ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Przypomnienie azbestu

Azbest jest minerałem, który dzięki swym właściwościom użytkowym znalazł powszechne zastosowanie w przemyśle. Istnieje kilka odmian azbestu. Wyróżnia się jedną odmianę o dłuższych włóknach - chryzostol (nazywany azbestem białym) oraz kilka o krótszych włóknach: krokidolit - azbest niebieski, amozyt - azbest brązowy, a także tremolit, antofilit i aktynolit.
(...)

Przepisy zmieniane na bieżąco

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 3 sierpnia 1993 r. odpady azbestowe należy pakować do szczelnych worków jednorazowego użytku z folii polietylenowej i składować w oznakowanym miejscu. Odpadów azbestowych nie wolno mieszać z innymi odpadami. Powinny być wywożone na przygotowane wysypiska do wykopów zakrywanych ziemią. Powinny być także oznakowane znakiem ostrzegawczym zalecanym przez Międzynarodową Organizację Pracy. W pierwszej połowie 1997 r. przyjęto ustawę o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest. Zakazuje ona wprowadzania na polski obszar celny wyrobów zawierających azbest, produkcji wyrobów zawierających azbest oraz obrotu azbestem. Ustawa przedłużała o 12 miesięcy (do 28 września 1998 r.) tylko produkcję płyt azbestowo-cementowych dla budownictwa. Zatem 28 września 1998 r. zakończono w Polsce produkcję wyrobów zawierających azbest. Jednak ze względów technicznych niektórych wyrobów nie można zastąpić wyrobami bezazbestowymi. W wielu zastosowaniach przemysłowych wyroby wyprodukowane na bazie innych surowców niż azbest nie zdają egzaminu. Z tego powodu Minister Gospodarki w porozumieniu z Ministrem Środowiska przygotowuje każdego roku rozporządzenie w sprawie dopuszczenia wyrobów zawierających azbest do produkcji lub wprowadzenia na polski obszar celny.

Lepiej nie usuwać

Azbest Czy jesteśmy na zawsze skazani na obcowanie z azbestem? Chyba jeszcze musi upłynąć wiele czasu, zanim naukowcy stworzą bezpieczne zamienniki tego minerału. Trzeba jednak stwierdzić, że stosowane w przeszłości, np. w budownictwie, wyroby z azbestem nie stanowią zagrożenia dopóki nie są uszkodzone. Zagrożenie może powstać także w czasie ich niewłaściwego usuwania, powodującego uwalnianie się włókien azbestowych do powietrza. Informacje o szkodliwości azbestu spowodowały masowe usuwanie wyrobów zawierających ten minerał. Okazało się to bardziej niebezpieczne niż stosowanie wyrobów z azbestem. Bowiem jak wykazały kontrole PIP, większość zakładów prowadzących prace związane z usuwaniem wyrobów z azbestem prawie nie przestrzega przepisów bhp. Zatem przed podjęciem decyzji, np. o usunięciu pokryć dachowych zawierających azbest, należy przedtem ocenić celowość demontażu z punktu widzenia zagrożenia zdrowia. Jeśli ich stan techniczny jest bardzo dobry, to może lepiej nie ruszać, a jedynie należycie konserwować?

Andrzej Witkowski

(Opracowano na podstawie materiałów CIOP, PIP, Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego z Sosnowca oraz Ministerstwa Gospodarki.)

Dodaj swój komentarz


Piotrek: Mam pytanie: kto może przeprowadzić szkolenie bhp dla pracowników firmy budowlanej w zakresie bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest? Czy firma szkoląca musi mieć jakieś specjalne uprawnienia? Dz.U. Nr 71 poz. 649 rozporządzenia z dnia 2 kwietnia 2004r. mówi o "przeszkoleniu przez uprawnioną instytucję ". ?? (2005-01-13)

realista: Do Piotrka - tak samo jak bhp - jednostka organizacyjna .... Jednostki szkolące w zakresie bhp przeważnie szkolą również w "zakresie " azbestu. Te jednostki organizacyjne są uprawnionymi instytucjami. (2005-01-13)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58491476