ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Koncentraty spożywcze

Koncentraty spożywcze W zakładach, które odwiedziliśmy widać znaczną przewagę nowoczesnej technologii nad ludzką pracą. Coraz mniej ludzi zajmuje się wytwarzaniem coraz większej ilości produktów spożywczych. Automatyzacja, zmiany w organizacji produkcji, wprowadzanie nowoczesnych środków transportu wiążą się ze znacznym zmniejszeniem obciążeń pracowników.

Potwierdza się tu dość oczywista prawidłowość, że modernizacja zakładu oraz wprowadzenie do niego nowoczesnych technologii, maszyn i urządzeń wiążą się również z poprawą bezpieczeństwa pracy. Zmieniono właściwie wszystko, od transportu i przechowywania surowców po pakowanie gotowych wyrobów. Przy ograniczaniu tradycyjnych dla tego typu zakładów zagrożeń najwięcej zrobiono w zmniejszeniu ryzyka wypadków związanych z ruchem maszyn i transportem wewnątrzzakładowym, ograniczono pylenie na stanowiskach pracy i zanieczyszczenie środowiska naturalnego; najtrudniej natomiast poradzić sobie z hałasem. Automatyzacja oraz nowoczesne technologie ograniczają nie tylko zagrożenia, prowadzą również do lepszej organizacji pracy i efektywniejszego wykorzystania zasobów ludzkich.

Wypadki

W 1997 r. w zakładzie zdarzyły się 33 wypadki, w tym 21 powodujących niezdolność do pracy powyżej 28 dni. W 1998 też były 33 wypadki, ale zmniejszyła się (do 17) liczba wypadków skutkujących co najmniej 28-dniową niezdolnością do pracy. Wyraźny spadek liczby i częstotliwości wypadków nastąpił w 1999 r. - było ich dziesięć (na około 1000 zatrudnionych). Większość z nich to upadki i pośliźnięcia; w związku z produkcją były dwa wypadki lekkie: uderzenie pracownika przewracającą się paletą oraz drobne skaleczenie przy zakładaniu krążka folii do maszyny pakującej. Nie ma wypadków związanych z transportem. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki prawie całkowitemu wyeliminowaniu ręcznego przenoszenia ciężarów. Osłony maszyn i linii wyposażone w wyłączniki graniczne eliminują większość zagrożeń, wiążących się z ruchem maszyn. Nadzorem nad warunkami pracy zajmują się w firmie dwaj inspektorzy bhp oraz Komisja Bezpieczeństwa Pracy. Duży nacisk kładzie się na ostrzeganie przed zagrożeniami; każda instrukcja stanowiskowa zawiera wyeksponowany fragment poświęcony bhp przy obsłudze urządzenia. Gdy nastąpi jakiś poważniejszy wypadek w którymkolwiek z zakładów grupy Nestlé, to wszystkie inne firmy otrzymują opis oraz wnioski i przeprowadzają dodatkowe szkolenia dozoru, zwracając szczególną uwagę na stanowiska pracy, na których mogą wystąpić podobne zagrożenia. Szkolenia bhp przeprowadza firma zewnętrzna, ale według planu ustalonego w zakładzie. Bezpieczeństwo pracy zwiększa system rotacji pracowników, pozwalający uniknąć monotonii pracy i ograniczyć narażenie na hałas na tych stanowiskach, gdzie może on być dokuczliwy.
(...)

Robert Kozela


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58076466