ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2021

Spotkanie z historią OSPSBHP

 Dodano: 2022-02-11

 

          

      

2021-02-10  

Spotkanie z historią OSPSBHP  

 

20 stycznia odbyło się noworoczne spotkanie on-line radomskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, na które zaproszono nie tylko sąsiednie oddziały, ale wszystkich zainteresowanych tematem, czyli „Spotkaniem z historią OSPSBHP”. Program obejmował ciekawe fakty z przeszłości stowarzyszenia, jego początki i rozwój. W trakcie odbył się quiz na temat historii organizacji, w którym sprawdzić się mogli wszyscy uczestnicy spotkania.
Wydarzenie rozpoczęto od prezentacji „Wirtualnego muzeum bhp”, prowadzonego przez redakcję ATEST. Działa ono w otwartym dostępie i podzielone jest na sekcje – w tym poświęconą historii stowarzyszeń służby bhp. Trafiają tam związane z historią materiały, także wybrane z tych publikowanych na bieżąco na stronie internetowej ATESTU (http://www.atest.com.pl). Najobszerniejszy materiał dotyczący działalności stowarzyszenia to „Historia OSPSBHP spisana przez J. Polaczek”. Oprócz szczegółowego opisu (do roku 2007) zamieszczone są również nawiązujące do niego zdjęcia.
Następnie o narodzinach stowarzyszenia mówił Wacław Gudalewicz – inicjator, założyciel i pierwszy prezes. Odpowiedział na następujące pytania uczestników: Skąd pomysł założenia OSPSBHP? Jak przed erą internetu kontaktowali się behapowcy? Z jakich branż zgłaszali się chętni do stowarzyszenia? Jakie były założenia i cele pierwszego statutu? W pierwszym statucie zapisano, że do zadań Zarządu Głównego należy powoływanie agend prowadzących działalność naukowo-szkoleniową i gospodarczą – co to oznacza? Jaka była geneza powstania logo? Co zrobić, by w obecnej sytuacji jednoczyć członków stowarzyszenia? Największy sukces oraz porażka w karierze? W. Gudalewicz podzielił się również anegdotami oraz złotymi radami dotyczącymi stowarzyszenia.
Dalej o rozwoju OSPSBHP opowiedziała Jadwiga Polaczek, wieloletnia prezes ZG (w latach 1995–2007). Odpowiadała m.in. na pytania: Jak była zorganizowana komunikacja między oddziałami? Jak przebiegały spotkania stowarzyszenia? Jak wyglądała historia powstania sztandaru? Jak pozyskiwano nowych członków? J. Polaczek podczas wystąpienia zwróciła szczególną uwagę na to, jak wielkie znaczenie ma integracja behapowców z całej Polski.
W drugiej części wydarzenia wypowiedział się Piotr Pietras, twórca filmu dokumentalnego o historii OSPSBHP, zawierającego także sondy uliczne na temat postrzegania przez społeczeństwo służby bhp. Premiera filmu planowana jest na trzydziestolecie stowarzyszenia. W następnej kolejności głos zabrali działający w OSPSBHP od lat: Henryk Karczowski, Mirosław Obremski, Bogdan Bogdański, Andrzej Brygoła, Franciszek Jaworski, Eugeniusz Moryl, Stanisław Starzyński, którzy podzielili się własnymi doświadczeniami i wspomnieniami. Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się również obecna prezes ZG – Elżbieta Bożejewicz.
Z wypowiedziami gości spotkania oraz odpowiedziami na pytania można zapoznać się oglądając relację wideo zamieszczoną na portalu YouTube pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=mls4RcaTnTQ
Zachęcamy także do korzystania z zasobów „Wirtualnego muzeum bhp” ATESTU pod linkiem:
https://www.atest.com.pl/muzeum/
Jeśli mają Państwo materiały (dokumenty, zdjęcia, filmy itp.), które powinny znaleźć się w muzeum behapowskim, prosimy o kontakt: atest@atest.com.pl  

 
  - 1 -