ATEST Ochrona Pracy

17 czerwca 2021 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2020-12-22 17:42

Organizacja bezpiecznej pracy na budowie


„Spotkania czwartkowe bez krawata” odbywają się co dwa tygodnie on-line i są organizowane przez grupę pasjonatów bhp z krakowskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. 3 grudnia 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie, którego tematem była organizacja bezpiecznej pracy na budowie.

W programie znalazła się m.in. rozmowa ze Stanisławem Kiełbowiczem, który zajmuje się bhp na budowach od wielu lat. Podzielił się on swoimi doświadczeniami w zakresie postępowania powypadkowego na budowach, opisał kilka wypadków ciężkich i śmiertelnych. Opowiedział o opornych kierownikach, którzy nie chcieli stosować środków ochrony indywidualnej. Przywołał następujące zdarzenie: „Kontrolując budowę, zapytałem kierownika, dlaczego pracownicy i on nie mają kasków ochronnych pomimo pracy na rusztowaniach. Odpowiedział, że nie ma takiej potrzeby. Po krótkiej wymianie zdań wróciłem do kontroli budowy. Kończąc kontrolę zauważyłem, że kierownik miał na głowie kask ochronny, spod którego widać było kawałek plastra. Zapytałem, co się stało. Okazało się, że pracownik zrzucił z rusztowania narzędzie, które uderzyło kierownika w głowę. Od tamtego wydarzenia wszyscy pracownicy budowy zostali wyposażeni w kaski ochronne, kamizelki odblaskowe i restrykcyjnie pilnowano ich stosowania.”
S. Kiełbowicz stwierdził, że nie warto oszczędzać na środkach ochrony indywidualnej, a zwykle wszystkie nieprawidłowości z tego zakresu wychodzą przy postępowaniu powypadkowym. Nawiązując do wypadków przy pracy, radził aby nie bać się ekstremalnie trudnych sytuacji wypadkowych. Jeśli się je się przepracuje, to później dużo łatwiej się prowadzi się postępowania powypadkowe.

Następnie Justyna Bednarczyk podzieliła się swoim doświadczeniem z budów na terenie Podhala. Powiedziała m.in., że największym problemem jest picie alkoholu w trakcie pracy lub przychodzenie na budowę w stanie nietrzeźwości. W związku z tym, na budowach, na których pracuje, wprowadzono taryfikator kar, który przynosi pozytywne efekty w zakresie ograniczania zagrożeń wypadkowych.

Paweł Kania opowiedział o swoich doświadczeniach zawodowych na budowach. Przypomniał, jaka dokumentacja jest wymagana na budowach, jak istotne jest posiadanie materiałów dowodowych w zakresie bhp, gdyż w razie wypadku różne dokumenty będą sprawdzane przez prokuraturę i inspektora PIP. Zwrócił uwagę na zapisy w umowach ze zleceniodawcami, na dokumentowanie i raportowanie kontroli bhp na budowach. Przypomniał, że na budowach coraz częściej zatrudniani są cudzoziemcy i należy przypilnować, by procedury bhp były dostępne również w ich ojczystym języku.

  poprzednie   następne  

Dodaj swój komentarz


a jeśli : prokurator stwierdzi, że kask nie jest hełmem ochronnym, to ... ? (2020-12-23)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2021

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 41632785