ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2015

O komunikacji nowocześnie i konkretnie

 Dodano: 2016-03-17

 

          

      

2015-03-15  

O komunikacji nowocześnie i konkretnie  

 

Załóżmy, że wszystkie podstawowe wymagania z zakresu bhp nasza firma już spełnia. Więcej: mamy systemy, certyfikaty, dobre praktyki i niecodzienne pomysły na podwyższanie poziomu bezpieczeństwa. Jednak coś nie działa, liczba wypadków nie chce maleć, a przyrost zdarzeń potencjalnie wypadkowych widać gołym okiem. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w firmie szwankuje komunikacja. I to zarówno komunikacja między kierownictwem a pracownikami, jak i między służbą bhp a pracodawcą i pracownikami.
Co można zrobić, aby prawidłowo zorganizować komunikację dotyczącą bezpieczeństwa pracy? Katalog możliwości i dobrych praktyk jest spory. O wielu z nich mówiło się podczas konferencji „Dobre praktyki w zakresie komunikacji na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia w pracy”, która odbyła się 5 i 6 marca br. w Mikorzynie i Koninie.
Ktoś kiedyś powiedział, że słowa uczą, a przykłady pociągają. Zachęcających do działania przykładów na konferencji nie brakowało. O dobrych praktykach w zakresie komunikowania się z pracownikami, zachęcania ich do bezpiecznej pracy mówili w ciekawych, ilustrowanych zdjęciami i filmami wykładach:
– Agnieszka Buciak z Huty Aluminium w Koninie (IMPEXMETAL),
– Anna Ostrowska z firmy Instal-Projekt (Nowa Wieś koło Włocławka),
– Weronika Wodiczko z fabryki Nestle Polska w Kaliszu,
– Dariusz Szewczyk z zakładu Icopal w Zduńskiej Woli,
– Agnieszka Kowalczyk i Janusz Frydrych z firmy Imperial Tobacco Polska Manufacturing w Radomiu.
Po części wykładowej odbyły się warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Szczygielską z CIOP-PIB. Ich celem była praktyczna nauka planowania i przygotowania kampanii informacyjnych dotyczących bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwach. Uczestnicy konferencji podzieleni na cztery grupy robocze poważnie podeszli do zadania i na koniec warsztatów zaproponowali cztery ciekawe propozycje kampanii. Napiszemy o tym więcej w kwietniowym ATEŚCIE.
W organizację konferencji zaangażowały się następujące osoby i reprezentowane przez nie instytucje: Piotr Kaczmarek (dyrektor Centralnego Ośrodka Szkoleniowego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP), Agnieszka Szczygielska (Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy), Elżbieta Bożejewicz (prezes oddziału OSPSBHP w Olsztynie), Tomasz Hetke (prezes oddziału OSPSBHP w Koninie). Konferencja została zorganizowana w ramach kampanii społecznej „Podziel się bezpieczeństwem. Promuj dobre praktyki bhp”, koordynowanej przez CIOP. Wzięło w niej udział około dziewięćdziesięciu osób z całej Polski, w tym m.in. członkowie OSPSBHP oraz członkowie Forum Liderów Bezpiecznej Pracy przy CIOP-PIB.
Dobrym uzupełnieniem konferencji była wystawa różnych rozwiązań i usług z zakresu bhp oraz środków ochrony indywidualnej. Swoje stoiska zorganizowali: Państwowa Inspekcja Pracy, Akala Faraone, Filter Service, Laboratorium Grupy Interlis, Oxyline, Iturri Poland, e-specjalistabhp, Spółdzielnia Inwalidów Zgoda, Tarbonus, Polski Rejestr Statków. Uczestnicy konferencji chętnie korzystali z porad na stoiskach, a przedstawiciele niektórych wystawców (PIP, Filter Service, Oxyline) wygłosili również wykłady na konferencji.
Drugi dzień konferencji poświęcono na wizytę techniczną w Hucie Aluminium w Koninie. Uczestnicy podzieleni na grupy zwiedzali zakład, mogli prześledzić prawie cały proces produkcyjny i zapoznać się z rozwiązaniami z zakresu technicznego bhp i organizacji pracy. Komunikacji z zakresu bhp i w ogóle bezpieczeństwu w hucie były poświęcone wykłady Agnieszki Buciak i Krzysztofa Piguły (kierownik działu bhp w hucie). Całości dopełniła projekcja ciekawych filmów behapowskich nakręconych w hucie.  

 
  - 1 -