ATEST Ochrona Pracy

23 kwietnia 2024 r.

[Prenumerata] [Spis tre¶ci]     

Z£OTE SZELKI
- lista laureatów
w kategorii Najlepsze publikacje na ³amach ATESTU

Zobacz: Lista wszystkich laureatów

Edycja 2020

Adrian Kampa
Adrian Kampa

Adrian Kampa

Dr in¿. Adrian Kampa, nauczyciel akademicki z Politechnika ¦l±ska, nagrodê w tej kategorii otrzyma³ za artyku³ "Wp³yw filozofii Kaizen na bezpieczeñstwo pracy" (ATEST 5/2019). Dr Kampa jest absolwentem Politechniki ¦l±skiej, ukoñczy³ kierunek mechanika i budowa maszyn, specjalno¶æ projektowanie i automatyzacja procesów technologicznych. Pracowa³ jako technolog procesów obróbki skrawaniem w firmie FAMUR S.A. Jego zainteresowania zawodowe zwi±zane s± z in¿ynieri± mechaniczn± i nowoczesnymi technologiami, w tym automatyzacj± i robotyzacj± procesów produkcji, modelowaniem i symulacj± procesów produkcji, bezpieczeñstwem maszyn i robotów, in¿ynieri± produkcji, perspektywami Przemys³u 4.0.
Na pytanie, jak to siê sta³o, ¿e zainteresowa³ siê zagadnieniami bhp, A. Kampa odpowiada: "Jako m³ody cz³owiek zafascynowany nowoczesnymi technologiami i robotami nie przejmowa³em siê kwestiami bezpieczeñstwa czy perspektyw± ¶mierci, która wydawa³a siê bardzo odleg³a. Wiele lat temu pojecha³em wraz z grup± studentów na wycieczkê do jednego z wiod±cych zak³adów przemys³owych, w którym uruchomiono nowoczesn± liniê produkcyjn± obs³ugiwan± przez roboty przemys³owe. Na miejscu dowiedzieli¶my siê, ¿e kilka dni wcze¶niej by³ wypadek, w wyniku którego zgin±³ m³ody cz³owiek uderzony przez robota. By³ to dla mnie swego rodzaju wstrz±s, (jak to siê sta³o ¿e taka nowoczesna technologia okaza³a siê ¶miertelnie niebezpieczna?), ale te¿ impuls, który spowodowa³ zainteresowanie tematem bezpieczeñstwa robotów. Nie by³o wtedy literatury w jêzyku polskim, wiêc zacz±³em zg³êbiaæ literaturê zagraniczn±. Gdy zebra³em wiêcej materia³ów, stwierdzi³em, ¿e warto napisaæ artyku³ na ten temat i tak rozpoczê³a siê wspó³praca z ATESTEM."
Zdaniem nagrodzonego autora Japonia jest krajem nowoczesnych technologii i jednym z wiod±cych producentów robotów. A. Kampa zainteresowa³ siê japoñskimi metodami zarz±dzania, doskonalenia procesów produkcji i zapewnienia jako¶ci. Japoñczykom uda³o siê w niezwyk³y sposób po³±czyæ postêp techniczny i tradycyjn± kulturê. Podstaw± japoñskich metod jest filozofia Kai-Zen, czyli ci±g³e doskonalenie procesów ma³ymi krokami. Znaczenie ma tak¿e zaanga¿owanie szeregowych pracowników i zapewnienie bezpieczeñstwa pracy. Japoñczycy przez wiele lat zmagali siê z du¿± liczb± wypadków przy pracy. Stopniowe wdro¿enie automatyzacji i robotyzacji oraz technik 6S i szkoleñ pracowników pozwoli³o na znaczne zredukowanie liczby wypadków. Przeprowadzili tak¿e szczegó³owe analizy wypadków (m.in. takich z udzia³em robotów) oraz analizy wypadkowo¶ci pracy w innych krajach, w tym tak¿e w Polsce. St±d w³a¶nie wzi±³ siê zaprezentowany w artykule pomys³ na porównanie podej¶cia do bezpieczeñstwa pracy w Japonii i Polsce.

