ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

ZŁOTE SZELKI
- nominowani w edycji 2020

Prezentujemy osoby, które zostały nominowane do wyróżnienia ZŁOTE SZELKI w 2020 r. w kategorii "Promotor działań na rzecz na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników"

Zobacz także:
Lista dotychczasowych laureatów
Lista osób nominowanych w 2019 r.

 

Promotor działań na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników

Stefan Gawoński
Stefan Gawoński

Stefan Gawoński

Przez ponad czterdzieści lat w służbie bhp wszystkie swoje działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom w zakładzie i poza nim opierał na własnych pomysłach i inicjatywie; co nie przeszkodziło w osiągnięciu wysokich standardów i wyników w pracy. W 1977 r. kończył staż we Wrocławskim Kombinacie Ogrodniczym, kiedy wydarzył się wypadek. Inspekcja pracy nakazała utworzenie służby bhp, Stefan Gawoński otrzymał ofertę pracy i tak to się zaczęło. W następnym roku był już dyplomowanym technikiem ds. bhp. Znaczną część jego pracy w służbie bhp stanowiły szkolenia. W latach 1982-91 był wykładowcą w Ośrodku Szkolenia PIP we Wrocławiu, w Ośrodku Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego EDUKACJA też we Wrocławiu. Szkolenia prowadził nie tylko w kraju, ale też w Holandii, Szwecji, Czechach, gdzie szkolił m.in. pracowników polskich firm tam działających.
Pracował w zakładach podległych Akademii Rolniczej. W 1994 r. przystąpił do konkursu na stanowisko specjalisty ds. bhp w Cadbury Poland w Bielanach Wrocławskich, który wygrał. Rozpoczął pracę od zera: pisanie instrukcji bhp i ppoż., regulaminu bhp, tworzenie procedur, planów ewakuacyjnych, prowadzenie szkoleń w zakresie bhp i ppoż. Postanowił stworzyć taki system bhp, w którym wszyscy pracownicy, na różnych szczeblach mogliby ze sobą współpracować w zakresie bhp. Pod auspicjami dyrektora zorganizował konkurs bhp, którego ideą było ograniczenie wypadków, absencji chorobowej, przestrzeganie przepisów bhp i ppoż. oraz przekazanie wiedzy: co to jest bezpieczeństwo pracy i jak ważne jest w życiu, a tym samym podniesienie kultury bezpieczeństwa. Był to strzał w dziesiątkę! Po dwóch latach postanowił "pokazać" zakład na zewnątrz - zgłosił Cadbury Poland do konkursu "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej". Zdobyli I miejsce.
W 1999 r. w uznaniu osiągnięć w dziedzinie bhp OIP we Wrocławiu wytypował, wtedy już po połączniu, Cadbury Wedel jako jedyny zakład z Dolnego Śląska do pierwszego pilotażowego programu wdrożenia "Systemu Zarządzania BHP zgodnie z PN-N-18001". Jako pierwsi w Polsce wdrożyli System Zarządzania BHP i otrzymali Certyfikat Systemu Zarządzania nr SZ BHP-1/1/2000. Kolejny plan Stefana Gawońskiego to zdobycie Złotej Karty Lidera Bezpiecznej Pracy (srebrną już mieli) - otrzymali ją w 2001 r. W tym samym roku w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy zakład otrzymał nagrodę II stopnia. Ojcem sukcesu jest oczywiście S. Gawoński, który przygotował prace pod tytułem "Bezpieczny zakład". Po ukończeniu w 2004 r. kursu "Dyrektywy europejskie dotyczące bhp" natychmiast wprowadził dyrektywy w zakładzie. Przez te wszystkie lata współpracuje z CIOP. Uczestniczy w licznych konferencjach, seminariach, szkoleniach, warsztatach - nieustannie podnosi swoje kompetencje.
W 2018 r. - konkurs "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" w Mondelez International RDQ" - I miejsce; "Wzorowy pracownik służby bhp Województwa Dolnośląskiego" - wyróżnienie; "Bezpieczna budowa" - wyróżnienie.

