów. Żeby jednak zaoszczędzić musimy mieć dobrą analitykę – przekonywał.
IOT SOFTWARE
Wykład był wprowadzeniem do pierwszego panelu konferencji Smart Warehouse pt.: IOT Software. Dyskutowano o internecie rzeczy i kierunku w jakim zmierza logistyka w tym zakresie. – Spotykamy się w Poznaniu, w sercu polskiej logistyki – witał uczestników Artur Olejniczak z Instytutu Magazynowania i Logistyki. Eksperci podkreślali, że polskie firmy dobrze radzą sobie z dostępnymi zasobami ludzkimi w firmach, ale pracowników zaczyna coraz bardziej brakować. Wskazywali, że idea internetu rzeczy oraz „smart warehouse” może być na ten problem znakomitym rozwiązaniem. Choć IOT jest stosunkowo młodą dziedziną to według danych z 2018 roku więcej było dostępnych urządzeń IOT niż telefonów komórkowych. Nadal jednak to tylko 3,5% wszystkich maszyn na świecie. Stąd potencjał tych rozwiązań jest obiecujący. – Idea IOT to optymalizacja pracy przy zmniejszeniu kosztów oraz zapobieganie awariom, zanim one w ogóle wystąpią. To technologia, która ma przyszłość w stosunku do topniejących zasobów ludzkich – mówił Tomasz Boruta z Gebhard Polska.
Dużo miejsca podczas panelu poświęcono zbieraniu danych i ich analizie. Eksperci wskazywali na brak jednolitych standardów w IOT. – My zbieramy dane, umieszczamy je w chmurze i analizujemy. Brakuje jednolitego standardu. Każda firma wysyła dane w różnym formacie. Dlatego mam nadzieję, że standaryzacja wpłynie znacząco na rozwój IOT – mówił Łukasz Russak z HDH Polska.
– Jako Instytut zajmujemy się przede wszystkim tworzeniem rozwiązań, które mogą optymalizować procesy zachodzące zarówno w magazynach, jak i w ekosystemie logistycznym. Wykorzystujemy technologie na rynku – mówił Waldemar Osmólski z Instytutu Logistyki i Magazynowania. Paneliści byli zgodni, że nadal w małych firmach IOT to science fiction i że to duże firmy, globalne są prekursorami internetu rzeczy. Dla nich to codzienność. Jako przykład podano rozwiązania firmy Amazon. – W industry 4.0 , który bazuje na rozwiązaniach IOT takie rozwiązania się sprawdzają, ale w w ekosystemie logistycznym już nie do końca, ponieważ to bardzo rozproszone środowisko – mówił Waldemar Osmólski. Podczas konferencji zastanawiano się, w jakim kierunku będzie zmierzać robotyzacja. Podkreślano, że maszyny nie są w stanie zastąpić człowieka. Mogą jednak znacznie wpłynąć na poprawę organizacji pracy i jej optymalizację. Temu służą odpowiednio stworzone algorytmy.
Technologie transportu
– Trendy w technologiach transportu wyznacza klient. To on wie najlepiej czego potrzebuje. My jako specjaliści musimy pomóc mu „ubrać” ten pomysł. Tak żeby był niezawodny i wydajny, czyli po prostu smart. Technologia powinna być dobrze dobrana do procesów. Cały łańcuch dostaw musi być przemyślany i dopasowany do potrzeb – mówił Mikołaj Ruta z WDX. Sporo miejsca w panelu poświęcono wózkom AGV. – Jesteśmy w stanie tak je zaprogramować aby uszanowały kulturę pracy w danej firmie. Tak by było bezpiecznie a działy bhp nie miały powodów do narzekań – mówił Małek z Europa Systems. Nie zabrakło też pytań o najbardziej udane wdrożenia i pomysły firm zaproszonych do panelu. – Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które umożliwi załadunek w bardzo krótkim czasie. To będzie brakujące ogniwo łańcucha dostaw. Ten system zrewolucjonizuje rynek – zapowiadał Mikołaj Ruta.
Systemy składowania
Podczas konferencji nie mogło zabraknąć tematu dotyczącego systemów składowania. Zaproszeni eksperci mówili o obecnych i najbliższych trendach w technologiach. Jak podkreślano Polska jest obecnie najszybciej rozwijającym się krajem w Europie Środkowo-Wschodniej w intralogistyce. Nadeszła era magazynów – takim wnioskiem dzielili się z uczestnikami prelegenci. – Rynek polski dojrzewa. Staramy się minimalizować koszty składowania. To droga w stronę optymalizacji procesów, jednak nie rewolucyjna a ewolucyjna – mówił Marek Łabęda z firmy Promag. Eksperci podkreślali, że systemy składowania skupiają się na szybkości. Jednak kluczowe w rozwoju intralogistyki jest oprogramowanie, zintegrowany system i sterowanie. Dowodzono, że rozwinięty obszar informatyzacji pozwala identyfikować problemy magazynowe zdalnie, co ułatwia utrzymanie płynności łańcucha dostaw.
Roboty AGV
Roboty AGV to nadal stosunkowo nowy trend w magazynach. Jednak, jak zauważyli eksperci ostatniego panelu konferencji pt.: Roboty AGV, zapotrzebowanie na te rozwiązania wciąż rośnie a rynek rozwija się w szybkim tempie. – To zainteresowanie robotami AGV wynika z próby znalezienia rozwiązania problemów personalnych – mówił Jacek Zduniak z SSI SCHÄFER. – Odchodzimy od ery wózków-pociągów, które jadą jasno wytyczonym szklakiem. Nadeszła era „taksówek”, które muszą często wybrać drogę alternatywną optymalną dla szybkiego i bezpiecznego dotarcia do celu – dowodzili zgodnie paneliści. Wskazywali jednak na ważny aspekt bezpieczeństwa tych urządzeń. – Żadne urządzenie nie jest bezpieczne, jeśli nie jest zintegrowane odpowiednio i nie ma przygotowanej analizy ryzyka – mówił Robert Jastrzębski z Europa Systems.
Z tą tezą zgodził się również Przemysław Degórski z Wobit. – Kwestia bezpieczeństwa w przypadku robotów jest kluczowa. Osoby przebywające w jego otoczeniu muszą zaufać, że urządzenie będzie zachowywać się stabilnie i przewidywalnie. Musi być wyposażone w system, który pozwoli uniknąć kolizji – przekonywał.
Wskazywano, że najczęstszym głównym czynnikiem różnicującym roboty jest stopień zaawansowania.
Konferencja Smart Warehouse zakończyła trzeci, przedostatni dzień targów Modernlog towarzyszących ITM Industry Europe.

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 33257294