ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Ocena ryzyka

Ocena ryzyka zawodowego wciąż stwarza behapowcom wiele problemów, a jest ustawowym obowiązkiem. Dużą popularnością cieszą się więc kursy i zajęcia dotyczące tych zagadnień.
(...)

Analiza ryzyka

"Nie liczcie modeli liczbowych dla maszyn, skoncentrujcie się na człowieku" - mówiła dr Teresa Musioł podczas warsztatów z analizy ryzyka zawodowego zorganizowanych przez firmę Conart. Podkreślała też, że jednym z większych zagrożeń jest brak informacji, pracownicy często nie wiedzą, jak mają postępować. Zaletą tych zajęć były ćwiczenia praktyczne. Żeby wprowadzić w temat, T. Musioł ze swadą omawiała elementy oceny ryzyka na podstawie sytuacji rozwodu. Następnie uczestnicy warsztatów oceniali ryzyko metodą jakościową w prostych sytuacjach zagrożenia, które zdarzają się bardzo często w życiu codziennym poza pracą. Takie ćwiczenie uczy myślenia w kategoriach szacowania ryzyka i stosowania środków profilaktycznych. Było to przygotowanie do oceny ryzyka "rzeczywistej" sytuacji w miejscu pracy, którą oglądano na filmie. Układanie i stosowanie listy kontrolnej ma pomóc przede wszystkim w odpowiedziach na pytania: na co patrzeć, czego szukać, z kim rozmawiać, o co pytać - słyszeli kursanci podczas zajęć z budowania list kontrolnych.

Ocenę ryzyka zawodowego ułatwiają informacje zbierane w zakładzie; są to m.in. rejestr wypadków przy pracy, rejestr chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby, rejestr pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestr czynników rakotwórczych i pracowników narażonych na ich działanie, książka obiektu budowlanego, dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn i urządzeń, instrukcje bezpiecznej pracy. Na przykład rejestr wypadków przy pracy powinien zawierać numer i datę sporządzenia protokołu, imię i nazwisko poszkodowanego, miejsce, datę i godzinę wypadku przy pracy, informacje o skutkach wypadków dla poszkodowanego, czas trwania niezdolności do pracy, krótki opis okoliczności wypadku, uznanie, bądź nieuznanie zdarzenia jako wypadku przy pracy, datę przekazania wniosku do ZUS, informację o wypłaconych świadczeniach, bądź o pozbawieniu świadczeń.

T. Musioł w podsumowaniu warsztatów mówiła, że specjaliści od bezpieczeństwa i ergonomii powinni zająć się bezpiecznym funkcjonowaniem człowieka w środowisku w ogóle. Podała przykład: nawet jeśli pracownik ma tak zorganizowaną pracę i zaprojektowane stanowisko, że dawki stresu w pracy są minimalne, to powiększają się one np. o stres związany z dojazdami w korkach.

Robert Kozela


Normy

W konstruowaniu systemów zarządzania bezpieczeństwem pracy oraz przy analizie ryzyka zawodowego można korzystać z polskich norm.
PN-N-18001 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wymagania. Norma ta oparta jest o następujący model zarządzania bezpieczeństwem pracy: zaangażowanie kierownictwa oraz polityka BHP, planowanie, wdrażanie i funkcjonowanie - sprawdzanie oraz działania korygujące i zapobiegawcze - przegląd wykonywany przez kierownictwo. Model tan zakłada również ciągłe doskonalenie. M.in. faza wdrażania i funkcjonowania systemu została podzielona na następujące działy: struktura, odpowiedzialność i uprawnienia; zapewnienie środków; szkolenie, świadomość, kompetencje i motywacja; komunikowanie się; dokumentacja systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy; sterowanie operacyjne pracami i działaniami związanymi ze znaczącymi zagrożeniami; gotowość i reagowanie na wypadki przy pracy i awarie.
PN-N-18002 Systemy zarządzania bhp. Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego. Norma ta ma m.in. pomóc pracodawcom w wypełnieniu obowiązku oceny ryzyka zawodowego, która w systemie zarządzania bezpieczeństwem jest procesem ciągłym i usystematyzowanym. Są tu ogólne wytyczne, dotyczące oceny, m.in. wskazówki dotyczące przebiegu oceny ryzyka zawodowego. Norma podaje również przykłady szacowania ryzyka związanego z narażeniem na szkodliwe substancje chemiczne występujące w powietrzu na stanowiskach pracy oraz związanego z narażeniem na hałas na stanowiskach pracy.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58070125