ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Prenumerata] [Spis tre¶ci]     

Z£OTE SZELKI
- lista laureatów
w kategorii Promotor dzia³añ na rzecz bezpieczeñstwa i zdrowia pracowników

Zobacz: Lista wszystkich laureatów

Edycja 2020

Stefan Gawoñski
Stefan Gawoñski

Stefan Gawoñski

Stefan Gawoñski - od niedawna na emeryturze, ale w s³u¿bie bhp przepracowa³ ponad 40 lat. Wszystkie swoje dzia³ania w zakresie zapewnienia bezpieczeñstwa pracownikom w zak³adzie i poza nim opiera³ na w³asnych pomys³ach i inicjatywie, co prze³o¿y³o siê na osi±gniêcie wysokich standardów i wyników w pracy. W 1977 r. koñczy³ sta¿ we Wroc³awskim Kombinacie Ogrodniczym, kiedy wydarzy³ siê wypadek. Inspekcja pracy nakaza³a utworzenie s³u¿by bhp, Stefan Gawoñski otrzyma³ ofertê pracy, i tak to siê zaczê³o. W nastêpnym roku by³ ju¿ dyplomowanym technikiem ds. bhp. Znaczn± czê¶æ jego pracy w s³u¿bie bhp stanowi³y szkolenia. W latach 1982-1991 by³ wyk³adowc± w O¶rodku Szkolenia PIP we Wroc³awiu, w O¶rodku Kszta³cenia i Doskonalenia Zawodowego EDUKACJA - te¿ we Wroc³awiu. Szkolenia prowadzi³ nie tylko w kraju, ale równie¿ w Holandii, Szwecji, Czechach, gdzie szkoli³ m.in. pracowników polskich firm tam dzia³aj±cych.
Pracowa³ w zak³adach podleg³ych Akademii Rolniczej. W 1994 r. przyst±pi³ do konkursu na stanowisko specjalisty ds. bhp w Cadbury Poland w Bielanach Wroc³awskich, który wygra³. Rozpocz±³ prace od zera: pisanie instrukcji bhp i ppo¿., regulaminu bhp, tworzenie procedur, planów ewakuacyjnych, prowadzenie szkoleñ w zakresie bhp i ppo¿. Postanowi³ stworzyæ taki system bhp, w którym wszyscy pracownicy, na ró¿nych szczeblach mogliby ze sob± wspó³pracowaæ w zakresie bhp. Pod auspicjami dyrektora zorganizowa³ konkurs bhp, którego ide± by³o ograniczenie wypadków, absencji chorobowej, przestrzeganie przepisów bhp i ppo¿. oraz przekazanie wiedzy: co to jest bezpieczeñstwo pracy i jak wa¿ne jest w ¿yciu, a tym samym podniesienie kultury bezpieczeñstwa. By³ to strza³ w dziesi±tkê! Po dwóch latach postanowi³ pokazaæ zak³ad na zewn±trz - zg³osi³ Cadbury Poland do konkursu "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej". Zdobyli I miejsce.
W 1999 r. w uznaniu osi±gniêæ w dziedzinie bhp Okrêgowy Inspektorat Pracy we Wroc³awiu wytypowa³, wtedy ju¿ po po³±czeniu, Cadbury Wedel jako jedyny zak³ad z Dolnego ¦l±ska do pierwszego pilota¿owego programu wdro¿enia systemu zarz±dzania bhp zgodnie z PN-N-18001. Wdro¿yli ten system jako pierwsi w Polsce. W 2001 r. w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy zak³ad otrzyma³ nagrodê II stopnia. Ojcem sukcesu jest S. Gawoñski, który przygotowa³ pracê pod tytu³em "Bezpieczny zak³ad". Przez wiele lat wspó³pracowa³ z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy. Uczestniczy³ w licznych konferencjach, seminariach, szkoleniach, warsztatach - nieustannie podnosi³ swoje kompetencje.

Edycja 2019

Grzegorz Sza³as
Grzegorz Sza³as

Grzegorz Sza³as

Grzegorz Sza³as pracê zawodow± zwi±zan± z bezpieczeñstwem i higien± pracy rozpocz±³ w 2003 r. w rodzinnej firmie transportowej. W tym czasie by³ ju¿ studentem w Wy¿szej In¿ynierskiej Szkole Bezpieczeñstwa i Organizacji Pracy w Radomiu na specjalno¶ci BHP. W 2006 r. uzyska³ tytu³ in¿yniera i podj±³ pe³noetatow± pracê pracownika s³u¿by bhp w Miejskim O¶rodku Pomocy Spo³ecznej w Radomiu. Obecnie jest pracownikiem s³u¿by bhp, wyk³adowc± tematyki bezpieczeñstwa na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu i prowadzi w³asn± dzia³alno¶æ, której celem jest organizowanie niestandardowych form szkolenia w zakresie bhp. Studia magisterskie zrobi³ w specjalno¶ci: finanse ochrony pracy na Akademii Finansów w Warszawie, ukoñczy³ te¿ studia podyplomowe w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych (UMCS), a tak¿e pedagogicznym.
G. Sza³as od 2005 r. jest czynnym cz³onkiem radomskiego oddzia³u OSPSBHP pe³ni±c funkcje skarbnika, wiceprezesa, a od lutego 2019 r. prezesa oddzia³u. Anga¿uje siê te¿ w dzia³alno¶æ stowarzyszenia na szczeblu zarz±du g³ównego. W 2007 r. za³o¿y³ stronê internetow± OSPSBHP i komunikacjê elektroniczn±. W ramach dzia³alno¶ci spo³ecznej by³ czynnie zaanga¿owany m. in. w organizacje wydarzeñ:
- kurs instruktorski BLS/AED wspó³organizowany z Polsk± Rad± Resuscytacji, gdzie 80-ciu behapowców zdobywa³o praktyczn± wiedzê z zakresu prowadzenia szkoleñ z pierwszej pomocy (2011)
- seminarium "Bezpieczne maszyny", wyró¿niaj±ce siê praktycznymi zajêciami - maszyny zosta³y specjalnie przetransportowane na szkolenie (2012)
- szkolenie z elementami praktycznych æwiczeñ Savoir-vivre w pracy trenera-wyk³adowcy (2013)
- kurs inspektorów ochrony przeciwpo¿arowej wspó³organizowany z O¶rodkiem Szkolenia Stra¿y Po¿arnej, w którym wziê³o udzia³ 60-ciu cz³onków oddzia³u OSPSBHP (2014)
- pozyskanie ¶rodków na organizacje wyjazdu studyjnego do niemieckiej organizacji BASI; wydarzenie by³o pierwszy krokiem do wst±pienia OSPSBHP do ENSCHPO (europejska organizacja zrzeszaj±ca organizacje behapowskie - sieæ stowarzyszeñ) (2015)
- pierwsza miêdzynarodowa konferencja "Podziel siê bezpieczeñstwem" (2015)
- spotkanie szkoleniowe zwi±zane z wypadkami przy pracy, uczestnicy: ZUS, PIP, S±dy, BHP, Policja, Pogotowie (2016)
- szkolenie RODO w s³u¿bie BHP (2018)
- w ramach jubileuszu radomskiego oddzia³u OSPSBHP przygotowanie spektaklu "Szalone no¿yczki, czyli bhp w zak³adzie fryzjerskim" (2018)
- organizacja pikniku edukacyjnego dla behapowców i ich rodzin "Ja dorosnê zostanê behapowcem"

