ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Pracownicze programy emerytalne nieatrakcyjne?

Prawie każdy człowiek staje przed wyborem co zrobić: zainwestować swoje pieniądze w pogodniejszą starość, czy skonsumować na bieżąco. W ułatwieniu tego wyboru powinien, zdaniem ustawodawcy, pomóc pracodawca tworząc pracowniczy program emerytalny dla swojej załogi.

Za 5 12 Od początku 1999 roku ruszyła pełną parą reforma systemu zabezpieczenia dochodów na starość. Dotychczasowy system repartycyjny, zgodnie z którym składka na ubezpieczenia społeczne nie podlegała kapitalizacji, lecz przeznaczana była na bieżące świadczenia, został zastąpiony systemem mieszanym, z silnymi elementami kapitałowymi (tzw. II i III filar). Najważniejszym założeniem tej reformy jest, moim zdaniem, oddzielenie systemu emerytalnego od pozostałych ubezpieczeń społecznych. Ma to wyraz między innymi w wyraźnym podziale składki. Okazuje się bowiem, że instrumenty ubezpieczeniowe nie nadają się do zabezpieczania dochodów na starość. Przez długie lata sprawdzały się doskonale, ale było to w czasach, gdy na sześciu pracujących tylko jeden dożywał wieku emerytalnego i gdy osób aktywnych zawodowo było znacznie więcej niż emerytów. Dziś sytuacja nieco się zmieniła. Nie można mówić o efektywnej dystrybucji ryzyka gdy na sześciu pracujących tylko jeden nie dożywa swojej emerytury.
(...)

Marek Benio

Formy pracowniczego programu emerytalnego:
1. Zakładowy Fundusz Emerytalny.
2. Wnoszenie składek do funduszu inwestycyjnego.
3. Grupowe ubezpieczenie na życie z funduszem inwestycyjnym.
4. Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych.

Listę zarejestrowanych ppe można znaleźć na stronie Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi: www.unfe.gov.pl Tam też można przeglądnąć lub zamówić bezpłatną broszurę o ppe.

Pracowniczy program emerytalny - to pakiet umów zawieranych przez pracodawcę z reprezentacją pracowników (związkami zawodowymi), towarzystwem ubezpieczeń na życie, towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych, bądź spółką zarządzającą funduszem inwestycyjnym (może być również statut Zakładowego Funduszu Emerytalnego) oraz z pracownikami, którego celem jest zabezpieczenie dodatkowych dochodów na starość. Ppe jest dobrowolny, ale po raz podjętej decyzji wycofanie wkładu przed osiągnięciem wieku emerytalnego jest możliwe jedynie w wyjątkowych, określonych prawem sytuacjach.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58365491