ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 6/2012

Grażyna Niedzielska

Grażyna Niedzielska
Grażyna Niedzielska

Grażyna Niedzielska pracowała w Spółdzielni Przemysłu Skórzanego "Plastyk", gdzie zajmowała się rozliczaniem produkcji na eksport. W marcu 1978 r. ówczesny prezes zaprosił ją do swego gabinetu i zapytał, czy chciałaby zostać behapowcem? Z jego obserwacji wynikało, że powinna sobie poradzić na tym stanowisku. Co prawda dał jej czas na zastanowienie, ale wychodząc usłyszała: przyjdź i powiedz, że się zgadzasz. W celu uzyskania stosownych uprawnień pojechała na trzytygodniowe szkolenie dla służby bhp do Głuchołazów. Zajęcia z 10 przedmiotów trwały do późnych godzin popołudniowych, potem polecano samodzielną pracę w bibliotece, a na koniec egzaminy przed komisją, w skład której wchodził przedstawiciel GIP. Podczas zajęć zapisała 96 kartkowy brulion formatu A-4, który stał się jej "biblią" w dalszej pracy. Obecnie na rynku jest dostęp do wielu czasopism i książek, będących źródłem niezbędnej wiedzy dla behapowców. Nie mówiąc o internecie, przez który można ukończyć także niezbędne kursy. I to ją niepokoi - edukacja, a właściwie metody zdobywania niezbędnych zaświadczeń ukończenia szkolenia z zakresu bhp drogą internetową! Akurat w środowisku trwa ogólnopolska dyskusja dotycząca zmian w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp. G. Niedzielska ma nadzieję, że przyniesie ona stosowne do wagi tematu rozwiązania, z których będą zadowoleni pracownicy oraz pracodawcy. Dużym, jej zdaniem, problemem jest podejście w szkołach do edukacji z zakresu bhp.

Przyszły lata 80. i możliwość kontynuacji wykształcenia w policealnym studium, gdzie uzyskała tytuł technika o specjalności bhp, oraz konieczność zmiany miejsca pracy. W 1983 r. Zakłady Piwowarskie poszukiwały pracownika na stanowisko specjalisty ds. bhp. Szkopuł był w tym, że to miał być mężczyzna. Jednak dostała ten etat. A słowa dyrektora "jesteś lepsza w tym zawodzie niż niejeden mężczyzna" zabrzmiały jak komplement. Kolejne lata przynosiły zmiany organizacyjne w firmie. Obecnie pracuje w Grupie Żywiec S.A. Browar w Elblągu.

Praca behapowca przynosi codziennie inne wyzwania i zmusza do podejmowania szybkich i czasami mało popularnych decyzji. Wymaga ciągłego zaangażowania i dokształcania. Ale daje też dużo satysfakcji. W swojej pracy lubi najbardziej bezpośrednie kontakty z ludźmi oraz to, że dzięki wiedzy i doświadczeniu, jakie posiada, może być pomocna w rozwiązywaniu problemów w różnych sytuacjach.

Czasami zastanawia się, co osiągnęła w zawodzie? Pracuje prawie od 30 lat w supernowoczesnej, osiągającej bardzo dobre wyniki firmie, gdzie bezpieczeństwo stawiane jest na pierwszym miejscu. Ma możliwość podejmowania i wdrażania wielu inicjatyw i pomysłów, które jako dobre praktyki są wykorzystywane w innych zakładach. Od 34 lat jest behapowcem nie z przymusu, lecz z pasji tworzenia czegoś dobrego, pożytecznego, pomagania ludziom. Dyrektorem zakładu jest człowiek wartościowy, rozumiejący i czujący sprawy bhp, który jest też autorem wielu pomysłów mających na celu poprawę kultury bezpieczeństwa w browarze, z którym od wielu lat jej się doskonale współpracuje. W 2003 roku dyrektor zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Pracodawca, organizator pracy bezpiecznej" w kategorii dużych zakładów. Podczas I Zjazdu OSPSBHP w 1993 r. (mandat nr 15) weszła w skład zarządu głównego, poznała wielu ludzi z branży, z którymi do dziś utrzymuje kontakty. Ma wielu przyjaciół z pasją. W pracy na co dzień wykorzystuje wiedzę, którą systematycznie pogłębia na kursach doskonalących, seminariach i szkoleniach. Współpracuje z CIOP m.in. w ramach kampanii "Bezpieczne miejsce pracy", dzieląc się dobrymi praktykami w zakresie pracy podwykonawców. Może to robić dzięki temu, że w ramach istniejącego od 2002 r. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskiem i BHP przeprowadza audyty wewnętrzne w firmach wykonujących prace na terenie browaru. Uczestniczyła jako pełnomocnik zarządu w opracowaniu aktów wewnętrznych - procedur i instrukcji dla Systemu Zarządzania BHP, który wdrożyli w browarze w ciągu 10 miesięcy od podjęcia decyzji. Od 2002 r. browar jest członkiem Forum Liderów Bezpiecznej Pracy i posiada Złotą Kartę Lidera. Istniejące w browarze systemy zarządzania oraz wykorzystanie narzędzia, jakim jest TPM, pozwalają osiągnąć wysoki stan bezpieczeństwa (brązowa nagroda Heinekena). Jej praca jest doceniana, potwierdzeniem są: Złoty Medal za Długoletnią Służbę przyznany przez Prezydenta RP, Odznaka honorowa GIP "Za zasługi dla ochrony pracy", Statuetka "Pro Labore Securo" przyznana przez CIOP. To chyba nie jest mało.

Sprawy bhp będą jej zawsze bliskie, bo córka podtrzymuje tradycje i rozpoczęła pracę w tej branży. Była bardzo dumna, kiedy córka zdobyła II nagrodę w Konkursie na najlepszą pracę dyplomową z zakresu ochrony pracy.

Hobby to głównie podróże i fotografia. Urlop poświęca na zwiedzanie ciekawych miejsc i utrwalanie tego, co zobaczyła, ale najlepiej wypoczywa w Tatrach i w Zakopanem, gdzie potrafi znaleźć ciche i spokojne miejsce.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2012

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58067286