Edycja 2018

Ma³gorzata Tarczoñ
Ma³gorzata Tarczoñ

Ma³gorzata Tarczoñ

Ma³gorzata Tarczoñ jest pielêgniark± anestezjologiczn± w krakowskim szpitalu specjalistycznym im. Jana Paw³a II na oddziale chirurgii klatki piersiowej, znieczula pacjentów do zabiegów chirurgicznych. Kilka lat po skoñczeniu pielêgniarstwa na wydziale ochrony zdrowia na Uniwersytecie Jagielloñskim podjê³a studia podyplomowe z zakresu bhp na Akademii Górniczo-Hutniczej. Tak naprawdê, nie do koñca jednak zdaj±c sobie z tego sprawê, bezpieczeñstwem i higien± pracy zainteresowa³a siê znacznie wcze¶niej, poniewa¿ temat jej pracy magisterskiej na pielêgniarstwie dotyczy³ oceny warunków pracy pielêgniarek na oddziale chirurgicznym: porównywa³a warunki pracy pielêgniarek na oddziale bia³ej i czerwonej chirurgii. Przecie¿ to by³ temat behapowski. Temat ¶rodowiska pracy personelu medycznego podjê³a poniewa¿ chcia³a podzieliæ siê wiedz± o swojej pracy i zagro¿eniach w niej wystêpuj±cych. W 2017 roku opublikowa³a na ³amach miesiêcznika ATEST cykl artyku³ów: "¦rodowisko pracy personelu medycznego", w którym w jasny sposób przedstawi³a wieloaspektowe problemy zagro¿eñ zawodowych wystêpuj±ce w s³u¿bie zdrowia, zobrazowa³a praktyczne podej¶cie do tych problemów - co jest cennym ¼ród³em wskazówek i podpowiedzi dla pracowników s³u¿by bhp w tym du¿ym sektorze. Artyku³y te s± wiedz± opart± na do¶wiadczeniu, przekazan± w przystêpny sposób.

Edycja 2017

El¿bieta Tarczoñ
El¿bieta Tarczoñ

El¿bieta Tarczoñ

El¿bieta Tarczoñ jest starszym inspektorem ds. bhp, inspektorem ochrony ppo¿. zatrudnionym w szpitalu. W 2016 r. opublikowa³a na ³amach ATESTU obszerny dwuczê¶ciowy artyku³: "Zak³ucia i zranienia w sektorze opieki zdrowotnej" (nr 11 i 12/2016), w którym scharakteryzowa³a zagro¿enia zwi±zane z zak³uciami i zranieniami, omówi³a zasady postêpowania po ekspozycji na krew i inne materia³y potencjalnie infekcyjne, a tak¿e opisa³a postêpowanie profilaktyczne. Temat zak³uæ i zranieñ w zak³adach opieki zdrowotnej od lat budzi kontrowersje i w±tpliwo¶ci, do wyja¶nienia których na pewno przyczyni³ siê artyku³ E. Tarczoñ. W 2017 r. autorka kontynuuje wspó³pracê z naszym miesiêcznikiem - ukaza³ siê jej dwuczê¶ciowy artyku³: "Borelioza to wci±¿ problem" (8 i 9/2017). Czytelniczk± ATESTU nie jest od dawna, bo jej przygoda z bhp te¿ nie trwa zbyt d³ugo, ale przyznaæ nale¿y, ¿e od pocz±tku wesz³a w tê bran¿ê z zasobem wiedzy, w³asnych przemy¶leñ i pomys³ów. Ukoñczy³a studia na wydziale zarz±dzania w Akademii Górniczo-Hutniczej, studia podyplomowe bhp na wydziale górnictwa i geoin¿ynierii. Obecnie kontynuuje edukacjê w zakresie menad¿era jako¶ci, poniewa¿ jej szpital (miejsce pracy) przyst±pi³ do procedury akredytacyjnej (ISO 9001, 14001 i 45001). Inspiratork± do pisania by³a p. profesor - recenzentka pracy magisterskiej E. Tarczoñ. Uzna³a, ¿e szkoda by³oby nie opublikowaæ znakomitych badañ, jakie magistrantka zgromadzi³a. Tematem pracy by³a motywacja pracowników sektora medycznego V Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Krakowie. Laureatka Z£OTYCH SZELEK uwa¿a, ¿e sektor medyczny jest nieco spychany na margines, pomijany, ma³o siê mówi o zagro¿eniach z nim zwi±zanych i sposobach radzenia sobie z nimi, co, zdaniem autorki, wynika z niewiedzy. Nagrodzony artyku³ tê lukê wype³nia.