Edycja 2019

Bogumi³ Dudek
Bogumi³ Dudek

Bogumi³ Dudek

Z wykszta³cenia jest mgr. in¿ynierem elektrykiem. Ca³e zawodowe ¿ycie zwi±zany z energetyk±: Instytut Energetyki Zak³ad Bezpieczeñstwa Pracy, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - pracuje nadal jako ekspert, Zak³ad Energetyczny BZE S.A., Partner na Rynku Energii Elektrycznej. Rzadko ju¿ obecnie spotykany spo³ecznik, dzia³aj±cy oczywi¶cie na polu energetycznym - Stowarzyszenie Elektryków Polskich: Polski Komitet Ochrony przed Zagro¿eniami Elektrycznymi - cz³onek Prezydium; Komitet Prac pod Napiêciem - przewodnicz±cy od za³o¿enia do po³±czenia z PKOpZE w Polski Komitet Bezpieczeñstwa Pracy w Elektryce, nadal przewodniczy; G³ówny S±d Kole¿eñski. Od 1994 r. jest jurorem Miêdzynarodowych Targów Energetyki ENERGETAB - ocenia wyroby pod k±tem BHP i ochrony ¶rodowiska. Jest znakomitym organizatorem, m.in. jubileuszy 45-, 50- i 55-lecia s³u¿by BHP w energetyce, dwunastu konferencji po¶wiêconych bezpieczeñstwu pracy i prac pod napiêciem, wspiera co dwa lata organizowan± przez Politechnikê Wroc³awsk± konferencjê "Bezpieczeñstwo elektryczne ELSAF". Jest cenionym ekspertem miêdzynarodowym w zakresie technik prac pod napiêciem, jedynym Polakiem uczestnicz±cym we wszystkich edycjach europejskich konferencji PPN - ICOLIM. Wiedz± i do¶wiadczeniem zdobytymi podczas licznych zagranicznych konferencji dzieli siê na ³amach ENERGETYKI i SPEKTRUM.
Pracuj±c spo³ecznie na rzecz normalizacji krajowej i miêdzynarodowej prowadzi Komitet Techniczny nr 72 ds. elektroenergetycznego sprzêtu ochronnego i do prac pod napiêciem PKN. Bra³ aktywny udzia³ w pracach przy rozporz±dzeniu MG w sprawie bhp przy urz±dzeniach energetycznych.
Wspó³pracuje z wieloma redakcjami, jest kompetentnym autorem licznych artyku³ów poruszaj±cych problemy bezpieczeñstwa pracy i techniki prac pod napiêciem, które obni¿aj± wypadkowo¶æ w krajowej energetyce.
Nowatorskie sposoby prowadzenia zajêæ, stosowanie warsztatowych metod aktywizuj±cych, w³a¶ciwe wykorzystanie ¶rodków dydaktycznych czyni± z niego znakomitego wyk³adowcê. Szkolenia organizowane w ZIAD czêsto ³±czy³ z wizytami w bielskim teatrze, gdzie np. Mistrz i Ma³gorzata czy sztuka J. Zgaiñskiego o historii elektryki i bhp by³y dope³nieniem jego wyk³adów.

Edycja 2018

Piotr Kaczmarek
Piotr Kaczmarek

Piotr Kaczmarek

Piotr Kaczmarek trzeci± kadencjê jest cz³onkiem zarz±du g³ównego oraz prezesem oddzia³u Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników S³u¿by BHP w Kaliszu. Jest dyrektorem Centralnego O¶rodka Szkolenia OSPSBHP. Pracê zawodow±, po ukoñczeniu studium bhp, rozpocz±³ przed dwudziestu laty w rodzinnej firmie zajmuj±cej siê obs³ug± przedsiêbiorstw w zakresie bhp. W 2008 r. uzyska³ tytu³ in¿yniera, studia magisterskie i doktoranckie kontynuowa³ na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie; jest doktorem nauk rolniczych. W ramach stowarzyszenia organizuje konferencje zwi±zane z bhp: cykliczn± wspó³organizowan± z UP w Lublinie dot. ergonomii i bhp w praktyce, w Wa³brzychu po¶wiêcon± warunkom ¶rodowiska pracy i zdrowiu pracowników i inne w Rzeszowie, S³upsku czy Szczecinie, w wiêkszo¶ci w kooperacji z miejscowymi oddzia³ami stowarzyszenia. Jest wyk³adowc± na studiach podyplomowych bhp w kilku uczelniach. Obecnie prowadzi firmê Grupa Interlis sp. z o.o., zajmuj±c± siê obs³ug± bhp, ochron± ¶rodowiska, badaniami ¶rodowiska pracy. Jest autorem wielu artyku³ów z dziedziny bhp, broszury "Podstawowe zasady bezpiecznej pracy w rolnictwie", materia³u merytorycznego do scenariusza filmowego "BHP w rolnictwie".

