ATEST Ochrona Pracy

17 lipca 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

ZŁOTE SZELKI
- lista laureatów 2016

Zobacz: Lista wszystkich laureatów

Promotor działań na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników

Dariusz Kulesza
Dariusz Kulesza

Dariusz Kulesza

Dariusz Kulesza należy do pasjonatów bhp. Prowadzi różnego rodzaju działania mające na celu podwyższanie świadomości, doradza w projektowaniu rozwiązań technicznych i przekonuje pracodawców małych i średnich firm budowlanych do wdrażania dobrych praktyk. Wszystko po to, by podnieść poziom bezpieczeństwa w branży, w której statystyki wypadkowe należą, niestety, do najwyższych. D. Kulesza jest absolwentem technikum mechanicznego i technikum bhp w Krakowie, ukończył Wyższą Szkołę Ochrony Środowiska w Radomiu na specjalizacji bhp, podyplomowe studium w zakresie bhp, Szkołę Aspirantów PSP. Posiada dyplom "Europass" w zakresie bhp (Europass jest Inicjatywą Komisji Europejskiej umożliwiającą każdemu obywatelowi Europy lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych).
Od 1994 r. pracuje w ArcelorMittal Poland, gdzie przeszedł szczeble zatrudnienia od pracownika fizycznego, brygadzisty po kierownika zmiany. Od 2009 r. prowadzi też własną działalność jako specjalista ds. bhp i koordynator bhp inwestycji budowlanych. Z uporem i konsekwencją przekonuje, że niejednokrotnie małym nakładem finansowym można uzyskać zadowalający poziom i jakość w zakresie bezpieczeństwa. Do behapowskich osiągnięć zalicza swoje autorskie projekty urządzeń pomocniczych, do których należą: systemowe pomosty transportowe - pozwalające na całkowicie bezpieczny odbiór materiałów w transporcie pionowym; obrotowe maszty - zapewniające bezpieczne prowadzenie prac szalunkowych; rozwiązania zapewniające bezpieczne wykonywanie deskowań ustrojów nośnych.
Z sukcesem prowadzi systematyczne działania ukierunkowane na podwyższanie kultury bezpieczeństwa i świadomości wśród pracowników fizycznych na budowach oraz osób nadzorujących prace. Jako koordynator do spraw bhp na budowach pełni funkcję zarówno kontrolną, jak i doradczą, tę ostatnią traktuje priorytetowo. Uważa, że dostrzec i wytknąć nieprawidłowości jest stosunkowo łatwo, ale dobrze podpowiedzieć i wyegzekwować realizację zaproponowanych zmian znacznie trudniej.
Poprzez zespołową pracę z projektantami, specjalistami ds. bhp, kierownikami budów, zewnętrznymi organami nadzoru, konserwatorami zabytków stara się tworzyć nową jakość w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy. Zwraca uwagę, że wszelkiego rodzaju standardy, procedury należy wdrażać, nie zapominając o zdrowym rozsądku. Systematycznie podnosi kwalifikacje zawodowe: posiada uprawnienia energetyczne typu D, ratownika medycznego, kwalifikacje do montażu rusztowań, spawalnicze. Ukończył specjalistyczny kurs w zakresie pracy na wysokości w dostępie linowym.
Kapituła Wyróżnienia w uzasadnieniu przyznania ZŁOTYCH SZELEK podkreśliła, że Dariusz Kulesza otrzymuje je za upowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy wśród przedsiębiorców różnych branż, za pasję w poszukiwaniu rozwiązań wpływających na poziom bhp na budowach, w tym projektowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technicznych poprawiających bezpieczeństwo pracy w budownictwie.

Najlepsze publikacje na łamach ATESTU

Paweł Szczepański
Paweł Szczepański

Paweł Szczepański

Chemik, absolwent Politechniki Krakowskiej. W służbie BHP od 1996 roku. Przez 12 lat pracował w zakładach farmaceutycznych, rozpoczynając karierę od inspektora ds. bhp poprzez kierownika działu bhp do szefa bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska oraz pełnomocnika zarządu ds. systemów zarządzania bhp. Autor licznych artykułów o tematyce związanej z bezpieczeństwem pracy. Od 2001 roku audytor wiodący systemów zarządzania BHP i trener DNV GL. Wykładowca WAT, WISBiOP w Radomiu oraz AGH na studiach podyplomowych BHP i studiach dziennych. Przez dwa lata jako ekspert UE uczestniczył w projekcie restrukturyzacji przemysłu górniczego na Ukrainie. Obecnie jest prezesem zarządu QES Consulting, spółki zajmującej się wdrażaniem innowacyjnych projektów bezpieczeństwa.
Jak to się zaczęło? Banalnie i jednocześnie niezwykle. Po ukończeniu kierunku "Lekka synteza organiczna" (m.in. synteza farmaceutyczna) na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej jedynie w Zakładach Farmaceutycznych "Polfa" mógł dostać pracę zgodną z wykształceniem. Miała być chemia, bo dla Pawła Szczepańskiego od zawsze była wyzwaniem i marzeniem. Skończyło się na chemii z wyzwaniem. Bo bhp stało się i nadal jest dla niego wyzwaniem. Uważa, że bezpieczeństwo to nie tylko znajomość zasad i przepisów. Bezpieczeństwo według Pawła Szczepańskiego jest w głowie każdego z nas. To m.in. system wiedzy, umiejętności, przekonań i wartości. Nawet jeśli mamy niewielki wpływ na tworzenie przepisów i zasad, to na indywidualny system wartości i przekonań każdego z nas możemy mieć znaczny. Z jednej strony, jeśli coś robimy, robimy dobrze - zawsze będzie to biznes. Z drugiej strony, nawet jeśli to jest biznes - zawsze pozostanie służbą. I jeśli dzięki swoim decyzjom można uratować komuś zdrowie czy życie - to zawsze warto. Bo to jest służba. Służba bhp.
ZŁOTE SZELKI Pan Paweł Szczepański odebrał za artykuły zawierające treści użyteczne nie tylko dla osób organizujących bezpieczną pracę w laboratoriach chemicznych, ale też fachowców zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa przy pracach w kontakcie z chemikaliami, i za pragmatyczne podejście do omawianych kwestii.

Wyróżnienie specjalne

Wojciech Kubiena
Wojciech Kubiena

Wojciech Kubiena

Pan Wojciech Kubiena otrzymał ZŁOTE SZELKI jako wyróżnienie specjalne za projekt graficzny ATESTU i wieloletnią (zakończoną we wrześniu br.) współpracę, dzięki której nasze artykuły otrzymywały co miesiąc atrakcyjną, jednolitą i czytelną szatę graficzną, a miesięcznik stał się rozpoznawalny też dzięki wysokiemu poziomowi edytorskiemu.
Od 1997 r. zajmuje się projektowaniem, składem i przygotowaniem do druku publikacji. Założyciel firmy Biuro Szeryfy, studia projektowego, które prowadzi wraz z Kubą Sowińskim Współtwórca i redaktor kwartalnika "2+3D grafika plus produkt". Współpracuje z wieloma wydawcami, na stałe związany z Wydawnictwem Medycyna Praktyczna.

Zobacz: Lista wszystkich laureatów  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 33444672