Edycja 2016

Pawe³ Szczepañski
Pawe³ Szczepañski

Pawe³ Szczepañski

Chemik, absolwent Politechniki Krakowskiej. W s³u¿bie BHP od 1996 roku. Przez 12 lat pracowa³ w zak³adach farmaceutycznych, rozpoczynaj±c karierê od inspektora ds. bhp poprzez kierownika dzia³u bhp do szefa bezpieczeñstwa pracy i ochrony ¶rodowiska oraz pe³nomocnika zarz±du ds. systemów zarz±dzania bhp. Autor licznych artyku³ów o tematyce zwi±zanej z bezpieczeñstwem pracy. Od 2001 roku audytor wiod±cy systemów zarz±dzania BHP i trener DNV GL. Wyk³adowca WAT, WISBiOP w Radomiu oraz AGH na studiach podyplomowych BHP i studiach dziennych. Przez dwa lata jako ekspert UE uczestniczy³ w projekcie restrukturyzacji przemys³u górniczego na Ukrainie. Obecnie jest prezesem zarz±du QES Consulting, spó³ki zajmuj±cej siê wdra¿aniem innowacyjnych projektów bezpieczeñstwa.
Jak to siê zaczê³o? Banalnie i jednocze¶nie niezwykle. Po ukoñczeniu kierunku "Lekka synteza organiczna" (m.in. synteza farmaceutyczna) na Wydziale In¿ynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej jedynie w Zak³adach Farmaceutycznych "Polfa" móg³ dostaæ pracê zgodn± z wykszta³ceniem. Mia³a byæ chemia, bo dla Paw³a Szczepañskiego od zawsze by³a wyzwaniem i marzeniem. Skoñczy³o siê na chemii z wyzwaniem. Bo bhp sta³o siê i nadal jest dla niego wyzwaniem. Uwa¿a, ¿e bezpieczeñstwo to nie tylko znajomo¶æ zasad i przepisów. Bezpieczeñstwo wed³ug Paw³a Szczepañskiego jest w g³owie ka¿dego z nas. To m.in. system wiedzy, umiejêtno¶ci, przekonañ i warto¶ci. Nawet je¶li mamy niewielki wp³yw na tworzenie przepisów i zasad, to na indywidualny system warto¶ci i przekonañ ka¿dego z nas mo¿emy mieæ znaczny. Z jednej strony, je¶li co¶ robimy, robimy dobrze - zawsze bêdzie to biznes. Z drugiej strony, nawet je¶li to jest biznes - zawsze pozostanie s³u¿b±. I je¶li dziêki swoim decyzjom mo¿na uratowaæ komu¶ zdrowie czy ¿ycie - to zawsze warto. Bo to jest s³u¿ba. S³u¿ba bhp.
Z£OTE SZELKI Pan Pawe³ Szczepañski odebra³ za artyku³y zawieraj±ce tre¶ci u¿yteczne nie tylko dla osób organizuj±cych bezpieczn± pracê w laboratoriach chemicznych, ale te¿ fachowców zainteresowanych popraw± bezpieczeñstwa przy pracach w kontakcie z chemikaliami, i za pragmatyczne podej¶cie do omawianych kwestii.

Edycja 2015

Wojciech Dêbski
Wojciech Dêbski

Wojciech Dêbski

"Autor jest inspektorem pracy i uznanym specjalist± w zakresie badania przyczyn i okoliczno¶ci wypadków przy pracy. Swoj± wiedzê na temat konkretnych, charakterystycznych wypadków przy pracy przekazuje na ³amach ATESTU. Jego publikacje charakteryzuj± siê m.in. precyzyjnym opisem okoliczno¶ci, wskazaniem przyczyn wypadków i naruszonych przepisów, a tak¿e czynno¶ci podjêtych po wypadku, w tym dzia³añ inspektora pracy. Artyku³y ilustrowane s± zdjêciami, u³atwiaj±cymi zorientowanie siê w charakterystyce wypadku. Informuj±c o przyczynach wypadku, W. Dêbski nie ogranicza siê do wskazania przyczyny bezpo¶redniej, ale omawia te¿ przyczyny po¶rednie, podpowiadaj±c tym samym czytelnikom, jakie nieprawid³owo¶ci, tak¿e w ich firmach, mog± siê u³o¿yæ w ³añcuch przyczyn prowadz±cych do wypadku. W 2012 r. w ATE¦CIE ukaza³y siê opisy czterech wypadków autorstwa W. Dêbskiego. W 2013 r. W. Dêbski opublikowa³ jeden artyku³: "Upadek z niekompletnego rusztowania", w którym omówi³ m.in. przyczyny wypadku, a tak¿e dzia³ania inspektora pracy w zwi±zku z wypadkiem. Precyzyjnie odtworzy³ okoliczno¶ci wypadku i poda³ naruszone przepisy. Do artyku³u do³±czy³ zdjêcia uzupe³niaj±ce opis przyczyn wypadku. W 2014 r. opublikowali¶my kolejne opisy wypadków jego autorstwa: "Upadek z wysoko¶ci" (2/2014) - dotycz±cy zdarzenia, do jakiego dosz³o podczas uk³adania rolkowanej we³ny mineralnej stanowi±cej ocieplenie stropu budynku warsztatowego; "Skutek pracy na barierce tarasu" (7/2014) - znowu wypadek z wysoko¶ci w budownictwie, z dobr± wizualizacj± zdarzenia; "¦miertelne zatrucie tlenkiem wêgla" (10/2014) - z wnikliwym ustaleniem przyczyn i wskazaniem wielu nieprawid³owo¶ci w zak³adzie stolarskim, w którym dosz³o do wypadku. W. Dêbski kontynuuje wspó³pracê z ATESTEM w 2015 r. - ukaza³y siê nastêpuj±ce opisy wypadków: "Wypadek na lini do rozkroju blach" (1/2015), "Mieszarka amputowa³a palce" (5/2015), "Ciê¿ki wypadek w mleczarni" (7/2015)."