 

Promotor działań na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników

Edyta Gryszczyk
Edyta Gryszczyk

Edyta Gryszczyk

Edyta Gryszczyk jest zatrudniona w służbie bhp od 2 września 2013 r.; obecnie pracuje na samodzielnym stanowisku specjalisty ds. bhp w firmie SFD S.A. Firma zajmuje się handlem detalicznym i hurtowym suplementów diety. Poza pracą w firmie SFD S.A. E. Gryszczyk zajmuje się działalnością edukacyjną w szkołach policealnych oraz działalnością społeczną w ramach oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Opolu.
E. Gryszczyk zdobyła tytuł Technika BHP oraz ukończyła studia podyplomowe "Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy" na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Bhp już dawno przestało być dla niej tylko pracą, stało się wielką pasją życiową, którą stara się zarażać inne osoby. W Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pracowników Służby BHP może realizować swoje pomysły, dzielić się zdobywaną wiedzą oraz doświadczeniem z innymi, rozwijać także umiejętności pozostałych członków stowarzyszenia poprzez organizację licznych warsztatów praktycznych oraz zachęcanie ich do pisania artykułów na stronie oddziału OSPSBHP na Facebooku. W swojej działalności zwraca szczególną uwagę na tematy, które często są pomijane w pracy pracownika służby bhp takie, jak profilaktyka zdrowotna pracowników, ergonomia stanowisk pracy, stres. Tematy te często porusza też na stronie oddziału OSPSBHP w Opole na Facebooku, propagując profilaktykę zdrowotną w pracy oraz w życiu.
Ponadto w swojej pracy dąży do ciągłego doskonalenia umiejętności oraz rozwoju zawodowego, poszukuje nowych źródeł wiedzy oraz informacji z zakresu bhp, uczestniczy w wielu kursach, szkoleniach, warsztatach, konferencjach, forach, korzysta z doświadczeń innych ludzi, których spotyka na swojej drodze zawodowej.

 

Promotor działań na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników

Radosław Pych
Radosław Pych

Radosław Pych

Radosław Pych pracę zawodową związaną z bezpieczeństwem i higieną pracy rozpoczął w 1999 r. od pełnienia obowiązków nieetatowego inspektora ds. bhp w 10 Brygadzie Zmechanizowanej w Opolu, po ukończeniu studiów magisterskich na Uniwersytecie Opolskim w dziedzinie pedagogiki pracy, ze specjalizacją z higieny pracy. Obecnie jest pracownikiem służby bhp w 10 Brygadzie Logistycznej w Opolu, a także prowadzi własną działalność gospodarczą w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
R. Pych od 2015 r. jest członkiem opolskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP - pełnił funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej, a od października 2017 r. jest prezesem Zarządu Oddziału.
W ramach działalności stowarzyszenia podejmuje wiele działań mających na celu integrację środowiska behapowskŹiego, nie tylko lokalnego. Od 2019 r. jest wiceprezesem Zarządu Głównego OSPSBHP. Był zaangażowany w organizację i przygotowanie:
- rok 2018: II Ogólnopolskiego Forum Służby BHP "Bezpieczeństwo w świecie 4.0", obchodów 65-lecia służby bhp w Polsce oraz 25-lecia OSPSBHP, wyjazdu studyjnego dla członków OSPSBHP do Luksemburga, Rady Stowarzyszenia, stoiska OSPSBHP podczas Targów SAWO;
- rok 2019: III Ogólnopolskiego Forum Służby BHP "Bezpieczeństwo pracownika przyszłości", zjazdu sprawozdawczo-wyborczego OSPSBHP, Rady Stowarzyszenia;
- rok 2020: I i II edycję seminarium on-line "Pytanie do eksperta".
W ramach działalności społecznej w oddziale OSPSBHP w Opolu był zaangażowany w organizację i przygotowanie m.in.: szkolenia z zakresu eksploatacji i konserwacji urządzeń poddozorowych (we współpracy z UDT i PIP), szkolenia ,,Zmiany w prawie pracy", wizyty w Elektrowni Opole, szkolenia "Bezpieczeństwo przy instalacjach elektroenergetycznych", warsztatów ,,Wypadek to nie przypadek. Wypadki przy pracy w pytaniach i odpowiedziach", szkolenia "Ergonomia - pracuj mądrze, nie ciężko", wyjazdu studyjnego do Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu, wizyty roboczej w zakładzie ifm ecolink w Opolu, szkolenia "Bhp może być sexi - czyli o behawioralnym przywództwie słów kilka", warsztatów z emisji i higieny głosu "Mam głos", wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego do Jarnołtówka ze szkoleniem przypominającym zasady udzielania pierwszej pomocy, szkolenia "Profilaktyka zdrowotna w firmie", warsztatów "Specjalista bhp jako trener".
Dodatkowe kursy i uprawnienia: uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej, uprawnienia energetyczne D i E, konserwator podręcznego sprzętu gaśniczego, szkolenie dla audytorów Systemu Zarządzania BHP wg PN-ISO 45001:2018. Udział w licznych szkoleniach, konferencjach i seminariach organizowanych przez takie instytucje i ośrodki szkoleniowe jak: PIP, CIOP-PIB, OSPSBHP, ZUS, ATEST, Porozumienie dla bezpieczeństwa.
R. Pych włącza oddział OSPSBHP w kampanie społeczne oraz motywuje członków do udziału w kampaniach ich zakładów pracy. Prowadzi doradztwo dla przedsiębiorców w zakresie pozyskiwania środków na poprawę warunków pracy w ramach konkursu "Dofinansowanie działań płatnika składek na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy", organizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podejmuje działania w celu podniesienia świadomości oraz znajomości przepisów bhp wśród żołnierzy 10 Brygady Logistycznej poprzez cykliczną organizację konkursu wiedzy z zakresu bhp z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

