
Nowa konferencja miesięcznika ATEST - Ochrona Pracy
Bezpieczeństwo i Ochrona Zdrowia Pracowników Medycznych BiOZ-MED
19 listopada 2025 r. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź
Wybrane zagadnienia

Celem konferencji jest ograniczanie narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia, organizacja ewakuacji w szpitalach i w innych placówkach oraz zwrócenie uwagi na zapobieganie agresji wobec pracowników medycznych.
Wykłady specjalistyczne poprzedzą prezentacje nowoczesnych urządzeń ograniczających narażenie na czynniki chemiczne, możliwe do zastosowania m.in. na salach operacyjnych, przy przygotowaniu leków cytostatycznych, przy sterylizacji gazowej, przy zbieraniu odpadów na oddziałach szpitalnych, podczas ewakuacji pacjentów. Konferencję zakończy dyskusja na temat agresji wobec pracowników medycznych oraz innych problemów, z jakimi stykają się pracownicy służby bhp w tym sektorze.
Jak ograniczyć narażenie pracowników medycznych na czynniki chemiczne? Problem ten jest często lekceważony, bo uważany jako drugorzędny w stosunku do czyhających na nich zagrożeń biologicznych.
Pracownicy medyczni w szpitalach - lekarze, pielęgniarki, salowe, ratownicy - w trakcie pracy całą swoja uwagę skupiają na pacjentach. Zazwyczaj nie zwracają przy tym uwagi na swoje własne bezpieczeństwo i zdrowie, ograniczając się do noszenia maseczek chroniących przez czynnikami biologicznymi. Tymczasem źródłem wielu zagrożeń mogą być substancje chemiczne, w szczególności te lotne, stwarzające ryzyko narażenia inhalacyjnego i przez nieosłoniętą skórę.
Przyjęło się sądzić, że na czynniki chemiczne szkodliwe dla zdrowia narażeni są pracownicy prosektoriów i pracowni patomorfologicznych - ze względu na trudną do zastąpienia formalinę, czyli roztwór wodny formaldehydu, stwarzającego zagrożenie dla zdrowia ze względu na rakotwórczość (kat. 1B), działanie mutagenne na komórki rozrodcze (kat. 2), działanie uczulające na skórę (kat. 1), toksyczność ostrą (kat. 4). Gazowy formaldehyd łatwo uwalnia się z formaliny i staje się źródłem narażenia inhalacyjnego. Dopuszczalne stężenia formaldehydu w środowisku pracy mają bardzo niskie wartości: NDS wynosi 0,37 mg/m3, a NDSCh 0,74 mg/m3.
Tymczasem formaldehyd występuje również na salach operacyjnych, gdyż pobierane tam próbki tkankowe muszą zostać umieszczone w formalinie. Wentylacja mechaniczna nie może być zbyt intensywna i w tej sytuacji istotne znaczenie ma zastosowanie urządzeń eliminujących lub minimalizujących narażenie na rakotwórczy formaldehyd poprzez automatyczne, bezkontaktowe i hermetyczne dozowanie formaliny do próbek tkankowych.
Poważne zagrożenia dla zdrowia pracowników medycznych i farmaceutycznych stwarzają leki cytostatyczne. Substancje czynne w tych lekach są bardzo toksyczne, rakotwórcze, mutagenne i reprotoksyczne. Najwyższe ryzyko występuje przy przygotowaniu tych leków w szpitalach, gdyż są to substancje lotne i wchłaniające się przez nieosłoniętą skórę. Najlepsza byłaby całkowita hermetyzacja procesu przez pracę w komorach rękawicowych, ale ze względów ergonomicznych najczęściej stosowane są tzw. loże do cytostatyków, czyli specjalistyczne komory z przepływem laminarnym.
Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na agresywne zachowania pacjentów i ich skutki dla pracowników ochrony zdrowia: obrażenia fizyczne, urazy psychiczne, wycofywanie się z obowiązków zawodowych, obniżenie efektywności pracy itd.
Podsumowując, konferencja będzie platformą wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w środowisku służby bhp w sektorze ochrony zdrowia w Polsce.
|