ATEST Ochrona Pracy

21 kwietnia 2021 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2021-04-02 18:01

Zalecenia WHO dla laboratoriów z SARS-CoV-2 i nie tylko


Zgodnie ze zmienionymi przepisami bhp dotyczącymi czynników biologicznych w środowisku pracy, przy podejmowaniu decyzji o wymaganym stopniu hermetyczności w laboratorium związanym z badaniami nad COVID-19 należy się kierować m.in. „wykazem prac niepowodujących namnażania się wirusa SARS-CoV-2 publikowanym w formie zaleceń przez
WHO”. ATEST postanowił udostępnić czytelnikom tłumaczenie na język polski tego dokumentu, przydatnego w każdym laboratorium biologicznym.

W marcowym wydaniu ukazała się pierwsza część tłumaczenia, zawierająca m.in. minimalne wymagania i istotne warunki pracy przy wykonywaniu określonych czynności w laboratorium. Artykuł można przeczytać w Portalu Informacji Technicznej:
https://www.sigma-not.pl/publikacja-130692-zalecenia-who-dla-laboratori%C3%B3w-z-sars-cov-2-i-nie-tylko-(cz.-1)-atest-ochrona-pracy-2021-3.html

Druga część tłumaczenia ukaże się w kwietniowym ATEŚCIE. Jest to załącznik nr I pt. „Wymagania zasadnicze” do „Zaleceń dotyczących biobezpieczeństwa w laboratoriach związanych z badaniami nad chorobą koronawirusową (COVID-19)”, wydanych przez WHO. Załącznik zawiera wytyczne z zakresu m.in.: Dobrej Praktyki i Procedury Mikrobiologicznej, wymaganych kwalifikacji i szkolenia personelu, projektowania obiektu, przyjmowania i przechowywania próbek, odkażania i zagospodarowania odpadów.

W maju trzecia część dokumentu WHO, która zawiera propozycję metody oceny ryzyka w laboratoriach z czynnikami biologicznymi. Metoda ta jest jednak uniwersalna i może być zastosowana w laboratoriach badawczych z innymi czynnikami. Nadaje się również do oceny ryzyka zawodowego przy wykonywaniu prac niebezpiecznych, a także na stanowiskach z zagrożeniami mechanicznymi oraz innymi czynnikami, których nie da się łatwo odnieść do wartości dopuszczalnych.

Prenumeruj: https://www.atest.com.pl/strony,pre

Bądź na bieżąco: https://www.atest.com.pl/info,newsletter

Odwiedzaj naszą stronę internetową: https://www.atest.com.pl/

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2021

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 40570575