ATEST Ochrona Pracy

16 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Ciężko jest zrobić z białego czarne

W poszukiwaniu mistrza - policjanta trafiliśmy do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Kierownictwo Komendy poleciło nam nie policjanta z wielkiego miasta, a funkcjonariusza "drogówki" z Wadowic.

Robert Kozela: Jakie są Pana obowiązki?

Jerzy Wyrwiak: Pracuję na stanowisku starszego asystenta Wydziału Ruchu Drogowego. O Wyrwiaku Zajmuję się profilaktyką związaną z bezpieczeństwem najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Pomagam dzieciom i młodzieży w zdobywaniu kart rowerowych i motorowerowych. Prowadzę wszystkie turnieje związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Są to na przykład konkursy wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego dla szkół podstawowych, turnieje motoryzacyjne dla szkół ponadpodstawowych. Dla najmłodszych dzieci z podstawówek i przedszkoli organizujemy konkursy plastyczne "Bezpieczna droga do szkoły" i "Policjant w oczach dziecka". Na naszym terenie prowadzę także wszystkie akcje organizowane przez Komendę Wojewódzką Policji, są to na przykład "Bezpieczne ferie" czy "Bezpieczne wakacje". Jest to sposób na wypełnienie dzieciom wolnego czasu i uczenie ich zasad bezpieczeństwa na drodze. Imprezy tego rodzaju często organizuję z zespołem do spraw nieletnich wydziału prewencji naszej komendy. Takich imprez związanych z prewencją i profilaktyką wśród dzieci i młodzieży jest w ciągu roku na terenie naszego powiatu bardzo dużo. Mamy tor przeszkód, którego dużą część wykonałem własnoręcznie. Często jest wykorzystywany przy różnych akcjach i na szkoleniach w szkołach, żeby umożliwić jak największej liczbie dzieci zdobycie kart rowerowych i motorowerowych.

Zajmuje się Pan jednak nie tylko profilaktyką ruchu drogowego...

Pracuję również w komisjach do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego w gminach i powiecie. Wszędzie są jakieś braki w oznakowaniu czy potrzeby zmian w organizacji ruchu. Komisje zajmują się również analizowaniem bezpieczeństwa ruchu i przygotowywaniem odpowiednich sprawozdań. Współorganizuję również zabezpieczenia większych uroczystości i imprez na naszym terenie: rajdów samochodowych, wyścigów kolarskich, wizyty Ojca Świętego czy obchodów Jego urodzin. Często w okresie wzmożonego ruchu, w czasie dojścia dzieci do szkoły, od siódmej do ósmej rano na najniebezpieczniejszych skrzyżowaniach w powiecie stosujemy ręczną regulację ruchem. Nasila się to w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" w dwóch pierwszych tygodniach września. Zrobiliśmy na terenie powiatu akcję "Odblask" - rozdaliśmy dzieciom dziesięć tysięcy elementów odblaskowych, mocowanych do ubrania. Chcemy, żeby dzieci były wieczorem lepiej widoczne na drogach. Akcję propagowaliśmy też w lokalnej telewizji kablowej. Radiowóz Jest ona związana z ustawowym wymogiem, aby osoby do piętnastego roku życia używały elementów odblaskowych, poruszając się w obszarze niezabudowanym od zmierzchu do świtu. Ma to szczególne znaczenie na terenach wiejskich, przy wąskich drogach, braku poboczy i oświetlenia. Nie trzeba chyba dodawać, że polscy kierowcy jeżdżą za szybko. Gdy jeżdżę wieczorami, to widzę, że dzieci mają na ubraniach te naklejane elementy odblaskowe.

Organizuję też z zespołem do spraw nieletnich tak zwane drzwi otwartych komend. W wakacje albo ferie zorganizowane grupy ze szkół zwiedzają komendy Policji. Mogą zobaczyć, jak pracują policjanci z wydziału kryminalnego, ruchu drogowego, mogą wziąć udział w szkoleniach na kartę rowerową i motorowerową. Mają okazję przejechać się radiowozem, zobaczyć psa policyjnego. Mam nadzieję, że za jakiś czas taka praca z dziećmi zaowocuje tym, że jako dorośli będą ostrożniejsi na drogach, iż w razie potrzeby pomogą Policji, a nie będą się jej bać.
(...)

Robert Kozela


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58338696