Edycja 2014

Beata Kaczmarek
Beata Kaczmarek

Beata Kaczmarek

Zdecydowanie bardziej humanistka ni¿ cz³owiek techniki. Skoñczy³a finanse i inwestycje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Pod koniec studiów rozpoczê³a pracê w katowickiej firmie szkoleniowej, gdzie zajmowa³a siê organizacj± szkoleñ i seminariów dla przedsiêbiorstw. Zakres ich by³ rozleg³y, od szkoleñ miêkkich, dotycz±cych umiejêtno¶ci interpersonalnych, zarz±dzania lud¼mi, poprzez zagadnienia prawne a¿ do, oczywi¶cie, bezpieczeñstwa i higieny pracy, co wymusi³o uzupe³nienie wiedzy. Zatem ukoñczy³a studia podyplomowe z zakresu zarz±dzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Warszawskim i z rozpêdu kolejne na kierunku trener i organizator szkoleñ w Wy¿szej Szkole Biznesu. Jednak w 2005 r. rozsta³a siê ze szkoleniami na rzecz miêdzynarodowej firmy zajmuj±cej siê m.in. certyfikacj± systemów zarz±dzania. Rozstanie nie by³o d³ugie - za³o¿y³a w³asn± firmê szkoleniow±. Dziêki wspó³pracy ze ¶wietnymi fachowcami, m.in. z Pañstwowej Inspekcji Pracy, Pañstwowej Inspekcji Sanitarnej, o¶rodków akademickich, a tak¿e z freelancerami, proponuje szkolenia z ró¿nych dziedzin, ale najwiêcej z zakresu ochrony zdrowia i bezpieczeñstwa pracowników. Przez lata prowadzenia tych szkoleñ bardzo dobrze pozna³a behapowskie ¶rodowisko. Stara siê je integrowaæ. Dobrze czuje siê w roli organizatora spinaj±cego w ca³o¶æ stronê merytoryczn±, organizacyjn± i integracyjn± szkoleñ. Uwa¿a, ¿e tego czego behapowcy ucz± siê od siebie wzajemnie nie da siê przeceniæ. Zna i lubi to ¶rodowisko. Mo¿e w³a¶nie dlatego przeprowadzi³a w³asne badania ankietowe dotycz±ce wypalenia zawodowego pracowników s³u¿by bhp. Do tej pory nikt takimi badaniami siê nie zajmowa³. Wyniki badañ zosta³y opublikowane na ³amach ATESTU (11-12/13) w dwuczê¶ciowym artykule "Wypalenie zawodowe pracowników s³u¿by bhp". Autorka scharakteryzowa³a w nim pojêcie wypalenia zawodowego, a tak¿e opisa³a w tym kontek¶cie sytuacjê s³u¿by bhp. Trafnie wskaza³a obci±¿enia charakterystyczne dla tej pracy oraz opisa³a, w jakich sytuacjach mog± staæ siê one syndromami wypalenia zawodowego. Nie stwierdzi³a wprawdzie jednoznacznie, ¿e pracownicy s³u¿by bhp s± wypaleni zawodowo, ale opisa³a stan przeci±¿enia obowi±zkami zawodowymi. Odnios³a siê te¿ do rynkowej sytuacji s³u¿by bhp, wyci±gaj±c do¶æ pesymistyczne wnioski. I w³a¶nie za ten artyku³ zosta³a nagrodzona Z£OTYM SZELKAMI.

Edycja 2013

W³odzimierz £abanowski
W³odzimierz £abanowski

W³odzimierz £abanowski

Autor jest inspektorem pracy i wybitnym specjalist± w zakresie bezpieczeñstwa maszyn i urz±dzeñ stosowanych w procesach pracy. Eksperck± wiedzê ³±czy z ¿y³k± popularyzatorsk±, w przystêpny sposób opisuj±c nawet trudne zagadnienia. Chêtnie odpowiada na pytania czytelników, udzielaj±c dodatkowych wyja¶nieñ.
Od lat publikuje na ³amach ATESTU listy kontrolne dostosowania maszyn do wymagañ minimalnych (wspó³autorem tego cyklu jest Andrzej Kowerski) - s± to unikatowe opracowania, u³atwiaj±ce dokonanie w zak³adach pracy kontroli maszyn i bêd±ce ¶wietnym materia³em do oceny ryzyka dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach obs³ugi. W 2012 r. W. £abanowski opublikowa³ w ATE¦CIE listy kontrolne dla nastêpuj±cych maszyn i urz±dzeñ: jednostronna strugarka grubiarka (ATEST 1/2012), podkrzesywarka wysiêgnikowa (3/2012), wci±gnik d¼wigniowy (5/2012), rêczna przecinarka spalinowa (6/2012), drabina przeno¶na (7/2012), pilarka wielosi³owa do ciêcia wzd³u¿nego (9/2012), kosiarki trawnikowe wirnikowe (10/2012). Listy te s± rzadkim przyk³adem umiejêtnego wykorzystania norm technicznych w popularyzowaniu tematyki bezpieczeñstwa pracy.
Du¿ym zainteresowaniem czytelników cieszy³ siê artyku³ omawiaj±cy z punktu widzenia bezpieczeñstwa, ergonomii i funkcji sterowania identyfikacjê i oznakowanie elementów sterowniczych maszyn, który ukaza³ siê w dwóch czê¶ciach (ATEST 3 i 4/2012). Kolejnym narzêdziowym, obszernym opracowaniem opublikowanym w ATE¦CIE przez W. £abanowskiego jest materia³ "I jak instrukcja obs³ugi maszyny", który ukaza³ siê w czterech czê¶ciach: "Forma, jêzyk, opracowywanie i t³umaczenie instrukcji" (7/2012), "Zawarto¶æ instrukcji" (8/2012), "Zawarto¶æ instrukcji - c.d." (9/2012), "Deklaracja emisji ha³asu, materia³y promocyjne" (10/2012). Dziêki temu materia³owi wszyscy dowiedzieli¶my siê, ¿e nie nale¿y ju¿ stosowaæ okre¶lenia DTR...
W 2012 r. autor udzieli³ czytelnikom odpowiedzi na pytania dotycz±ce: wymagañ bezpieczeñstwa dla maszyn konstruowanych dla potrzeb w³asnych ("Maszyna do potrzeb w³asnych", ATEST 1/2012), oznakowania maszyn ("Oznakowanie jest poprawne", 4/2012), prac w komorach ¶rutowniczych (4/2012), poprawnego oznakowania elementów sterowniczych ("Oznakowanie elementów sterowniczych", 7/2012), obowi±zków pracodawcy dotycz±cych "starych maszyn" ("Stare maszyny", 10/2012), oznakowania CE i deklaracji zgodno¶ci ("Znak CE i deklaracja wystarcz±", 12/2012).
Artyku³y W. £abanowskiego charakteryzuj± siê wysokim poziomem merytorycznym, ³±cz± wiedzê in¿yniersk± ze znajomo¶ci± techniki bezpieczeñstwa i przepisów bhp. Z tego wzglêdu s± cennym materia³em dla s³u¿by bhp, ale te¿ s³u¿b utrzymania ruchu i pracodawców w zak³adach produkcyjnych.

