ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Korespondencja z Berlina

Nowoczesna organizacja pracy

W dniach od 15 do 18 marca br. odbył się w Berlinie 46. Kongres Wiedzy o Pracy "Kompleksowe systemy pracy - wyzwania dla analizy i kształtowania". Kongres zgromadził czołówkę niemieckich naukowców zajmujących się systemami pracy oraz organizacją i ochroną pracy. Naukowców gościł Uniwersytet Techniczny w Berlinie.

Kongres zorganizowano z dużym rozmachem. Przez kilka dni od rana do wieczora odbywały się wykłady, prezentacje i dyskusje. Był to kongres wiosenny, jeden z dwóch (drugi odbywa się jesienią) organizowanych każdego roku przez Towarzystwo Naukowe Wiedzy o Pracy. Oprócz naukowców niemieckich na kongres przyjechali goście z Austrii, Węgier, Belgii, Bułgarii i Szwajcarii. Kilku stron trzeba, by wymienić same tematy wykładów - na terenie kongresu przez cały prawie dzień w tych samych godzinach odbywało się kilka wykładów czy prezentacji jednocześnie. W jednym z wystąpień wprowadzających przedstawiciel rządu niemieckiego mówił, że wobec wysokich kosztów wypadków i chorób zawodowych ministerstwo pracy zainteresowane jest nowymi systemami ochrony pracy i prewencją. Organizatorzy kongresu podkreślali konieczność dialogu naukowców i polityków, od których często zależy wdrożenie badań i pomysłów - w znacznym stopniu zależy to przecież od pieniędzy, także państwowych.

Kongres poświęcony był przede wszystkim kompleksowym systemom pracy. Tę dziedzinę badań i praktyki coraz powszechniejszej w wielu europejskich przedsiębiorstwach Wolfgang Friesdorf i Matthias Göbel nazwali wyzwaniem dla wiedzy o pracy. Podstawowe kategorie, których używa się, mówiąc o takich systemach pracy, to kompleksowość, elastyczność, korporacja, strategie, relacje między współpracownikami (na różnych poziomach).

Zmiany świata pracy

Prof. Heiner Bubb, prezydent niemieckiego Towarzystwa Naukowego Wiedzy o Pracy "Wiedza o pracy podlega daleko idącym zmianom" (jest to proces w jakimś stopniu odpowiadający zmianom samej pracy) - takim zdaniem często rozpoczynały się wykłady na tym kongresie. Jak zauważył jeden z mówców: tak brzmi wiele wprowadzeń do artykułów lub wystąpień odkąd praca ludzka stała się przedmiotem rozważań naukowców. Stwierdzenie to ma fundamentalne znaczenie, gdyż mówi o rozwoju społecznym i technologicznym, więc ważne będzie również w przyszłości.
Spojrzenie na rozwój w ostatnim stuleciu pozwala na wyodrębnienie najważniejszych kroków w rozwoju świata pracy. Są to m.in. zaspokojenie (i ciągłe zaspokajanie) zapotrzebowania na ochronę życia i zdrowia w pracy, automatyzacja procesów produkcji, zmiany społeczeństwa produkcyjnego w społeczeństwo usługowe, a usługowego w informatyczne, procesy "uelastyczniania" świata pracy. Nauka o pracy odzwierciedla czy kreuje nie tylko najnowsze trendy w świecie pracy. Podatna jest także - jak wiele innych dziedzin naukowych - na różne mody. Najczęściej są to zjawiska pozytywne, jak np. popularna również w Polsce "moda" na systemy zarządzania bezpieczeństwem pracy. Mody też pokazują w jakimś sensie, że nauka o pracy powinna koncentrować się na rzeczach najważniejszych, najbardziej użytecznych. Tak, żeby mogła znaleźć nabywców na swoje produkty. Takim dobrym i "rynkowym" produktem są kompleksowe systemy pracy, pozwalające na optymalną organizację firmy, przyspieszenie procesów przepływu informacji, efektywniejsze zarządzanie ludźmi, skuteczniejszą ochronę pracy.

W wyznaczaniu zadań firmom - nie tylko z zakresu organizacji czy tworzenia systemów pracy - istotne jest rozróżnienie ich możliwości, związane z wielkością. Duże koncerny w swoje struktury wpisują często całkowitą obsługę szeroko rozumianych procesów pracy (wchodzą w to zarówno biura projektowe, jak i przedszkola dla dzieci pracowników). Nierzadko są to działania przekraczające wymagania przepisów. Małe i średnie firmy muszą koncentrować się na zadaniach pierwszorzędnych, które związane są z wypełnianiem przepisów czy zarządzaniem kryzysowym, a inne zadania zlecać ewentualnie kompetentnym służbom zewnętrznym.
(...)

Robert Kozela


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58068311