Edycja 2017

Justyna Pok³adnik
Justyna Pok³adnik

Justyna Pok³adnik

W³a¶ciciel firmy TAM, trener, pedagog i audytor Systemów Zarz±dzania Bezpieczeñstwem. Ukoñczy³a tak¿e studia podyplomowe z zakresu bhp (WSZOP Katowice). Ponad 3 lata pracowa³a jako trener w firmie Kirschstein&Partner w Hamburgu, a nastêpnie wprowadzi³a firmê na rynek polski. Polskim oddzia³em firmy Kirschstein&Partner kierowa³a 4 lata. Obecnie ma w³asn± firmê (TAM). Prowadzi warsztaty m.in. z zakresu psychologii bezpieczeñstwa pracy, komunikacji, motywacji, analizy powypadkowej, efektywnego prowadzenia szkoleñ i kszta³towania instrumentów bezpieczeñstwa (ukierunkowanie na zmiany zachowania i ¶wiadomo¶ci). Ma do¶wiadczenie w organizacji i prowadzeniu szkoleñ otwartych, konkursów BHP i Dni Bezpieczeñstwa. Przeprowadza równie¿ analizy kultury bezpieczeñstwa w firmach i opracowuje plany poprawy - czêsto tworzy nowe rozwi±zania adresowane do konkretnego klienta. Szkolenia z zakresu bhp przez ni± prowadzone s± dowodem, ¿e szkolenia nie musz± byæ przykrym obowi±zkiem. Jest niezwykle inspiruj±cym trenerem z innowacyjnym podej¶ciem do budowania kultury bezpieczeñstwa. Warsztaty prowadzone przez Justynê Pok³adnik to czas w pe³ni wykorzystany na pozyskanie przydatnych umiejêtno¶ci oraz kompleksowej wiedzy. Czêsto po szkoleniu pozostaje z uczestnikami i prowadzi rozmowy, doradza, motywujê i udziela pomocy. Posiada do¶wiadczenie w pracy w Polsce oraz za granic± (m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Omanie). Pisze równie¿ artyku³y do bran¿owych czasopism oraz opracowuje w³asne gry szkoleniowe. W wolnym czasie prowadzi w³asnego bloga, pisze artyku³y, czyta, je¼dzi na rowerze i organizuje z rodzin± spontaniczne wyprawy po Europie.

Edycja 2016

Dariusz Kulesza
Dariusz Kulesza

Dariusz Kulesza

Dariusz Kulesza nale¿y do pasjonatów bhp. Prowadzi ró¿nego rodzaju dzia³ania maj±ce na celu podwy¿szanie ¶wiadomo¶ci, doradza w projektowaniu rozwi±zañ technicznych i przekonuje pracodawców ma³ych i ¶rednich firm budowlanych do wdra¿ania dobrych praktyk. Wszystko po to, by podnie¶æ poziom bezpieczeñstwa w bran¿y, w której statystyki wypadkowe nale¿±, niestety, do najwy¿szych. D. Kulesza jest absolwentem technikum mechanicznego i technikum bhp w Krakowie, ukoñczy³ Wy¿sz± Szko³ê Ochrony ¦rodowiska w Radomiu na specjalizacji bhp, podyplomowe studium w zakresie bhp, Szko³ê Aspirantów PSP. Posiada dyplom "Europass" w zakresie bhp (Europass jest Inicjatyw± Komisji Europejskiej umo¿liwiaj±c± ka¿demu obywatelowi Europy lepsz± prezentacjê kwalifikacji i umiejêtno¶ci zawodowych).
Od 1994 r. pracuje w ArcelorMittal Poland, gdzie przeszed³ szczeble zatrudnienia od pracownika fizycznego, brygadzisty po kierownika zmiany. Od 2009 r. prowadzi te¿ w³asn± dzia³alno¶æ jako specjalista ds. bhp i koordynator bhp inwestycji budowlanych. Z uporem i konsekwencj± przekonuje, ¿e niejednokrotnie ma³ym nak³adem finansowym mo¿na uzyskaæ zadowalaj±cy poziom i jako¶æ w zakresie bezpieczeñstwa. Do behapowskich osi±gniêæ zalicza swoje autorskie projekty urz±dzeñ pomocniczych, do których nale¿±: systemowe pomosty transportowe - pozwalaj±ce na ca³kowicie bezpieczny odbiór materia³ów w transporcie pionowym; obrotowe maszty - zapewniaj±ce bezpieczne prowadzenie prac szalunkowych; rozwi±zania zapewniaj±ce bezpieczne wykonywanie deskowañ ustrojów no¶nych.
Z sukcesem prowadzi systematyczne dzia³ania ukierunkowane na podwy¿szanie kultury bezpieczeñstwa i ¶wiadomo¶ci w¶ród pracowników fizycznych na budowach oraz osób nadzoruj±cych prace. Jako koordynator do spraw bhp na budowach pe³ni funkcjê zarówno kontroln±, jak i doradcz±, tê ostatni± traktuje priorytetowo. Uwa¿a, ¿e dostrzec i wytkn±æ nieprawid³owo¶ci jest stosunkowo ³atwo, ale dobrze podpowiedzieæ i wyegzekwowaæ realizacjê zaproponowanych zmian znacznie trudniej.
Poprzez zespo³ow± pracê z projektantami, specjalistami ds. bhp, kierownikami budów, zewnêtrznymi organami nadzoru, konserwatorami zabytków stara siê tworzyæ now± jako¶æ w zakresie technicznego bezpieczeñstwa pracy. Zwraca uwagê, ¿e wszelkiego rodzaju standardy, procedury nale¿y wdra¿aæ, nie zapominaj±c o zdrowym rozs±dku. Systematycznie podnosi kwalifikacje zawodowe: posiada uprawnienia energetyczne typu D, ratownika medycznego, kwalifikacje do monta¿u rusztowañ, spawalnicze. Ukoñczy³ specjalistyczny kurs w zakresie pracy na wysoko¶ci w dostêpie linowym.
Kapitu³a Wyró¿nienia w uzasadnieniu przyznania Z£OTYCH SZELEK podkre¶li³a, ¿e Dariusz Kulesza otrzymuje je za upowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeñstwa i higieny pracy w¶ród przedsiêbiorców ró¿nych bran¿, za pasjê w poszukiwaniu rozwi±zañ wp³ywaj±cych na poziom bhp na budowach, w tym projektowanie i wdra¿anie innowacyjnych rozwi±zañ technicznych poprawiaj±cych bezpieczeñstwo pracy w budownictwie.