Edycja 2012

Piotr W±¿
Piotr W±¿

Piotr W±¿

Doktor nauk prawnych specjalizuj±cy siê w problematyce prawa pracy, prawa spó³ek oraz prawa koncernowego. Po ukoñczeniu w 1998 r. studiów magisterskich na wydziale prawa i administracji w Uniwersytecie ¦l±skim w Katowicach podj±³ studia podyplomowe mened¿erskie. Pracê doktorsk± obroni³ w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego na U¦ w 2006 r. W tym czasie zawodowo zajmowa³ siê obs³ug± prawn± spó³ek. Od o¶miu lat jest pracownikiem merytorycznym w Okrêgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach. Jest do¶wiadczonym wyk³adowc± w zakresie prawa pracy, organizatorem wyk³adów, szkoleñ i kursów tematycznych, autorem wielu publikacji z zakresu prawa pracy. Publikuje na ³amach takich czasopism, jak: "Prawo spó³ek", "Rejent", "Przegl±d prawa handlowego", "Monitor prawa pracy", "Praca i zabezpieczenia spo³eczne", "Prawo Europejskie w praktyce", "Rzeczpospolita" i inne. Jest te¿ autorem ksi±¿ek, m.in. "Delegowanie pracowników do innego pañstwa celem ¶wiadczenia us³ug" (Wydawnictwo C.H. Beck 2011 r.), "Komentarz do Kodeksu pracy pod red. K. Walczaka" (C.H. Beck, Warszawa 2012 r.). Od lat wspó³pracuje z miesiêcznikiem ATEST, zamieszczaj±c na jego ³amach rzetelnie przygotowane artyku³y dotycz±ce kwestii prawnych, a tak¿e odpowiadaj±c na liczne pytania czytelników z zakresu prawa pracy. Piotr W±¿ ma umiejêtno¶æ przekazywania trudnych problemów prawniczych prostym zrozumia³ym jêzykiem, czytelnicy to doceniaj±.
Piotr W±¿ otrzyma³ wyró¿nienie Z£OTE SZELKI za wyja¶nianie w artyku³ach skomplikowanych problemów prawnych zrozumia³ym i klarownym jêzykiem, przybli¿anie czytelnikom najwa¿niejszych kwestii dotycz±cych uprawnieñ i obowi±zków pracowników oraz pracodawców, wnikliwe omówienie na ³amach ATESTU takich zagadnieñ, jak np. mobbing, wypadki w drodze do/z pracy, praca w porze nocnej, co w uzasadnieniu podkre¶li³a Kapitu³a wyró¿nienia Z£OTE SZELKI.

