ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Prenumerata] [Spis tre¶ci]     

Z£OTE SZELKI
- lista laureatów

Edycja 2020
Najlepsze publikacje na ³amach ATESTU

Adrian Kampa
Adrian Kampa

Adrian Kampa

Dr in¿. Adrian Kampa, nauczyciel akademicki z Politechnika ¦l±ska, nagrodê w tej kategorii otrzyma³ za artyku³ "Wp³yw filozofii Kaizen na bezpieczeñstwo pracy" (ATEST 5/2019). Dr Kampa jest absolwentem Politechniki ¦l±skiej, ukoñczy³ kierunek mechanika i budowa maszyn, specjalno¶æ projektowanie i automatyzacja procesów technologicznych. Pracowa³ jako technolog procesów obróbki skrawaniem w firmie FAMUR S.A. Jego zainteresowania zawodowe zwi±zane s± z in¿ynieri± mechaniczn± i nowoczesnymi technologiami, w tym automatyzacj± i robotyzacj± procesów produkcji, modelowaniem i symulacj± procesów produkcji, bezpieczeñstwem maszyn i robotów, in¿ynieri± produkcji, perspektywami Przemys³u 4.0.
Na pytanie, jak to siê sta³o, ¿e zainteresowa³ siê zagadnieniami bhp, A. Kampa odpowiada: "Jako m³ody cz³owiek zafascynowany nowoczesnymi technologiami i robotami nie przejmowa³em siê kwestiami bezpieczeñstwa czy perspektyw± ¶mierci, która wydawa³a siê bardzo odleg³a. Wiele lat temu pojecha³em wraz z grup± studentów na wycieczkê do jednego z wiod±cych zak³adów przemys³owych, w którym uruchomiono nowoczesn± liniê produkcyjn± obs³ugiwan± przez roboty przemys³owe. Na miejscu dowiedzieli¶my siê, ¿e kilka dni wcze¶niej by³ wypadek, w wyniku którego zgin±³ m³ody cz³owiek uderzony przez robota. By³ to dla mnie swego rodzaju wstrz±s, (jak to siê sta³o ¿e taka nowoczesna technologia okaza³a siê ¶miertelnie niebezpieczna?), ale te¿ impuls, który spowodowa³ zainteresowanie tematem bezpieczeñstwa robotów. Nie by³o wtedy literatury w jêzyku polskim, wiêc zacz±³em zg³êbiaæ literaturê zagraniczn±. Gdy zebra³em wiêcej materia³ów, stwierdzi³em, ¿e warto napisaæ artyku³ na ten temat i tak rozpoczê³a siê wspó³praca z ATESTEM."
Zdaniem nagrodzonego autora Japonia jest krajem nowoczesnych technologii i jednym z wiod±cych producentów robotów. A. Kampa zainteresowa³ siê japoñskimi metodami zarz±dzania, doskonalenia procesów produkcji i zapewnienia jako¶ci. Japoñczykom uda³o siê w niezwyk³y sposób po³±czyæ postêp techniczny i tradycyjn± kulturê. Podstaw± japoñskich metod jest filozofia Kai-Zen, czyli ci±g³e doskonalenie procesów ma³ymi krokami. Znaczenie ma tak¿e zaanga¿owanie szeregowych pracowników i zapewnienie bezpieczeñstwa pracy. Japoñczycy przez wiele lat zmagali siê z du¿± liczb± wypadków przy pracy. Stopniowe wdro¿enie automatyzacji i robotyzacji oraz technik 6S i szkoleñ pracowników pozwoli³o na znaczne zredukowanie liczby wypadków. Przeprowadzili tak¿e szczegó³owe analizy wypadków (m.in. takich z udzia³em robotów) oraz analizy wypadkowo¶ci pracy w innych krajach, w tym tak¿e w Polsce. St±d w³a¶nie wzi±³ siê zaprezentowany w artykule pomys³ na porównanie podej¶cia do bezpieczeñstwa pracy w Japonii i Polsce.

Zobacz: Lista wszystkich laureatów  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2024

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58498792