 

Promotor działań na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników

Stanisław Wolanin
Stanisław Wolanin

Stanisław Wolanin

W swojej działalności skupia się na, oprócz podstawowych zadań służby bhp, podnoszeniu świadomości, wdrażaniu dobrych praktyk, konsultowaniu rozwiązań technicznych, wszystkim co ma wpływ na podnoszenie kultury bezpieczeństwa. Jest otwarty na potrzeby w zakresie bhp przede wszystkim mikro- i małych przedsiębiorstw o różnorodnym profilu: tartaki, budownictwo, transport, ogrodnictwo, weterynaria, handel, warsztaty samochodowe, szkoły, ośrodki sportu i rekreacji i inne. Jest ekspertem ds. bhp w sieci ekspertów certyfikowanych przez CIOP-PIB. W sieci zajmuje się udzielaniem bezpłatnych porad i aktualizacją poradnika "ABC dla pracodawców". Prowadzi zajęcia z bezpieczeństwa i ochrony pracy w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy, której jest absolwentem. Jest opiekunem praktyk studenckich i uczniowskich, podczas których przekazuje młodym ludziom rzetelny warsztat służby bhp. Współorganizuje w Radomiu konkurs wiedzy z dziedziny bhp dla uczniów szkół ponadpodstawowych o zasięgu wojewódzkim.
Współpracuje od lat z PIP, ZUS, KRUS, UDT. Efektem tej współpracy są wspólnie organizowane seminaria, konferencje i cykliczne imprezy np. Rajd Kazimierza Pojazdów Klasycznych i Zabytkowych organizowany we współpracy z Policją i Strażą Pożarną.
Stanisław Wolanin jest członkiem zarządu oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Radomiu, gdzie jest pomysłodawcą i współorganizatorem wielu przedsięwzięć. Jest autorem publikacji, w tym podręczników do bhp w zawodach fotograf i terapeuta.
Propaguje zasady i przepisy bhp zarówno w zakładach pracy, jaki i jak w życiu codziennym. Jest aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej; w czasie festynów i imprez strażackich propaguje wiedzę z zakresu zapobiegania pożarom i umiejętnego ich gaszenia, współorganizuje konkurs wiedzy pożarniczej dla uczniów radomskich szkół.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2023

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58076001