Edycja 2011

Andrzej Kowerski
Andrzej Kowerski

Andrzej Kowerski

Jest absolwentem wydzia³u maszyn roboczych i pojazdów w Politechnice Warszawskiej. Po studiach podj±³ pracê w Centralnym O¶rodku Badawczo-Rozwojowym Przemys³u Motoryzacyjnego, gdzie w zak³adzie akustyki zajmowa³ siê badaniem ró¿nych typów pojazdów. Pó¼niej przez trzy lata pracowa³ w biurze konstrukcyjnym Zak³adu Mechanizacji Budownictwa ZREMB. W 1975 roku zosta³ inspektorem w zwi±zkowej jeszcze wtedy inspekcji pracy, której pozosta³ wierny do czasu przej¶cia na emeryturê parê miesiêcy temu. Andrzej Kowerski z miesiêcznikiem ATEST wspó³pracuje od kilkunastu lat. G³ównie zajmuje siê tematyk± bezpieczeñstwa maszyn. Jest pomys³odawc± i autorem cyklu: maszyny - lista kontrolna. W ka¿dym numerze ATESTU ukazuje siê przegl±d norm kompetentnie przygotowany przez tegorocznego laureata Z³otych Szelek.

Edycja 2010

Wojciech Wiktorowski
Wojciech Wiktorowski

Wojciech Wiktorowski

Wyró¿nienie Z£OTE SZELKI otrzyma³ przede wszystkim za walory publicystyczne artyku³ów zamieszczonych w miesiêczniku ATEST-Ochrona Pracy w 2009 r. S± w¶ród nich: "Solidarno¶æ to tylko wspomnienie"- porusza w nim sprawê ograniczenia prawa do wcze¶niejszej emerytury, Czy baæ siê stacji bazowych? - próbuje odpowiedzieæ na tytu³owe pytane, "Jaki ¶lad pozostawisz po sobie" - dot. kampanii inspekcji pracy "Nie lekcewa¿ zagro¿eñ na wysoko¶ci" czy Zagadki kopalni "Borynia". Socjolog z wykszta³cenia. Wojciech Wiktorowski jest dziennikarzem prasowym i reporterem telewizyjnym. Tematyka ochrony pracy nie jest mu obca, a wrêcz bliska, bowiem przed laty by³ dziennikarzem w miesiêczniku Ochrona Pracy (tak wówczas nazywa³ siê ATEST-OP). Uwa¿a, ¿e problemy zwi±zane z ochron± pracy nale¿± do najwa¿niejszych z wa¿nych. Twierdzi, za Arwidem Hansenem, ¿e badanie wypadków i samodzielne ujawnianie po¶rednich sprawców zagro¿eñ jest zajêciem fascynuj±cym i dla nas wszystkich niezwykle wa¿nym.

Edycja 2009

Roman Adler
Roman Adler

Roman Adler

Wyró¿nienie Z³ote Szelki otrzyma³ za promocjê warto¶ci zawodowych i historycznych w cyklu publikacji po¶wiêconych s³u¿bie bhp w II Rzeczypospolitej. Roman Adler z wykszta³cenia jest historykiem, po studiach krótko pracowa³ jako nauczyciel w liceum. Do archiwum okrêgowego inspektoratu pracy w Katowicach trafi³ w 1992 roku. Pocz±tkowo zajmowa³ siê tylko archiwizowaniem akt. Histori±, tradycjami, najogólniej mówi±c, ochrony pracy zaj±³ siê nieco pó¼niej. Cz³owiekiem, który go w tym kierunku, jak sam okre¶la, pchn±³, by³ nie¿yj±cy ju¿ in¿. Erwin Seweryn, z-pca okrêgowego inspektora pracy. To on skontaktowa³ go z Marianem Ga³uszk±, archiwist± w Archiwum Pañstwowym w Katowicach. Dzi¶ Roman Adler twierdzi, ¿e historiê warunków pracy na ¦l±sku jest w stanie udokumentowaæ od 1528 roku, kiedy to powsta³ pierwszy urz±d nadzoruj±cy warunki pracy na Górnym ¦l±sku i ¿e praca zawodowa sta³a siê jego hobby.

Edycja 2008

Franciszek Ma³ysz
Franciszek Ma³ysz

Franciszek Ma³ysz

Z redakcj± ATEST wspó³pracuje od wielu lat. Jest autorem licznych artyku³ów z zakresu prawa pracy, komentarzy i odpowiedzi na pytania przysy³ane do redakcji przez czytelników. Z³ote Szelki przyznane F. Ma³yszowi to wyraz uznania za ca³okszta³t wspó³pracy i za tematykê podjêt± w roku 2007, szczególnie za "Badania zwi±zane z chorobami zaka¼nymi", w którym to artykule autor, na pro¶bê czytelników, wyja¶nia kilka kwestii zwi±zanych z rozp. Ministra Zdrowia w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje mo¿liwo¶æ przeniesienia zaka¿enia na inne osoby.

Edycja 2007

Les³aw Zieliñski
Les³aw Zieliñski

Les³aw Zieliñski

Z wykszta³cenia jest in¿ynierem elektrykiem. W latach 2000-2004, pod koniec swojej zawodowej kariery, by³ g³ównym in¿ynierem zarz±dzania bezpieczeñstwem pracy w Zak³adach Górniczych w Lubinie. Przez cztery lata podpowiada³ na ³amach ATESTU, w jaki sposób przeprowadziæ analizê stanu bhp w zak³adzie, jak wykonywaæ zadania s³u¿by bhp. Czytelnicy ceni± jego artyku³y za solidn± wiedzê dotycz±c± realiów zak³adów i przystêpn± formê. Doceni³a to równie¿ Kapitu³a Z£OTYCH SZELEK.

