ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Poprawna klasyfikacja
- warunek wprowadzenia chemikaliów do obrotu

Uregulowania wprowadzone rozporządzeniem MZiOS w sprawie substancji chemicznych stwarzających zagrożenia dla zdrowia lub życia, jak deklaruje ustawodawca, zgodne z przepisami obowiązującymi w UE, mają na celu z jednej strony uporządkowanie dotychczasowego, mocno niezadowalającego stanu prawnego w Polsce, z drugiej strony dostosowanie naszego ustawodawstwa polskiego do standardów europejskich. Pomimo tych założeń cel nie został w pełni osiągnięty. Po pierwsze, ciągle obowiązuje ustawa o substancjach trujących z 1963 r. i rozporządzenia wydane na jej podstawie. Po drugie, uregulowania szczegółowe zawarte w rozporządzeniu MZiOS i załącznikach do niego nie są w pełni zgodne z obowiązującymi obecnie uregulowaniami w krajach UE.

Firma wprowadzająca do obrotu produkty chemiczne ma obowiązek:
a) klasyfikowania ich, zgodnie z kryteriami i trybem postępowania określonymi w załącznikach do rozporządzenia,
b) właściwego oznakowania opakowań zawierających te produkty, zgodnie z dokonaną klasyfikacją,
c) opracowania kart charakterystyki dla substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne,
d) zgłoszenia do rejestru substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne.

Wynika to z rozporządzenia MZiOS z 21 sierpnia 1997 r. (Dz.U. nr 105, poz. 671).

Uznając zasadność nowych uregulowań obrotu produktami chemicznymi, należy liczyć się z tym, że ich realizacja może nastręczać poważne problemy, szczególnie w przypadku małych producentów/dostawców, nie dysponujących wykwalifikowaną kadrą w tej dziedzinie, jak również w przypadku produktów będących mieszaninami lub roztworami wielu składników o różnych właściwościach niebezpiecznych.

Obawy te potwierdza rzeczywistość. Od września 1998 r., czyli od chwili obowiązywania rozporządzenia, wprowadzający na rynek produkty chemiczne przystąpili gorączkowo do opracowywania kart charakterystyki dla swoich wyrobów. Analizując te karty, w wielu przypadkach można stwierdzić brak znajomości przepisów dotyczących obrotu niebezpiecznymi produktami chemicznymi, szczególnie magazynowania, transportu, doboru opakowań, ich oznakowania, postępowania z odpadami itd. Częstym błędem popełnianym w odniesieniu do preparatów jest opracowanie dla nich karty charakterystyki bez uprzedniego przeprowadzenia ich klasyfikacji.

Zamieszczone poniżej praktyczne porady i wskazówki mogą być pomocne w wywiązaniu się z obowiązku klasyfikowania produktów chemicznych wprowadzanych do obrotu.
(...)

Elżbieta Ring


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58386797