ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2014

Masz prawo nie pracować na lewo!

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2014-05-23  

Masz prawo nie pracować na lewo!  

 

Za pośrednictwem mediów Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie zwrócił się do młodych ludzi, którzy zamierzają podjąć pracę wakacyjną w Małopolsce z następującym apelem:

„Dużymi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi w Krakowie, i w całej Małopolsce nadchodzi przyjemny czas spotkań w kawiarniach i pubach. Dla jednych pora relaksu, dla drugich ciężkiej pracy, za którą – jak pokazują wyniki kontroli i doświadczenia lat poprzednich – nie zawsze płacone jest wynagrodzenie. Dlatego zanim zdecydujesz się na podjęcie zatrudnienia w pubie, kawiarni tym razem – dobrze się zastanów – a najlepiej skonsultuj z prawnikiem z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie. Oprócz codziennych dyżurów w siedzibie Okręgu, w maju br. specjaliści przy współpracy mediów chcą dotrzeć z informacją do szerokiego grona odbiorców zarówno już pracujących, jak i szukających pracy lub planujących zatrudnienie w okresie wakacyjnym. Chcemy wyposażyć ich w podstawową orientację w przepisach prawa pracy związanego z zatrudnieniem i zaapelować: MASZ PRAWO NIE PRACOWAĆ NA LEWO!
Dzięki rozmowie z naszym prawnikiem podejmujący zatrudnienie będzie wiedział między innymi że:
- nie istnieje pojęcie „pracy na próbę”,
- umowę o pracę podpisuje się najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia
- nazywane przez pracodawców błędnie „bezpłatne okresy próbne” to pojęcie fikcyjne, kończące się brakiem zatrudnienia i wynagrodzenia.
Podczas rozmów z prawnikiem poruszyć będzie można również inne ważne kwestie związane z formą zatrudnienia, stosunkiem pracy, czasem pracy, udzielaniem urlopów wypoczynkowych itd.”

Kontakt z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Krakowie: http://www.krakow.oip.pl/html/Pytania.htm

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że z roku na rok lawinowo rośnie liczba zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, a co za tym idzie nieprawidłowości, które się z nimi wiążą. W 2012 r. inspektorzy pracy skontrolowali 37 tys. kontraktów cywilnoprawnych w całym kraju – zakwestionowali co szósty jako zawarty z naruszeniem prawa. W 2013 r. już co piąta zweryfikowana przez PIP umowa cywilnoprawna okazała się niezgodna z przepisami.

W Małopolsce:
- w 2012 r. skontrolowano około 600 podmiotów, a podczas każdej kontroli inspektorzy stwierdzili co najmniej jeden przypadek naruszenia przepisów z zakresu legalności zatrudnienia. Najbardziej szkodliwe społecznie formy nielegalnego zatrudnienia polegające na zatrudnianiu bez potwierdzenia na piśmie rodzaju zawartej z pracownikiem umowy o pracę, zawarciu umowy cywilnoprawnej w warunkach, gdzie powinna zostać zawarta umowa o pracę lub niezgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego osoby wykonującej pracę zarobkową ujawniono w 144 skontrolowanych podmiotach wobec 438 osób;
- w 2013 r. skontrolowano około 750 podmiotów, a zatrudnianie bez potwierdzenia na piśmie rodzaju zawartej z pracownikiem umowy o pracę, zawarciu umowy cywilnoprawnej w warunkach, gdzie powinna zostać zawarta umowa o pracę lub niezgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego osoby wykonującej pracę zarobkową ujawniono w 174 skontrolowanych podmiotach wobec 430 osób (ok. 4,8 % objętych kontrolami wykonujących pracę zarobkową) Na skutek działań inspektorów 49 przedsiębiorców zmieniło zawarte ze 102 osobami fizycznymi umowy cywilnoprawne na umowy o pracę. Należy podkreślić, że 82 umowy zostały zmienione jeszcze w trakcie trwania kontroli.
- w I kwartale 2014 r. przeprowadzono już 507 kontroli z zakresu legalności zatrudnienia, którymi objęto 505 przedsiębiorców. Do tej pory stwierdzono popełnienie 75 wykroczeń. W stosunku do osób odpowiedzialnych za naruszenie obowiązujących przepisów wszczęto postępowania wykroczeniowe zakończone nałożeniem 22 mandatów na kwotę 28 tys. zł, skierowaniem do sądu 26 wniosków o ukaranie, oraz wydaniem 22 środków oddziaływania wychowawczego. Jeszcze w trakcie trwania kontroli inspektorom pracy udało się w tym roku zmienić 9 umów cywilnoprawnych na umowy o pracę (na podstawie art. 22 k.p) oraz potwierdzić na piśmie rodzaj i warunki zawartej z pracownikiem umowy dla 22 osób.

Branże, w których dochodzi najczęściej do nielegalnego zatrudnienia:
- usługi gastronomiczne,
- budownictwo,
- przetwórstwo przemysłowe,
- handel i naprawy.

Obok kampanii „ Zanim podejmiesz pracę” przez cały 2014 r. inspektorzy OIP Kraków prowadzą kontrole legalności zatrudnienia, ze szczególnym naciskiem na kontrole umów cywilnoprawnych z kontekście zgodności z charakterem wykonywanej pracy. W związku z prowadzoną kampanią i rozpoczynającym się właśnie sezonem letnim wpływające do OIP w Krakowie skargi są starannie monitorowane. W tym roku nie czekając na początek sezonu wakacyjnego inspektorzy rozpoczęli kontrole legalności zatrudnienia w kawiarniach i pubach w całej Małopolsce.  

 
  - 1 -