ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Lwa najlepiej zastrzelić
(Seminarium w Zamościu)

I w naszym kraju można prowadzić szkolenia bhp na najwyższym poziomie. I to w każdym zakładzie, w małych miejscowościach również.

Multimedia zastępują wykładowcę

Telefon Już na wstępie wykładowca oświadczył, że jest niedysponowany. Prowadzenie zajęć w takiej sytuacji staje się udręką dla prowadzącego zajęcia i słuchaczy. Tymczasem akurat to kilkugodzinne spotkanie podsumowano brawami. Dlaczego? Po prostu prof. B. Kędzia nie musiał silić się na efektowną retorykę. Korzystał z zaprojektowanego i wykonanego przez siebie systemu multimedialnego - prezentacji komputerowych.
Wprost z notebooka, jednym kliknięciem myszy wprowadzał na duży ekran (urządzenia techniczne do prezentacji zajmowały kilka wielkich pudeł) kolejne schematy, krótkie wyjaśnienia, wreszcie animacje - ruchome obrazki, sfilmowane poprzednio kamerą cyfrową.
A trzeba przyznać należało przedstawić bardzo drętwą "materię" - strukturę organizacji międzynarodowych zajmujących się ochroną pracy, akty prawne przez nie wydane, różnice między konwencjami MOP a dyrektywami Unii Europejskiej itp. Nie zapominajmy, że na sali siedzieli praktycy, którym taka tematyka jest mało przydatna. A przecież lakoniczne, widoczne na ekranie komunikaty przyjmowano z zainteresowaniem.
Nieco wdzięczniejsze było porównywanie stanu warunków pracy w Polsce i za granicą. Okazuje się, że na 100 tysięcy zatrudnionych rejestruje się w Anglii tylko 1 wypadek śmiertelny, w USA 4. Średnia dla Unii Europejskiej jest jednak gorsza niż dla Polski i wynosi 5,3 (w Polsce 4,5).
Skalę wypadków przy pracy ilustrowało dobrze inne zestawienie. Spośród wypadków śmiertelnych w świecie, zaledwie 7% stanowią wypadki przy pracy, 37% to wypadki drogowe. Pozostałe wypadki stanowią aż 56% ogółu śmiertelnych zdarzeń. Niestety, zdaniem prof. B. Kędzi, w każdym z tych obszarów analizy wypadków są prowadzone bardzo powierzchownie. W rezultacie uogólnione wnioski z zakładów, instytucji ochrony zdrowia mają niewielką wartość profilaktyczną ("śmieci" na wejściu, "śmieci" na wyjściu).
(...)

Jerzy Knyziak


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58066568