Edycja 2006

Maciej Gliñski
Maciej Gliñski

Maciej Gliñski

Z³ote Szelki otrzyma³ za artyku³ "Metody poprawiania jako¶ci powietrza w pomieszczeniach pracy" - wzorowy w zakresie formy, tre¶ci, materia³u zdjêciowego, w konkretny sposób prezentuj±cy temat. M. Gliñski ukoñczy³ Wydzia³ In¿ynierii Sanitarnej i Wodnej na Politechnice Warszawskiej. Przez 41 lat pracowa³ w CIOP. Jest autorem ok. 140 artyku³ów publikowanych w prasie fachowej i czasopismach naukowych.

Edycja 2005

Ma³gorzata Majka
Ma³gorzata Majka

Ma³gorzata Majka

Autorka kilkudziesiêciu publikacji na ³amach ATESTU. £±czy znajomo¶æ teorii z gruntown± praktyczn± wiedz±. Wspó³pracê z ATESTEM rozpoczê³a w 2003 roku cyklem publikacji po¶wiêconym badaniom czynników szkodliwych w ¶rodowisku pracy. Reakcj± by³y liczne listy kierowane do autorki z pytaniami dotycz±cymi sposobów rozwi±zywania konkretnych problemów. Obecnie kontynuuje cykl "Szacowanie ryzyka wypadku chemicznego". Z wykszta³cenia jest chemikiem, pracuje na Uniwersytecie Jagielloñskim". By³a koordynatorem grupy w projekcie "Chemical Laboratory Safety Training System" w ramach programu Leonardo da Vinci

Edycja 2004

Ryszard Studenski
Ryszard Studenski

Ryszard Studenski

Jako pierwszy w Polsce, bo ju¿ w 1994 roku prof. R. Studenski podj±³ siê trudu popularyzowania nowoczesnego zarz±dzania bezpieczeñstwem, m. in. w cyklu artyku³ów na ³amach Atestu. Profesor Uniwersytetu ¦l±skiego i Politechniki ¦l±skiej. By³ te¿ dyrektorem Departamentu Ochrony Zdrowia i Warunków Pracy w Wy¿szym Urzêdzie Górniczym, gdzie swoj± teoretyczn± wiedzê wykorzystywa³ w praktyce. Z wykszta³cenia jest psychologiem.

Edycja 2003

Tadeusz Nycz

D³ugoletni zastêpca okrêgowego inspektora pracy w Krakowie. Autor wielu fachowych komentarzy dotycz±cych kwestii, których wyk³adnia jest trudna b±d¼ niejednoznaczna. Specjalizuje siê w prawie pracy . "Jest jednoosobow± katedr± prawa pracy" - tymi s³owami red. Knyziak przedstawi³ T. Nycza zebranym podczas wrêczania wyró¿nieñ. Wyró¿nienie "Z³ote Szelki" kapitu³a przyzna³a T. Nyczowi za d³ugoletni± wspó³pracê z redakcj± i wysokiej jako¶ci publicystykê w zakresie prawa pracy.

Edycja 2002

Józef ¦lêzak
Józef ¦lêzak

Józef ¦lêzak

Autor wielu publikacji prezentowanych na ³amach ATESTU. We wszystkich artyku³ach pisanych z prawdziw± publicystyczn± pasj± wykorzystuje swoje bogate do¶wiadczenie in¿yniera po studiach rolniczych i wieloletniego okrêgowego inspektora pracy w Krakowie. Nie boi siê przedstawiaæ swoich czêsto niepopularnych, a nawet kontrowersyjnych opinii. Podejmuje tematy dotycz±ce prawa pracy i bezpieczeñstwa pracy, nie tylko w rolnictwie.

Edycja 2001

Boles³aw Hancyk
Boles³aw Hancyk

Boles³aw Hancyk

Z³ote Szelki otrzyma³ za popularyzacjê trudnych zagadnieñ bezpieczeñstwa chemicznego na ³amach ATESTU w latach 1994 - 2000. Publikuje w wielu czasopismach fachowych, m.in. w "Przemy¶le Chemicznym", "Bezpieczeñstwie Pracy". W swoich artyku³ach umiejêtnie ³±czy podej¶cie eksperta z publicystyczn± pasj±. Jest specjalist± ds. bezpieczeñstwa chemicznego w transporcie, miêdzynarodowym ekspertem w zakresie ADR i GH, cz³onkiem Komitetu Ekspertów ONZ ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych i Globalnej Harmonizacji Systemów Klasyfikacyjnych, cz³onkiem New York Academy of Science. Z wykszta³cenia jest chemikiem, studia ukoñczy³ na Politechnice Warszawskiej, chocia¿ zawsze interesowa³ siê histori±, archeologi±, etnografi±.