Edycja 2015

Dariusz Smoliñski
Dariusz Smoliñski

Dariusz Smoliñski

"Dariusz Smoliñski od kilkunastu lat jest szeroko znany w ¶rodowisku zwi±zanym z bezpieczeñstwem i ochron± zdrowia pracowników. W latach 2007-2009 jako doradca g³ównego inspektora pracy by³ odpowiedzialny za realizacjê programów prewencyjnych zwi±zanych z przygotowaniami Polski do EURO 2012. Opracowa³ i wdro¿y³ wtedy program prewencyjny maj±cy na celu zapewnienie bezpieczeñstwa pracy na budowach stadionów i innych obiektów na EURO 2012, zainicjowa³ powstanie serii materia³ów promocyjnych z obszaru bezpieczeñstwa pracy na budowach, które przybra³y formê ilustrowanych prezentacji dobrych praktyk i nowych technologii, przez co stworzy³ w PIP nowy rozdzia³ promocji oparty na prezentacji dobrych praktyk, a nie tylko na przytaczaniu przepisów i typowych nieprawid³owo¶ci na budowach. D. Smoliñski jest autorem wielu artyku³ów po¶wiêconych wa¿nym problemom zwi±zanym z bhp, m.in. umowom ¶mieciowym, prawnym rozwi±zaniom w obszarze bhp, ergonomii, obiektom budowlanym. Kolejnym obszarem dzia³añ D. Smoliñskiego jest badanie ekonomicznych zwi±zków pomiêdzy bezpieczeñstwem i ochron± zdrowia a efektywno¶ci± pracy i jako¶ci± produkcji lub us³ug. Dzia³alno¶æ w tym obszarze jest kluczowa dla propagowania bhp w¶ród przedsiêbiorców. Pozwala bowiem na wykazanie, ¿e poprawa bhp to nie wy³±cznie ponoszenie nak³adów na utrzymanie okre¶lonego poziomu bezpieczeñstwa, lecz jest to dzia³anie inwestycyjne, przynosz±ce efekty ekonomiczne dla przedsiêbiorstwa. Zmiana postrzegania bhp z kosztowego na prorozwojowy jest najlepszym sposobem przekonania przedsiêbiorców do zainteresowania siê problematyk± bhp nie tylko w aspekcie realizacji przepisów prawa pracy.
Obecnie zaanga¿owa³ siê w przygotowanie serii filmów z obszaru bhp, traktuje to jako kolejny krok w tworzeniu nowego wizerunku promocji bezpieczeñstwa i ochrony zdrowia. Pozycje filmowe, takie jak "BHP przy stosowaniu drabin oraz serie po¶wiêcone bezpieczeñstwu i higienie pracy w budownictwie" s± szczególnie dobrze przyjmowane przez ¶rodowisko zwi±zane z ochron± pracy. Dziêki nim Dariusz Smoliñski po¶rednio sta³ siê prelegentem na wielu szkoleniach z zakresu bhp.
Wa¿nym obszarem dzia³alno¶ci Dariusza Smoliñskiego s± tak¿e zajêcia ze studentami. Efektem prowadzonych wyk³adów i æwiczeñ z zakresu bhp jest strona internetowa, która sta³a siê mini portalem bhp, z którego korzystaj± nie tylko studenci."

Edycja 2014

Gra¿yna Niedzielska
Gra¿yna Niedzielska

Gra¿yna Niedzielska

W s³u¿bie bhp pracuje od 1978 r., od 1983 r. w Grupie ¯ywiec S.A. Browar w Elbl±gu; obecnie jest zatrudniona na stanowisku g³ównego specjalisty ds. bhp. Po wdro¿eniu w firmie w 2002 r. systemu zarz±dzania z zakresu bhp jest te¿ pe³nomocnikiem kierownictwa systemu zarz±dzania (PN-N 18001:2004, OHSAS 18001:2007). Ogromne zaanga¿owanie Gra¿yny Niedzielskiej w promowanie bezpiecznych dzia³añ w zakresie bhp przyczyni³o siê do wysokiego poziomu kultury bezpieczeñstwa w Browarze w Elbl±gu. To z inicjatywy G. Niedzielskiej na terenie Browaru zorganizowano wiele konferencji w ramach Europejskiej Kampanii Bezpiecznej Pracy, m.in. "Zdrowe i przyjazne miejsce pracy", "Bezpieczeñstwo pracy w przedsiêbiorstwie - kszta³towanie ¶wiadomo¶ci i organizacja pracy", "Przez innowacje do bezpieczeñstwa - bezpieczeñstwo pracy zale¿y od Ciebie". Projekty autorskie G. Niedzielskiej, do których nale¿± przyk³adowo: "3Z - Zagro¿enie, Zabezpieczenie i Zg³oszenie", tablice z aktualno¶ciami bhp, instrukcje, plany bezpieczeñstwa, wprowadzenie nowatorskich rozwi±zañ dot. monitorowania zachowañ pracowników (audyty behawioralne BBS) czy zg³aszanie zdarzeñ potencjalnie wypadkowych znalaz³y uznanie nie tylko w¶ród pracowników Browaru w Elbl±gu, ale te¿ w pozosta³ych browarach Grupy ¯ywiec i cz³onków s³u¿by bhp zrzeszonych w OSPSBHP. Swoje oryginalne pomys³y w dziedzinie bhp G. Niedzielska chêtnie prezentuje podczas spotkañ z cz³onkami OSPSBHP. Zainteresowani mog± odwiedziæ Browar w Elbl±gu i zapoznaæ siê z ich funkcjonowaniem. G. Niedzielska by³a cz³onkiem grupy za³o¿ycielskiej OSPSBHP.

Edycja 2013

Andrzej Nowak
Andrzej Nowak

Andrzej Nowak

Drug± kadencjê pe³ni funkcjê wiceprezesa Zarz±du G³ównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników S³u¿by BHP oraz prezesa oddzia³u OSPSBHP w Czêstochowie, którego jest te¿ wspó³za³o¿ycielem. Ukoñczy³ Politechnikê Czêstochowsk± - Wydzia³ In¿ynierii Produkcji i Wydzia³ Zarz±dzania Kadrami, na którym uzyska³ magisterium. Ukoñczy³ studia podyplomowe o profilu behapowskim, pedagogiczne oraz daj±ce uprawnienia audytora energetycznego budynków - te ostatnie na Politechnice Krakowskiej. Ma te¿ certyfikat audytora wewnêtrznego oraz pe³nomocnika zintegrowanych systemów zarz±dzania jako¶ci±, ¶rodowiskiem i bezpieczeñstwem pracy. Obecnie kieruje dzia³em bhp w du¿ej, nowoczesnej firmie, prowadzi równie¿ w³asn± firmê sprawuj±c± nadzór behapowski nad ma³ymi i ¶rednimi firmami. Mimo m³odego wieku, dziêki szerokim uprawnieniom i bogatemu do¶wiadczeniu zawodowemu zosta³ wpisany w S±dzie Okrêgowym w Czêstochowie na listê bieg³ych s±dowych z zakresu bhp. W ramach dzia³alno¶ci czêstochowskiego oddzia³u OSPSBHP zorganizowa³ dwie ogólnopolskie konferencje "System ratownictwa w przedsiêbiorstwie" i "Bhp przy wykonywaniu prac budowlanych" oraz wiele lokalnych seminariów, warsztatów, pogadanek, szkoleñ nie tylko dla cz³onków stowarzyszenia, ale tak¿e dla behapowców niezrzeszonych, np. dla kierowników budów czy uczniów techników budowlanych. Ponadto, w czasopismach fachowych publikuje opinie eksperckie z zakresu bezpieczeñstwa pracy i analiz dotycz±cych wypadków przy pracy.Jako wiceprezes ZG OSPSBHP uczestniczy w spotkaniach na ró¿nych szczeblach zarz±dzania i ma mo¿liwo¶æ wypowiadania siê na temat dalszego rozwoju zawodowego s³u¿by bhp i poprawy warunków pracy. S³u¿y swoj± wiedz± w tworzeniu, opiniowaniu i interpretacji projektów zmian prawnych. Przygotowywa³ propozycje zmian statutowych stowarzyszenia zarówno w roku 2010, jak i 2013. Za dzia³alno¶æ spo³eczn± zosta³ wyró¿niony dyplomami uznania przyznanymi przez Marsza³ka Sejmu RP, Przewodnicz±c± Rady Ochrony Pracy i Prezesa Zarz±du G³ównego OSPSBHP.

