ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

edukacja

Co dalej ze studiami behapowskimi?
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia

Redakcja ATESTU - OP zdecydowała się wyjaśnić sprawy, o których głośno w ostatnim okresie w naszym środowisku. Oto list, który redakcja skierowała do Dyrektora Departamentu Spraw Studentów i Doktorantów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W imieniu naszych Czytelników prosimy o odpowiedź na nastepujące pytanie: Jak przedstawia się zaawansowanie prac nad decyzją o uruchomieniu nowego kierunku - bezpieczeństwo i higiena pracy?

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba uczelni prowadzących studia podyplomowe z zakresu bhp wzrosła o kilkaset procent - przed kilku miesiącami według naszego rozpoznania wynosiła 59 (w załączniku egzlemplarz ATESTU zawierający stosowny wykaz).

Liczba pracowników nauki, którzy zadeklarowali na oficjalnych stronach internetowych zainteresowanie zawodowe sprawami bhp nie przekraczała 20 osób. Prosimy zatem o odpowiedź na kolejne pytanie: Czy w tym stanie rzeczy absolwenci studiów podyplomowych z zakresu bhp nie muszą się obawiać podważania formalnych podstaw swojego wykształcenia?

DSS-TL-04020-44/07

Odpowiadając na list w sprawie uruchomienia nowego kierunku studiów o nazwie bezpieczeństwo i higiena pracy informuję, że obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 13 czerwca 2006 r. w sprawie nazw kierunków studiów (DzU nr 121, poz. 838) nie przewiduje takiego kierunku.

Jednocześnie pragnę przekazać, że z inicjatywą utworzenia kierunku "bezpieczeństwo i higiena pracy" wystąpił w styczniu 2006 r. ówczesny Minister Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z przyjętą procedurą, wniosek przekazano do zaopiniowania Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego. Sprawa wspomnianego kierunku będzie rozpatrywana łącznie z wnioskami o inne kierunki studiów w ciągu tego roku, co wiąże się z prawdopodobną nowelizacją wymienionego aktu prawnego.

Ponadto uprzejmie informuję, że decyzję o długości trwania studiów podyplomowych podejmują władze uczelni w zależności od możliwości organizacyjnych, programowych i kadrowych oraz kierując się preferencjami i oczekiwaniami słuchaczy. Jeżeli jednak kompetentny w tym zakresie organ, np. Minister Pracy i Polityki Społecznej określi warunki merytoryczne w danym zakresie, a uczelnia zechciałaby zapewnić słuchaczom odpowiednie kwalifikacje, to winna się do tych określonych regulacji dostosować.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że każdy słuchacz studiów podyplomowych otrzymuje w każdym zakresie świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które potwierdza uzyskanie ewentualnych kwalifikacji.

Nie są znane ministerstwu przypadki podważania formalnych podstaw wykształcenia po ukończeniu studiów podyplomowych.

mgr Barbara Wierzbicka
Dyrektor Departamentu Spraw
Studentów i Doktorantów

Dodaj swój komentarz


inspektor: O tym co ukończyliśmy decyduje program studiów czy studiów(2007-03-14)

Profesjonalista: Studiowanie w Polsce na kierunku "bezpieczeństwa i higiena pracy"(2007-03-17)

Billie: W czerwcu kończę studia podyplomowe z BHP i zdobędę(2007-03-19)

Inspektor: Oczywiście, że studia każdy jakieś kończy i tego nikt(2007-03-19)

behapowiec: studia podyplomowe o kierunku BHP to wielka fikcja, to(2007-03-21)

Billie: Proszę dokładnie przeczytać Rozporządzenie z dn 1.07.2005 r o(2007-03-21)

doszkol: a ja prowdzę zajęcia na kierunku technik bhp i(2007-03-23)

Billie: To wstyd, aby szkolący nie znał aktualnych przepisów prawnych. Osobiście nie wieżę, aby magistry kształciły się na technika bhp w średniaku. TOTALNA BZDURA ! (2007-03-26)

As: Do profesjonalisty : chyba pomyliłeś studia podyplomowe z szkoleniem okresowym. Studia podyplomowe nie mają charakteru aktualizacji wiedzy. Mają za zadanie umożliwić przekwalifikowanie zawodowe, czyli umożliwić pracę z wybranym zawodzie po bardziej kierunkowym przygotowaniu. Pamiętaj że ludzie na studiach podyplomowych swój zasób wiedzy już zdobyli na innym kierunku studiów. Ponadto zwracam uwagę że w obecnym systemie oświaty wyższe wykształcenie ma : licencjat, inżynier i magister. Nie musisz zatem posiadać tytułu wyłącznie magistra aby wziąść udział w studiach podyplomowych. (2007-03-26)

Jurek bhp: Fajne uogólnienia i nowe teorie w szkolnictwie wyższym . Z geografa po studiach wyższych robimy elektryka lub mechanika na studiach podyplomowych. Nie ważne, że różnice programowe. Dla asa nie ma to znaczenia - papierki rządzą przecież nie wiedza. Może w ogóle zaprzestać kształcenia i jeden papier ukończenia studiów dla wszystkich specjalności uniwersalnie. A co z tymi co skończyli studia cyrkowetez mogą sie przekwalifikować na behapowców. (2007-03-26)

Billie: Studia podyplomowe mają umożliwić zdobycie nowego zawodu lub przekwalifikowanie, a dokument jaki się otrzymuje to nie żaden ,,papierek". Do nauki niewykształciuchy !. (2007-03-27)

asiolka: jak to nie ma kierunków na których uczą przyszlych specjalistów. jestem na 2 roku na Poznańskiej WSKiZ na kierunku o spec zarządzanie jakością i inż BEZPIECZEńSTWA PRACY. i z tego co wiem po ukonczeniu mam tytuł inżyniera no i odp wyzszy tytuł niz mam po techniku bhp. (2007-04-01)

wena: Myślę, że najlepszym behapowcem jest ten, kto sumiennie i uczciwie wykonuje swoją pracę.Znam behapowców z wieloletnim stażem i zamiast szkolić ludzi daja im pappierek do podpisania!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2007-04-02)

Billie: Specjalność i kierunek musi być ściśle związany z BHP, a nie jakością czy inżynierią. Inżynierem zostaniesz, ale nie inspektorem. (2007-04-04)

Billie: do weny: Sumienna i uczciwa praca nie dotyczy tylko BHP, ale każdego zawodu. Dobry BHP-owiec powinien dbać o swoje wykształcenie i kwalifikacje. (2007-04-04)

rybakowa baba: Billie-uwierz ze magistry kształcą sie w technikach BHP w średniaku, ja jestem tego dowodem i nie żałuję, że właśnie po studiach ( i jeszcze po podyplomowych o innym kierunku) zdecydowałam się na ukończenie technikum.A wiesz dlaczego, bo chciałam się nauczyć "tego rzemiosła" by nie mylić szlifierki , frezarki , tokarki itp. Fakt, że poradził mi to doświadczony i ceniony wykładowca podczas okresowego szkolenia bhp gdy byłam "początkującą bhp-ówką " nie mającą pojęcia o podstawach bhp. i właśnie w technikum nauczyłam się wiele. Dziś powinnam douczyć sie na podyplomówce- dla papierka....:( (2007-04-14)

Krzysiek: Billie, w WSKiZ masz wlasnie jeden kierunek studiow w ktorym specjalnosc to "Zarzadzanie jakoscia i inzynieria bezpieczenstwa pracy" . To oznacza, ze inzynier po tych studiach bedzie specjalista BHP w mysl rozporzadzenia. (2007-06-01)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2007

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58067741