ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Amerykańskie certyfikaty

14 kwietnia br. na Politechnice Śląskiej w Gliwicach odbyło się uroczyste zakończenie trzeciej edycji studiów podyplomowych "Higiena i Bezpieczeństwo Pracy".

W zakończeniu wzięli udział prof. Ryszard Wilk - dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, prof. Jerzy Sokal - dyrektor Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, Jim Thornton - prezydent Amerykańskiego Stowarzyszenia Higieny Przemysłowej (AIHA), Aleksandra Chrobok - Nawakowski - kierownik projektów współpracy z Polską w AIHA, prof. Zbigniew Popiołek z Politechniki Śląskiej - kierownik tego studium podyplomowego. Absolwenci otrzymywali dwa certyfikaty: jeden - ukończenia studium o specjalizacji higiena i bezpieczeństwo pracy i drugi - amerykański certyfikat wydany przez AIHA, który uprawnia nawet do pracy w zawodzie higienisty przemysłowego w Stanach Zjednoczonych. Podczas przemówień organizatorzy i absolwenci podkreślali wkład w zorganizowanie i prowadzenie studium prof. Jana Grzesika z IMPiZŚ w Sosnowcu. Absolwenci wcześniejszych edycji mówili, że ukończenie tego studium korzystnie wpłynęło na rozwój ich kariery zawodowej. Jednak zdarzały się również osoby twierdzące, że często pracodawcy się ich "boją" z uwagi na zbyt wysokie kwalifikacje.
Dotychczas studium ukończyły 54 osoby. Absolwentami trzeciej edycji byli nie tylko inżynierowie, ale również prawnik, geograf czy magister pielęgniarstwa. Organizatorzy tych studiów większy nacisk kładą na higienę pracy, zgodnie ze wzoramimerykańskimi. Studia prowadzą Politechnika Śląska i Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu we współpracy z AIHA. Głównym koordynatorem jest Katedra Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Przy tworzeniu programu korzystano m.in. z rozwiązań amerykańskich (podstawą są kryteria AIHA, które w Stanach Zjednoczonych podlega Zespołowi Akredytacji w Zakresie Inżynierii i Technologii). Program obejmuje wprowadzenie do epidemiologii z elementami biostatystyki, podstawy fizjologii pracy, podstawy ergonomii, psychologię pracy, higienę pracy (czynniki fizyczne, czynniki chemiczne, pyły i czynniki biologiczne), wybrane problemy higieny pracy różnych branż, prawo o ochronie pracy i środowiska, zasady i metody poprawy warunków pracy, bezpieczeństwo pracy oraz metody pracy służb BHP, inżynierię ochrony środowiska, technologie produkcji jako źródło zakażeń. Program został zaakceptowany przez Amerykańską Akademię Higieny Przemysłowej oraz AIHA. Studia te przygotowują absolwentów zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej. Zajęcia odbywają się przez dwa semestry, systemem zaocznym w dwudziestu sesjach dwudniowych. Więcej informacji można uzyskać pod telefonem (032) 237 12 80.
(...)

Robert Kozela

Dodaj swój komentarz


OK: ;profesorowie;amoze by tak odwrotnie,mam pytanie czy koledzy z gliwic maja tez ukonczony taki kurs (2006-03-13)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58087191