Edycja 2013

Andrzej Dziedzic
Andrzej Dziedzic

Andrzej Dziedzic

Od pocz±tku behapowskiej dzia³alno¶ci Andrzej Dziedzic prowadzi szkolenia z zakresu bhp i pe³ni obowi±zki s³u¿by bhp w zak³adach pracy. Jest w³a¶cicielem Biura Doradczo-Us³ugowego BHP w D±browie Tarnowskiej, które za³o¿y³ w 1997 r., ekspertem ds. bhp certyfikowanym przez CIOP-PIB, bieg³ym s±dowym z zakresu bhp powo³anym przez S±d Okrêgowy w Tarnowie, ale przede wszystkim spo³ecznikiem obdarzonym zdolno¶ciami organizacyjnymi, konsekwencj± w dzia³aniu i zaanga¿owaniem. Lista zorganizowanych przez niego projektów jest bardzo d³uga, przyk³adowo: od 2008 r. prowadzi akcjê "Nie bój siê ratowaæ ¿ycia innym", która obecnie ma ju¿ zasiêg krajowy i za któr± w 2010 r. zosta³ wyró¿niony przez ministra pracy, cykliczne pikniki rodzinne oraz szkolne - Jak bezpiecznie ¿yæ, Odblaskowa szko³a, Czy upadek to przypadek, Bezpieczne wakacje, W zdrowym ciele zdrowy duch, Bezpieczeñstwo w ruchu drogowym. Prowadzi bezp³atne szkolenia z prewencji wypadkowej, pierwszej pomocy, jest partnerem ogólnopolskiej akcji "Narodowy eksperyment bezpieczeñstwa - weekend bez ofiar", zorganizowanej przez Generaln± Dyrekcjê Dróg Krajowych i Autostrad (2010 i 2011), bierze udzia³ w popularyzacji bezpieczeñstwa na wsi w¶ród najm³odszych - uczestnicz±c w organizacji konkursów, których inicjatorami s± KRUS i PIP. Jest autorem pierwszego w Polsce poradnika dla s³u¿b mundurowych "Podstawowe zasady bezpiecznej s³u¿by funkcjonariusza Policji" (2012 r.), i wielu publikacji na temat bhp w czasopismach, m.in. w ATE¦CIE, Bezpieczeñstwie Pracy, Promotorze, Serwisie BHP Infor. Jest sponsorem nagród dla m³odzie¿y m.in. w konkursach: Edukacja dla bezpieczeñstwa, Ogólnopolskim M³odzie¿owym Turnieju Motoryzacyjnym, Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeñstwa w Ruchu Drogowym. "Edukacja dla bezpieczeñstwa" to szczególne "dziecko" Andrzeja Dziedzica. Stworzy³ regulamin tego konkursu, sam go nadzoruje i koordynuje. W ramach tego konkursu m³odzie¿ szkolna (300 uczniów) zosta³a bezp³atnie przeszkolona z podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, w tym RKO/AED. Prowadzi warsztaty z bezpieczeñstwa dla przedszkolaków.Promuje te¿ ideê zdrowego biegania w ramach akcji "Ca³a Polska biega". Jest maratoñczykiem z osi±gniêciami. Od 2005 roku przygotowa³ 10 firm z woj. ma³opolskiego do konkursu Pracodawca Organizator Pracy Bezpiecznej, z których 4 zdoby³y I miejsce, a pozosta³e zajê³y II i III miejsca. Jest cz³onkiem oddzia³u tarnowskiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników S³u¿by BHP.

Edycja 2012

Józef Ryszard Witczak
Józef Ryszard Witczak

Józef Ryszard Witczak

Od ponad 27 lat wykonuje zadania pracownika s³u¿by bhp. Posiada szerok± wiedzê oraz bogate do¶wiadczenie, które zdobywa³ w bran¿ach: budowlanej, przemys³owej, handlu, s³u¿bie zdrowia oraz w o¶wiacie.
Tytu³ in¿yniera uzyska³ w WISBiOP w Radomiu - uczelni, któr± wspó³organizowa³, a obecnie jest w niej nauczycielem, opiekunem praktyk i promotorem prac in¿ynierskich. Studia magisterskie ukoñczy³ w Akademii Finansów w Warszawie.
Jest ekspertem ds. bhp w sieci ekspertów certyfikowanych przez CIOP-PIB, posiada certyfikat kompetencji personelu OSPSBHP, jest wspó³autorem wydawanego przez CIOP poradnika, skierowanego do ma³ych przedsiêbiorstw.
Od 6 lat udziela porad w zakresie bhp, ergonomii i prawa pracy w radomskim oddziale stowarzyszenia. Jest autorem wielu programów, artyku³ów i publikacji o tematyce bhp. Od 10 lat wspó³organizuje konkursy wiedzy z dziedziny bhp dla uczniów szkó³ w regionie radomskim, a od dwóch lat w woj. mazowieckim.
Józef Witczak jest koordynatorem ds. bhp przy Regionie Ziemia Radomska NSZZ "S"; organizuje szkolenia i konsultacje w zakresie bhp, prawa pracy, ergonomii i ochrony ppo¿. dla Spo³ecznych Inspektorów Pracy.
Przez trzy kolejne kadencje jest prezesem oddzia³u w Radomiu OSPSBHP, który zak³ada³ i doprowadzi³ do utworzenia organizacji, która obecnie zrzesza ponad stu fachowców o ugruntowanej pozycji zawodowej.
Kapitu³a wyró¿nienia Z£OTE SZELKI w uzasadnieniu przekaza³a, ¿e Józef Witczak otrzymuje Z£OTE SZELKI za zaanga¿owanie w utworzenie i dzia³alno¶æ radomskiego oddzia³u Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników S³u¿by BHP, udzielanie porad w zakresie bhp, organizacjê konkursów wiedzy bhp dla uczniów ze szkó³ województwa mazowieckiego, prowadzenie szkoleñ i konsultacji dla spo³ecznych inspektorów pracy.