Edycja 2000

Bronis³aw Bie¶
Bronis³aw Bie¶

Bronis³aw Bie¶

Autor wk³adek edukacyjnych z cyklu "Bhp w szkole"; najpierw po¶wiêcone by³y one g³ównym tematom z dziedziny bhp, opracowanym jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli i uczniów. Pó¼niej by³y to materia³y po¶wiêcone charakterystykom zawodów ze szczególnym zwróceniem uwagi na warunki pracy, by³y i s± nadal podpowiedzi± dla uczniów i ich rodziców, którzy zastanawiaj± siê nad wyborem zawodu. Dziêki nim m³odzi ludzie dowiaduj± siê nie tylko o charakterze zawodu, ale tak¿e o wymaganiach i zagro¿eniach wystêpuj±cych przy jego wykonywaniu. Publikacje B. Biesia maj± du¿± warto¶æ merytoryczn±. Z wykszta³cenia i z powo³ania Bronis³aw Bie¶ jest nauczycielem.

Edycja 1999

Stanis³aw Kowalewski

Za publikacjê "Co pocz±æ ze starymi prasami", która ukaza³a siê na ³amach Atestu w ubieg³ym roku, Stanis³aw Kowalewski otrzyma³ wyró¿nienie Z³ote Szelki. W artykule tym podj±³ w sposób wzorcowy zagadnienie dotycz±ce zapewnienia podobnego poziomu ryzyka przy ró¿nych typach pras. Dr in¿. S. Kowalewski jest absolwentem wydzia³u mechanicznego Politechniki Warszawskiej, chocia¿ po ukoñczeniu technikum mechanicznego podj±³ studia polonistyczne, st±d pewnie znakomita jako¶æ jêzykowa jego tekstów. Jest ekspertem od pras, odwiedzi³ wiele krajów, w których pomaga³ uruchamiaæ polskie urz±dzenia i szkoli³ miejscow± kadrê.
Po studiach pracowa³ jako asystent w Zak³adzie Metrologii Politechniki Warszawskiej, pó¼niej w OBR PLASOMET, nastêpnie w CIOP, gdzie kierowa³ pracowni± zagro¿eñ mechanicznych, obecnie w ELOKON Polska, firmie, która specjalizuje siê w nowoczesnych technikach bhp dla przemys³u.

Edycja 1998

Aleksander Stukowski
Aleksander Stukowski

Aleksander Stukowski

Aleksander Stukowski wspó³pracuje z redakcj± "Atest - Ochrona Pracy" ju¿ ponad 20 lat. Jest autorem wielu znakomitych tekstów pod wzglêdem merytorycznym, jêzykowym i przejrzystego, logicznego przekazu. Pisuje na ró¿ne tematy, ale najchêtniej porusza problemy prawne, wytyka b³êdy, wskazuje na nielogiczno¶æ czy niekonstytucyjno¶æ przepisów. Smutne, ale tematów mu nie brakuje. Jest doktorem chemii (Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu); od 1978 roku pracuje w inspekcji pracy, gdzie zetkn±³ siê praktycznie ze znacznymi obszarami prawa. Na pewno jest najlepszym prawnikiem w¶ród chemików, który niejedn± bataliê z prawnikami wygra³. Z³ote Szelki otrzyma³ za cykl artyku³ów ("Komentarze do przepisów", "Lepiej pracowaæ z kacem", "Wespó³ w zespó³", "Kodeksowe nonsensy") poszerzaj±cych wiedzê o problemach bhp i inspiruj±cych do dzia³añ profilaktycznych.

Edycja 1997

Andrzej ¦wi±tkowski
Andrzej ¦wi±tkowski

Andrzej ¦wi±tkowski

Za najlepszy artyku³ opublikowany na ³amach Atestu w 1996 roku kapitu³a wyró¿nienia "Z³ote Szelki" uzna³a "Katastrofy po polsku" (Atest nr 4/96). Autor artyku³u zosta³ w 1997 roku pierwszym w tej dyscyplinie laureatem wspomnianego wyró¿nienia. Andrzej ¦wi±tkowski jest rzadkim przypadkiem in¿yniera wszechstronnego, ¶wietnie kojarz±cego sprawy z ró¿nych dyscyplin technicznych. Technika to obszar, po którym bardzo ³atwo siê porusza, przy czym chêtnie odwo³uje siê do norm, które jego zdaniem s± niezbêdne w dyscyplinowaniu poczynañ in¿yniera. Szanuje my¶l twórcz±, nienawidzi tandety, za to kocha syntezy, uogólnienia, nawet bardzo radykalne. Interesuje go technika i bezpieczeñstwo pracy postrzegane w ¶cis³ym zwi±zku z jej rozwojem. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (technologia chemiczna) i studium podyplomowego wydzia³u in¿ynierii sanitarnej i wodnej. Bezpo¶rednio po studiach pracowa³ w CIOP, pó¼niej w du¿ej firmie projektowej "Prochem". Po kilku latach wyjecha³ na budowê do Neubrandenburga. Po powrocie do kraju podj±³ pracê w GIP.

Zobacz: Lista wszystkich laureatów  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2024

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58460274