ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Oddymianie obiektów użyteczności publicznej

Ofiary pożarów giną najczęściej nie z powodu ognia czy wysokiej temperatury, ale w wyniku oddziaływania toksycznych produktów spalania i rozkładu termicznego. Wyobraźmy sobie pożar ogromnej hali hipermarketu. Ewakuacja musi odbywać się w kłębach dymu przy wielu niekorzystnych czynnikach - są to np. panika i często duży tłok, potęgowany przez wózki, które stanowią dużą liczbę dodatkowych, ruchomych przeszkód.

W porównaniu do dużej powierzchni takiego sklepu ognisko pożaru jest bardzo małe, a ogień będzie szybko stłumiony przez instalację tryskaczową. Największym zagrożeniem dla ludzi są panika i dym. Dlatego tak ważne jest zapewnienie właściwego systemu oddymiania. Zgodnie z polskim prawem urządzenia do usuwania dymu i gazów pożarowych stosować trzeba w obiektach jednoprzestrzennych z zadaszonymi pasażami (np. hipermarkety, hale wystawowe), pomieszczeniach podziemnych, przewidzianych dla więcej niż stu osób (np. dyskoteki), garażach, zawierających powyżej 50 stanowisk postojowych. W obiektach wielokondygnacyjnych należy zapewnić usuwanie dymu z pionowych dróg ewakuacyjnych.

Hipermarkety

Hipermarkety i inne tzw. obiekty jednoprzestrzenne zgodnie z polskim prawem nie muszą być oddymiane. Ponieważ jednak przepisy te nakazują usuwanie dymu z zadaszanych pasaży, to istnieją podstawy do żądania instalacji oddymiających w hipermarketach zawierających pasaże chodzi o to, że z technicznego punktu widzenia oddymianie pasażu będzie tylko wtedy możliwe, jeżeli cała powierzchnia hipermarketu zostanie wyposażona w urządzenia do usuwania dymu.

Okulary Same klapy dymowe w hipermarkecie nie wystarczą. Należy zastosować taką metodę, która pozwoli na uzyskanie stabilnej separacji pionowej pomiędzy warstwą gorących gazów i dymów, gromadzących się pod stropem a niższymi partiami tej samej przestrzeni, która wymaga ochrony dla zapewnienia bezpiecznej ewakuacji. Efekt ten uzyskuje się np. przez stały wyciąg dymów i gazów pożarowych przez klapy dymowe lub wentylatory mechaniczne umieszczone w stropie oraz stosowany jednocześnie dopływ uzupełniający powietrza do dolnej części pomieszczenia objętego pożarem. Dymy i gazy powstające podczas pożaru unoszą się do góry pod wpływem działania sił wyporu hydrostatycznego, gdzie gromadzą się w zbiornikach dymu zlokalizowanych pod stropodachem i są usuwane przez klapy lub wentylatory. Pod sufitem w hipermarkecie powinny znajdować się ścianki kurtynowe (wielkości 2-2,5 m), ograniczające rozchodzenie się dymu (jeśli dym będzie się nazbyt rozprzestrzeniał, to ochłodzi się i będzie opadał). Ścianki kurtynowe wyznaczają granice stref dymowych (które mogą być traktowane jako zbiorniki dymu) - przepisy angielskie (polskich nie ma) ograniczają ich powierzchnię do 2000 metrów kwadratowych.

Instalacja sygnalizacji pożaru (czujki dymowe) powinna otworzyć klapy oddymiające przed zadziałaniem instalacji tryskaczowej, sterować klimatyzacją i wentylacją, zwolnić urządzenia podtrzymujące drzwi przeciwpożarowe.
(...)

Robert Kozela

Dodaj swój komentarz


Tadeusz Szmytke : Od wielu lat obowiązuje PN-B-02877-4:2001, która została znowelizowana we wrześniu 2006 roku. Tak, że ostrożnie z takimi stwierdzeniami. A na marginesie oddymianie obiektów wielkoprzestrzennych jest zagadnieniem bardzo poważnym i skomplikowanym - proszę przeczytać choćby oddymianie bezkanałowe, symulacje komputerowe oddymiania tego radzaju obiektów np.program CFD i inne... Dlatego, w mojej ocenie, artykuł powinien być znacząco rozwinięty lub usunięty. Przepraszam i Pozdrawiam, Tadeusz Szmytke (2007-01-13)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58067765