Edycja 2011

Marek No¶ciusz
Marek No¶ciusz

Marek No¶ciusz

Marek No¶ciusz jest prezesem zarz±du g³ównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników S³u¿by BHP. Pe³ni tê funkcjê z niezwyk³ym zaanga¿owaniem, dziêki czemu stowarzyszenie sta³o siê widoczne w¶ród podmiotów dzia³aj±cych na rzecz bezpiecznej pracy. W swoich dzia³aniach wykazuje ogromn± determinacjê w sprawach zwi±zanych z popraw± warunków bezpieczeñstwa pracy, a tak¿e kszta³towaniem kultury bezpieczeñstwa w¶ród pracowników, dzieci i m³odzie¿y. Wprowadzi³ zasadê organizowania konferencji i seminariów ogólnopolskich organizowanych przez oddzia³y stowarzyszenia, co przyczynia siê do promocji bezpieczeñstwa pracy w ró¿nych ¶rodowiskach oraz do integracji s³u¿by bhp. Dziêki jego osobistemu zaanga¿owaniu od 2007 r. powsta³o 7 nowych oddzia³ów OSPSBHP. Jest inicjatorem porozumienia miêdzy organizacjami reprezentuj±cymi pracowników s³u¿by bhp, które podpisano w 2008 r. Z jego inspiracji powsta³ Centralny O¶rodek Szkoleniowy w Kaliszu. 7 pa¼dziernika 2011 r. zosta³ wybrany ponownie prezesem OSPSBHP.

Edycja 2010

El¿bieta Bo¿ejewicz
El¿bieta Bo¿ejewicz

El¿bieta Bo¿ejewicz

Od kilku lat jest prezesem oddzia³u warmiñsko-mazurskiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników S³u¿by BHP, nale¿y do szczególnie aktywnych jego cz³onków. Jest szefem dzia³u bhp I³awskiego Przedsiêbiorstwa Budowlanego w I³awie. W swoich dzia³aniach wykazuje ogromne zaanga¿owanie w poprawê warunków bezpieczeñstwa pracy, a tak¿e kszta³towanie kultury bezpieczeñstwa dzieci i m³odzie¿y. Jest organizatork± wielu konferencji i seminariów dla pracowników i pracodawców (przyk³adowo: "Mniej d¼wigaj", "¦rodki ochrony indywidualnej - o czym warto wiedzieæ", "Gospodarstwo rolne - bezpieczne miejsce pracy" czy "Ryzyko zawodowe w ¿wirowniach"), a tak¿e konkursów plastycznych dla dzieci i fotograficznych dla m³odzie¿y w swoim regionie. "Bezpiecznie budujemy", "M³odzi pracownicy - bezpieczny start", "Bezpieczny plac budowy" to pikniki edukacyjne CIOP i w³adz lokalnych, w organizacje których El¿bieta Bo¿ejewicz by³a i jest mocno zaanga¿owana. Bierze udzia³ w pracach grupy ekspertów zajmuj±cych siê doradztwem w zakresie przygotowania i organizacji europejskiej kampanii "Bezpieczeñstwo eksploatacji maszyn, urz±dzeñ i budynków" na lata 2010-2012. W ramach dzia³alno¶ci w Forum Liderów Bezpiecznej Pracy jest liderem zespo³u tematycznego "Budownictwo".
Jako szefowa oddzia³u warmiñskiego OSPSBHP dba o edukacjê swoich cz³onków. Z jej inicjatywy kilka razy w roku cz³onkowie stowarzyszenia spotykaj± siê w siedzibie OIP w Olsztynie w celu omówienia zmieniaj±cych siê przepisów z zakresu prawa pracy i bezpieczeñstwa pracy.

Edycja 2009

Jolanta Olejko
Jolanta Olejko

Jolanta Olejko

W ministerstwie edukacji pracowa³a od 1994 roku. Poradniki dla dyrektorów szkó³ wydane przez ministerstwo w serii "Biblioteka BHP Dyrektora Szko³y" to w du¿ej mierze efekt jej wspó³pracy z wizytatorami ds. bhp w kuratoriach. Przez sze¶æ lat nadzorowa³a merytorycznie witrynê "Bezpieczna szko³a". Uczestniczy³a w opracowywaniu rozporz±dzenia MEN w sprawie ogólnych przepisów bhp w szko³ach i placówkach o¶wiatowych oraz w sprawie ogólnych przepisów bhp w szko³ach wy¿szych. Pracowa³a nad rozwi±zaniem problemu zalegania trucizn i odczynników w szkolnych pracowniach chemicznych, bra³a udzia³ w pracach grupy inicjatywnej nad chorobami g³osu nauczycieli. Obecnie pracuje w ministerstwie gospodarki.

Edycja 2008

Jerzy Kowalski
Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

W latach 80. ub. wieku wprowadza³ eksperymentalne metody szkolenia bhp w Politechnice £ódzkiej. W roku 1990 zosta³ dyrektorem departamentu warunków pracy w MPiPS. W praktyce do roku 2006 wywiera³ znaczny wp³yw na politykê ochrony pracy w kraju. Jest wspó³autorem koncepcji wielu przepisów z zakresu bhp. Po zlikwidowaniu wspomnianego departamentu pozosta³ w resorcie pracy, obecnie jest naczelnikiem w departamencie prawa pracy. Nadal bardzo aktywny w tworzeniu przepisów bhp.

Edycja 2007

Jadwiga Polaczek
Jadwiga Polaczek

Jadwiga Polaczek

Nale¿y do wspó³twórców, uczestników zebrania za³o¿ycielskiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników S³u¿by BHP w Warszawie w 1993 roku. Przez 12 lat by³a jego prezesem, przez dwie kadencje cz³onkiem Rady Ochrony Pracy. W 2003 roku otrzyma³a nagrodê im. Haliny Krahelskiej za zas³ugi w dzia³alno¶ci spo³ecznej.

