ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2020

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

 Dodano: 2021-05-01

 

          

      

2020-04-28  

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy  

 

W świetle problemów związanych z ogólnoświatową pandemią Międzynarodowa Organizacja Pracy ogłosiła, że obchodzony 28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 2020 będzie poświęcony zwalczaniu chorób zakaźnych w pracy, w szczególności COVID-19. Jest to zmiana wcześniejszego tematu, dotyczącego przemocy, stanowiąca odpowiedź na wywołany wirusem kryzys światowy oraz obawy przed ciągłym wzrostem liczby zakażeń. Rządy, pracodawcy, pracownicy stoją dziś przed ogromnymi wyzwaniami. Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy skoncentruje się więc w tym roku na problemie zwalczania chorób zakaźnych w pracy, a także na zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia pracownikom podczas wznawiania działalności przez przedsiębiorstwa, co powinno przebiegać zgodnie z zasadami zapewniającymi ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażenia.

Międzynarodowa Organizacja Pracy podkreśla potrzebę podejmowania specjalnych środków w celu ochrony milionów pracowników służby zdrowia i innych pracowników, którzy w walce z pandemią codziennie ryzykują własne zdrowie. Zwraca także uwagę na wykorzystywanie na szeroką skalę pracy zdalnej, która z jednej strony oferuje pracownikom możliwość wypełniania obowiązków służbowych, z drugiej jednak nie powinna zaburzać równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, umożliwiając realizowanie domowej rutyny, takiej jak np. opieka nad dziećmi, osobami chorymi oraz starszymi.

MOP informuje, że materiały poświęcone planowanemu wcześniej tematowi Dnia („Przemoc i nękanie w miejscu pracy”) będą dalej przygotowywane i zostaną przekazane do upowszechnienia w późniejszym terminie.

Więcej informacji o obchodach na stronie MOP: https://bit.ly/2VEOspQ
a także w serwisie CIOP: http://www.ciop.pl/28kwietnia

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) również ogłosiła nowy temat obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych 2020. Jest nim: Stop pandemii w miejscu pracy.
Więcej informacji o obchodach na stronie: http://28april.org
 

 
  - 1 -