ATEST Ochrona Pracy

30 października 2020 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2020-10-13 11:26

Ocena ryzyka związanego z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 – zdaniem PIP i PIS


Już chyba każdy słyszał o tym, że PIP prowadzi kontrole pracodawców, sprawdzając, czy dokonali aktualizacji oceny ryzyka zawodowego w związku z narażeniem pracowników na koronawirusa. Otrzymaliśmy pytania zdezorientowanych czytelników, co robić? Czy rzeczywiście zmieniać oceny ryzyka dla informatyków, kierowców, sprzątaczek, przedstawicieli handlowych itd.? Zwróciliśmy się więc z pytaniami w tej sprawie do Głównego Inspektora Pracy i do Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wyjaśnienia tych instytucji publikujemy w październikowym numerze ATESTU.

GIP, podnosząc, że wirus SARS-CoV-2 jest szkodliwym czynnikiem biologicznym, odwołuje się do przepisu w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Ocenę ryzyka należałoby zatem aktualizować dla prac wymienionych w tym rozporządzeniu. O tym, że może to być zadanie karkołomne, w tym samym numerze ATESTU (10/2020) pisze Grzegorz Łyjak („Ryzykowna ocena ryzyka zawodowego dla SARS-CoV-2”).

Natomiast GIS w zasadzie potwierdza to, o co od jakiegoś czasu apeluje ATEST, żeby ocenę ryzyka zaktualizować dla tych, którzy zawodowo są narażeni na działanie koronawirusa, czyli dla pracowników ochrony zdrowia, laboratoriów wykonujących badania pod kątem Covid-19 oraz pracowników instytutów naukowo-badawczych prowadzących prace nad wirusem.

Zdaje się, że GIP i GIS w kwestii oceny ryzyka zawodowego nie mają uzgodnionych stanowisk, choć merytoryczną podstawą kontroli inspekcji żądającej uwzględnienia koronawirusa w każdej ocenie ryzyka w Polsce miał być materiał „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia osób pracujących w czasie epidemii COVID-19” opracowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy w uzgodnieniu z Głównym Inspektoratem Pracy oraz opiniowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny (o czym też piszemy w październikowym ATEŚCIE).

Więcej informacji i wyjaśnień w artykułach:
– „Ocena ryzyka związanego z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 – zdaniem PIP i PIS” – w październikowym ATEŚCIE i na Portalu Informacji Technicznej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-128294-ocena-ryzyka-zwiazanego-z-zagro%C5%BCeniem-wirusem-sars-cov-2-%E2%80%93-zdaniem-pip-i-pis-atest-ochrona-pracy-2020-10.html
– „Ryzykowna ocena ryzyka zawodowego dla SARS-CoV-2” – w październikowym ATEŚCIE i na Portalu Informacji Technicznej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-128295-ryzykowna-ocena-ryzyka-zawodowego-dla-sars-cov-2-atest-ochrona-pracy-2020-10.html

Prenumerata miesięcznika ATEST – Ochrona Pracy: https://www.atest.com.pl/strony,pre

Newsletter ATESTU: https://www.atest.com.pl/info,newsletter

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2020

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 38230766