Edycja 2006

Henryk Karczowski
Henryk Karczowski

Henryk Karczowski

D³ugoletni prezes jednego z najlepszych oddzia³ów OSPSBHP, oddzia³u kaliskiego. Od pocz±tku swojej kariery zawodowej zwi±zany z firm± SPOMASZ Pleszew. Racjonalizator, twórca rozwi±zañ z dziedziny bezpieczeñstwa w przemy¶le maszynowym. Pomoc ma³ym firmom we wdra¿aniu rozwi±zañ z ochrony pracy uwa¿a za wa¿ne i pouczaj±ce do¶wiadczenie, które czytelnikom ATESTU przekaza³ w cyklu 7 artyku³ów.

Edycja 2005

Ewa Jasiñska-Zubelewicz
Ewa Jasiñska-Zubelewicz

Ewa Jasiñska-Zubelewicz

Prawie od trzydziestu lat prowadzi zajêcia na Politechnice Warszawskiej z ergonomii, toksykologii, ochrony pracy, promocji zdrowia. Opiniuje projekty kszta³cenia w zawodzie technik bezpieczeñstwa pracy, jest autork± programów nauczania z fizjologii pracy, ergonomii, toksykologii. Publikacje dr E. Zubelewicz dotycz± g³ównie nara¿enia zawodowego na czynniki szkodliwe. Przez wiele lat by³a wybierana spo³ecznym inspektorem pracy, jest te¿ wiceprzewodnicz±c± rektorskiej komisji ds. warunków pracy PW.

Edycja 2004

Bo¿enna Telec
Bo¿enna Telec

Bo¿enna Telec

G³ówny kierunek dzia³ania Wojewódzkiego O¶rodka Medycyny Pracy pod kierownictwem dr B. Telec to promocja zdrowia. O¶rodek zosta³ w³±czony do Ogólnopolskiej Sieci O¶rodków Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy. W pierwszej kolejno¶ci zajêto siê: profilaktyk± chorób narz±du g³osu u nauczycieli, profilaktyk± chorób uk³adu ruchu w¶ród pielêgniarek oraz paleniem tytoniu w miejscu pracy. Wprowadzenie przez ministerstwo edukacji obowi±zkowych zajêæ z emisji g³osu na wydzia³ach pedagogicznych jest m.in. efektem konsekwentnych dzia³añ zielonogórskiego WOMP. Do "Programu uwalniania firm i szkó³ zawodowych od dymu tytoniowego" o¶rodek zaprosi³ wszystkie zak³ady ze swojego terenu. Ogólnopolskie Konferencje Pielêgniarek Medycyny Pracy organizowane przez zielonogórski WOMP ¶wiadcz±, ¿e dla p. dyrektor problemy zwi±zane z profilaktyk± chorób uk³adu ruchu nie s± problemem "jej terenu". Patrzy na nie szerzej, tak jak potrafi patrzeæ na sprawy zdrowia dobry lekarz.

Edycja 2003

Wincenty Szarmach
Wincenty Szarmach

Wincenty Szarmach

Od wielu lat prowadzi firmê bhp. Zajmuje siê obs³ug± w dziedzinie bhp zak³adów z powiatu i³awskiego. Zg³oszone przez niego do konkursu "Pracodawca-organizator pracy bezpiecznej" dwie obs³ugiwane w zakresie bhp przez niego firmy SZYNAKA MEBLE i IRMAG zajê³y w etapie ogólnopolskim I i II miejsce. Przygotowuje m³odych ludzi zatrudnionych w rzemio¶le do konkursu organizowanego przez PIP i Zwi±zek Rzemios³a Polskiego; jego grupa zawsze zajmuje wysokie miejsca. Jest pomys³odawc± i g³ównym organizatorem regionalnego konkursu dla pracodawców "Lider Bezpieczeñstwa Mazur Zachodnich" oraz konkursu z zakresu prawa pracy dla m³odocianych. Cz³onek OSP (przez kilka lat by³ jej naczelnikiem), dzia³acz OSPSBHP, absolwent WISBiOP w Radomiu.

Edycja 2002

Lucjan Sergiel
Lucjan Sergiel

Lucjan Sergiel

Wieloletni okrêgowy inspektor pracy w Opolu (obecnie na emeryturze). Z³ote Szelki otrzyma³ za wybitne osi±gniêcia w zakresie promocji ochrony pracy na Opolszczy¼nie, zw³aszcza za wprowadzenie w tym regionie, jako pierwszym w kraju, konkursów na Najaktywniejszego Spo³ecznego Inspektora Pracy i Najlepszego Pracownika S³u¿by BHP, a tak¿e Najaktywniejszego redaktora lokalnych mediów z zakresu promocji zagadnieñ ochrony pracy. Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu - in¿ynierem technologii drewna; wiele lat pracowa³ w przemy¶le drzewnym, od 1981 roku zwi±zany z inspekcj± pracy w Opolu.

Edycja 2001

Mieczys³aw Kocot

Z wykszta³cenia jest in¿ynierem górnikiem (AGH), od pocz±tku swojej kariery zawodowej pracuje w kopalni "Borynia" (w 2001 r. by³ pe³nomocnikiem dyr. ds. zarz±dzania bezpieczeñstwem pracy). Z³ote Szelki otrzyma³ za wykorzystywanie najnowszych technik multimedialnych do promocji bezpiecznych zachowañ w du¿ym zak³adzie przemys³owym. Uwa¿a, ¿e pomagaj± one w przekonywaniu pracowników do bezpiecznych zachowañ, czyli tak¿e we wdra¿aniu systemu zarz±dzania bezpieczeñstwem pracy. W 1991 r. chyba jako pierwszy w górnictwie wêgla kamiennego zastosowa³ komputer w pracy komórki bhp.

Edycja 2000

Stanis³aw Stadler
Stanis³aw Stadler

Stanis³aw Stadler

Stowarzyszenie nasze bêdzie takie, jakimi my bêdziemy pracownikami s³u¿by bhp - to has³o programowe Stanis³awa Stadlera, by³ego, wieloletniego przewodnicz±cego gdañskiego oddzia³u Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników S³u¿by BHP. Wspó³praca edukacyjna z prokuratur±, inspekcj± pracy, inspekcj± sanitarn±, zak³adem ubezpieczeñ spo³ecznych to inicjatywy S. Stadlera, które by³y nie bez znaczenia dla zmiany wizerunku stowarzyszenia. By³ te¿ inicjatorem trójstronnych "narad roboczych", w których uczestniczyli pracownicy s³u¿by bhp, pracodawcy i spo³eczni inspektorzy pracy, a tak¿e programu edukacyjnego dla dzieci szkolnych "Bezpieczne zachowania".

