ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Higiena mieszkań

fot. A.Knyziak Rozpoczęty właśnie XXI wiek okazuje się być wiekiem zagrożeń. Do powszechnej świadomości społecznej zaczyna docierać fakt, że bezwarunkowe poczucie bezpieczeństwa jest iluzją. Nie można czuć się w pełni bezpiecznie ani w zakładzie pracy, ani w środowisku naturalnym (na tzw. łonie przyrody), ani na ulicach miast.

Niestety, nie można odwrócić się od problemów tego świata i zamknąć we własnym domu, ponieważ również w mieszkaniu nie można czuć się bezwarunkowo bezpiecznie. Co więc należy czynić? Przede wszystkim należy rozpoznać istniejące realnie zagrożenia i oszacować ilościowo wielkość ryzyka wynikającego z tych zagrożeń. Dopiero ta informacja zweryfikuje nasze potoczne wyobrażenia i pozwoli podejmować właściwe decyzje. Z jednej strony wiele z istniejących zagrożeń okaże się być wyolbrzymionych, a z drugiej - zwrócimy uwagę na dotąd niedoceniane czynniki narażenia.

Spośród wielu istniejących zagrożeń zupełnie wyjątkową rolę odgrywają zagrożenia zdrowotne będące następstwem zanieczyszczenia środowiska. Wynika to z powszechności tej problematyki - wszyscy jesteśmy częścią środowiska. Powszechność środowiskowych narażeń zdrowia przyciąga uwagę różnych ideologów, co oczywiście nie jest złe, lecz niestety zdrowie środowiskowe jest atrakcyjne także dla społecznych szarlatanów, których możliwości oddziaływania na opinię publiczną są w warunkach demokratycznych wręcz nieograniczone.

W cyklu "higiena mieszkań" będziemy analizować zagrożenia zdrowotne w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, zagrożenia, które wynikają z narażenia na różne czynniki środowiskowe. W odniesieniu do tej grupy pomieszczeń próbuje się wprowadzić formalno-prawne normatywy jakości środowiska wewnętrznego i należy się spodziewać, że w okresie najbliższych dziesięciu lat zostaną przyjęte pierwsze normy dotyczące zarówno wentylacji, jak i stężeń niektórych zanieczyszczeń powietrza. Aby to nastąpiło, w odniesieniu do czynników szkodliwych, których stężenie/natężenie proponuje się unormować, muszą zostać przeprowadzone szerokie badania relacji dawka - odpowiedź.

W przeciągu ostatnich trzydziestu lat problematyka wpływu środowiska mieszkalnego i innych pomieszczeń nieprodukcyjnych na szeroko rozumiane zdrowie ludzi była przedmiotem wielu specjalistycznych badań, w trakcie których dopiero rozpoznano szereg czynników, które udało się bardziej lub mniej ściśle powiązać z konkretnymi objawami / skutkami zdrowotnymi. Są to zarówno czynniki fizyczne, takie jak hałas, temperatura i wilgotność powietrza, prędkość cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, oświetlenie i inne, oraz czynniki chemiczne i biologiczne. W tabeli przedstawiono najczęściej występujące chemiczne i biologiczne zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach nieprzemysłowych. Jak widać, dominujące są zanieczyszczenia typowe dla powietrza atmosferycznego. Do nielicznych wyjątków należą, między innymi, formaldehyd i aerozol bakteryjny, rzadko występujące w większych stężeniach w środowisku zewnętrznym. W niektórych pomieszczeniach występują również bardzo wysokie stężenia tlenku węgla. Większość zanieczyszczeń obecnych w powietrzu pomieszczeń nieprzemysłowych jest emitowana zarówno ze źródeł wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a zatem przenikanie (migracja) zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego do pomieszczeń odgrywa poważną rolę w całkowitym bilansie narażenia.

tab. Główne zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniach i podstawowe źródła i ch emisji

Główne zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniach i podstawowe źródła i ch emisji (cz.1) Główne zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniach i podstawowe źródła i ch emisji (cz.2)

dr Józef S. Pastuszka
Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego
w Sosnowcu

Dodaj swój komentarz


Fala: Dziwne. Technologie wielkiej płyty oparte na pryncypialnych zdobyczach socjalizmu, a w swej istocie szkodliwe ? (2003-02-4)

FLOP SYSTEM: Bardzo intersująca prezentacja - NARESZCIE - od strony obiektywnej i rzeczowo prezentująca TRAGICZNĄ sytuację w naszych mieszkaniach . Bardzo się cieszę ,że oprócz branży wentylacyjnej , którą prezentuję -zaczyna sie coś "ruszać " w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Oby trwale i oby był to głos słyszalny . Pozdrawiam i gratuluję. My także próbujemy pisać o tych problemach , zapraszam na www.flopsystem.pl i jeszcze raz pozdrawiam Janusz Kopecki (2003-02-10)

wiechu: informacje - niemal żadne - prosze podać np Krzystofika jako parametry powietrza , normy, prosze wkładać więcej ryzyka i pracy w to co pan pisze - nie tylko zaliczać publikacje. Atest nie powinien drukować tak mało merytorycznych treści (2004-04-9)

siunia: lipa.za mało ilustracji (2006-05-21)

ania: zróbcie jakiś lepszy komentarz - bardziej czytelny- taki żeby dzieci mogły z niego korzystać- i dodajcie więcej żrudeł (2010-03-11)

Michal: ania !. Co to sa żrudła ?. (2010-03-12)

Jędrek: cyt. - ,,Michal: Czlowiek jest istota zyjaca i ma prawo do bledu. Ale umiejetnosc przyznania sie do bledu, to juz nie koniecznie dotyczy kazdego czlowieka. (2010-03-11)". (2010-03-12)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58068346