Edycja 2000

Bogumi³ Kiss
Bogumi³ Kiss

Bogumi³ Kiss

Doktor nauk medycznych Bogumi³ Kiss by³ cz³onkiem wspó³za³o¿ycielem Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego w Warszawie oraz za³o¿ycielem Polskiego Komitetu ds. Ergonomii i Ochrony Pracy przy OW NOT w Bia³ymstoku, gdzie przez kilkadziesi±t lat by³ przewodnicz±cym Komisji ds. Ergonomii i Ochrony Pracy. Od kilkunastu lat jest prezesem Oddzia³u Podlaskiego Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego. By³ organizatorem wielu konferencji naukowo-technicznych o problematyce ergonomicznej. Prowadzi³ szkolenia, wyk³ady i seminaria magisterskie oraz in¿ynierskie z zakresu ergonomii na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Bia³ymstoku, Wydziale Mechanicznym Politechniki Bia³ostockiej oraz Wydziale Architektury Wnêtrz Akademii Sztuk Piêknych w Warszawie. Jest promotorem kilkuset prac dyplomowych na UwB i PB. Jako pierwszy w Polsce wraz z "Grup± Twórcz± Hajnówka" wprowadzi³ ergonomiczne meble do klas nauczania zintegrowanego w SP nr 45 w Bia³ymstoku. Zaproponowa³ i wprowadzi³ do programu nauczania na Uniwersytecie w Bia³ymstoku problematykê dotycz±c± ergonomii szkolnej. Jest autorem ksi±¿ki pt. "Komputery dla rozs±dnych". Z wykszta³cenia jest lekarzem, specjalist± chorób dzieci i medycyny rodzinnej.

Edycja 1999

Tadeusz Kuran

Cztery lata zajê³a Tadeuszowi Kuranowi walka o zmianê nazwy znaku nakazu "Nakaz u¿ywania pasów bezpieczeñstwa" (który niefortunnie ukaza³ siê w polskiej normie) na "Nakaz u¿ywania sprzêtu chroni±cego przed upadkiem z wysoko¶ci". I przede wszystkim za tê walkê Kapitu³a przyzna³a T. Kuranowi Z³ote Szelki. By³ w grupie za³o¿ycielskiej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników S³u¿by BHP. Po zarejestrowaniu stowarzyszenia przez jaki¶ czas by³ jego wiceprezesem, by³ odpowiedzialny za powo³anie oddzia³ów terenowych; powsta³o ich za jego kadencji kilkana¶cie. Kwestie techniczne zwi±zane z warunkami pracy zawsze by³y w sferze jego zainteresowañ, dlatego postanowi³ zostaæ inspektorem bhp. Jest nim od 1975 roku, najpierw w Spo³em na terenie województwa skierniewickiego, pó¼niej w warszawskich wodoci±gach.

Edycja 1998

Janusz Kurzyd³owski

Od pocz±tku swojej aktywno¶ci zawodowej ³±czy³ pracê z jej ochron±. W Wytwórni Sprzêtu Mechanicznego w Krotoszynie przez trzy kadencje pe³ni³ funkcjê zak³adowego spo³ecznego inspektora pracy, w Wojewódzkiej Radzie Zwi±zków Zawodowych (1975-1980) zajmowa³ siê m.in. problematyk± warunków pracy, by³ inicjatorem konkursu o tytu³ "Najaktywniejszego zak³adowego spo³ecznego inspektora pracy" w woj. kaliskim. Od 1980 roku pracowa³ w PIP. Miêdzy innymi z jego inicjatywy, ju¿ jako kierownika kaliskiego oddzia³u PIP, powo³ano Wojewódzk± Radê Ochrony Pracy i Wojewódzk± Komisjê BHP w¶ród Rolników Indywidualnych. Efektem pracy tych organizacji by³y np.: konkursy, o zasiêgu wojewódzkim, dla uczniów szkó³ ¶rednich technicznych "O najlepsz± pracê dyplomow± w zakresie bhp i ergonomii", dla dziennikarzy prasy, radia i tv popularyzuj±cych problematykê prawnej i technicznej ochrony pracy, "Rolnik - zawód niebezpieczny" czy olimpiada wiedzy o BHP dla rolników indywidualnych. Wa¿nym, spektakularnym sukcesem pracy profilaktyczno-prewencyjnej Janusza Kurzyd³owskiego by³o stworzenie parlamentarnego lobby na rzecz warunków pracy i przestrzegania prawa pracy w województwie kaliskim. Zosta³ odznaczony m.in. Krzy¿em Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Edycja 1997

Zenon Galewski
Zenon Galewski

Zenon Galewski

Pierwszym laureatem "Z³otych Szelek" w tej kategorii zosta³ Zenon Galewski, szef Wydzia³u Ochrony Pracy w toruñskiej ELANIE, przede wszystkim za "olimpiady bhp", adresowane do wszystkich pracowników. W ten m.in. sposób propagowano problematykê ochrony pracy w zak³adzie. W dobrych ekonomicznie latach dla ELANY fina³ olimpiady traktowany by³ jako ogólnoelanowskie ¶wiêto z bogat± opraw± i atrakcyjnymi nagrodami. W najlepszych latach w olimpiadzie bra³o udzia³ nawet 600 pracowników. Celem olimpiady by³o motywowanie pracowników do poszerzania wiedzy z dziedziny ochrony pracy, wyzwalanie inicjatywy pracowników w zakresie poprawy warunków pracy, osobisty udzia³ pracowników w zarz±dzaniu systemem bezpieczeñstwa pracy. Pierwsza olimpiada bhp odby³a siê w 1976 roku; od 1990 roku by³a to ju¿ olimpiada wiedzy o ochronie pracy, której trzema równoprawnie traktowanymi zagadnieniami by³y: sprawy bhp, ochrony ¶rodowiska i ochrony przeciwpo¿arowej. Tak zorganizowana olimpiada by³a odzwierciedleniem struktury Wydzia³u Ochrony Pracy.
W 1996 roku na olimpiadê zaproszono te¿ dzieci pracowników. Wziê³y one udzia³ w konkursie ekologicznym pt. "Malowanie o zieleni i Elanie". Efektem by³ kalendarz firmowy Elany z najlepszym rysunkiem.

Zobacz: Lista wszystkich laureatów  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2024

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58482769