ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Egzaminy dla techników bhp

Rozmowa z Lesławem Zabłockim,
kierownikiem Wydziału Egzaminów Zawodowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Robert Kozela: Egzaminy zewnętrzne, które od niespełna roku zdają też osoby chcące zostać technikami bhp, to pewna nowość w polskim systemie edukacji.

Lesław Zabłocki
Lesław Zabłocki

Lesław Zabłocki: Pierwszy zewnętrzny egzamin odbył się w 2004 roku, ale dotyczył dwuletnich zasadniczych szkół zawodowych na podbudowie gimnazjum. Zdawali go więc wtedy pierwsi absolwenci szkół zreformowanych. Później byli absolwenci czteroletnich techników, a następnie szkół policealnych.

Pierwszy egzamin zewnętrzny dla techników bhp odbył się w styczniu bieżącego roku. Osoby, które przystąpiły do tego egzaminu narzekały, że nie było dostatecznej informacji o egzaminach i nie wiedzieli, jak należy się przygotować.

Dla każdego zawodu powstały standardy wymagań egzaminacyjnych, które konkretnie mówią o tym, z czego będą egzaminy. Na podstawie standardu przygotowywane są zestawy zadań do egzaminu pisemnego i praktycznego. Rok przed pierwszymi egzaminami szkoły otrzymały informatory o egzaminach zewnętrznych. Na podstawie standardu i informatora można słuchaczy bardzo konkretnie przygotować do egzaminów. Przykłady zadań do etapu pisemnego i praktycznego oraz komentarze z informatora to ważny komunikat dla słuchaczy, ale też dla nauczycieli.

Skąd więc problemy?

Problemy mogli mieć słuchacze, którzy zostali przyjęci do szkół policealnych w starym systemie i nie do końca byli zorientowani, że będą je kończyli już w nowym systemie i będą musieli zdawać egzaminy zewnętrzne, a nie jak wcześniej egzaminy z przygotowania zawodowego. Niektóre szkoły nie poinformowały dostatecznie swoich słuchaczy, jak te egzaminy będą wyglądać. A na podstawie informatora i standardu można nawet prowadzić część zajęć, żeby dobrze przygotować słuchaczy. Na pewno więc jedną z przyczyn trudności na egzaminie styczniowym był różny stopień przygotowania słuchaczy przez szkoły. Ważne jest, żeby szkoły poinformowały słuchaczy, jak zdaje się etap pisemny a jak etap praktyczny.

Problemy mogły się wziąć również stąd, że twórcy koncepcji zawodu technik bhp założyli, że powinien on mieć podbudowę innego wykształcenia, np. budowlanego czy elektrycznego (więc kształcenie technika bhp trwa tylko półtora roku), ale do końca nie wiadomo jakiego. W zawodzie technik bhp kształcą się więc osoby po bardzo różnych szkołach ponadgimnazjalnych, w tym po liceach ogólnokształcących.

Czy ten nowy, zewnętrzny egzamin zawodowy jest jakoś szczególnie trudny?

Podczas "starych egzaminów" oceniali nauczyciele, którzy znali swoich uczniów i wystawiając ocenę z egzaminu wystawiali ją też częściowo za swoją pracę. Teraz oceniają osoby z zewnątrz, które nie znają autorów prac, co jest bardziej obiektywne, ale może powodować większy stres wśród egzaminowanych. Na pewno kłopoty z tym egzaminem miały osoby, które zbyt dużą wagę przywiązywały do swojego wieloletniego doświadczenia zawodowego, a jednak procedura pisania pracy i wymogów egzaminacyjnych wymagała konkretnych przygotowań.

Czyli o braku punktów nie musiał decydować brak wiedzy...

Nie, to mógł być brak umiejętności sprzedania tej wiedzy, czyli odpowiedniego sformułowania odpowiedzi na pytania egzaminacyjne. Potwierdza to słaby wynik z oceny ryzyka zawodowego, mimo pozornej prostoty tego zadania. Na jeszcze jedną rzecz chciałbym zwrócić uwagę: egzamin zewnętrzny nie jest konkursem wiedzy w danej dziedzinie i nie wymaga popisów. Egzamin jest skonstruowany dla "średniaków", to znaczy na poziomie, który pozwoli większości wykazać się określonym zasobem wiedzy. Tak też są układane zadania, żeby nie było w nich "haków", możliwości złapania zdających na drobiazgach i niuansach, bo nie to jest istotą egzaminu zawodowego. Zadania powinny być zrozumiałe i proste do wykonania, co nie znaczy, że łatwe, bo przecież muszą sprawdzić spory zakres wiedzy.

Wiele osób mówi, że pierwszy egzamin na technika bhp to była kośba i porażka. Jakie są liczby, ile osób rzeczywiście nie zdało?

Zgłosiło się 3471 chętnych. Na egzamin przyszło 3180 osób, ale zdało tylko 1094, czyli 35 procent tych, którzy do niego przystąpili.

Na czym się ludzie wyłożyli?

Na etapie praktycznym. Etap pisemny zdało 85 procent, ale praktyczny tylko 35 procent.

Jest jakaś możliwość poprawienia tego egzaminu?

Tak, w zbliżającej się sesji styczniowej można przystąpić do zdawania tego z etapów, z którego nie udało się uzyskać wymaganej liczby punktów. Do egzaminu złożyło deklaracje 4706 chętnych, z czego na etap pisemny 4109. Te sześćset pozostałych osób chce zdawać ponownie etap praktyczny.

To w sumie zadziwiająca różnica: teoretyczny zdaje 85 procent, a praktyczny tylko 35 procent.

W etapie pisemnym wystarczy zdobyć połowę punktów, czyli poprawnie rozwiązać połowę z 50 zadań, żeby go zaliczyć. W etapie praktycznym poprzeczka jest ustawiona znacznie wyżej: trzeba zdobyć 75 procent punktów. Takie kryteria we wszystkich egzaminach zawodowych, nie tylko w behapowskim, to wynik nacisku resortów gospodarczych, które chciały jeszcze bardziej podwyższyć stopień trudności egzaminów, ale skończyło się ostatecznie na 50 procentach na egzaminie teoretycznym i 75 na praktycznym, które stanowią minimum punktów gwarantujących zaliczenie.

Co zrobić, żeby sytuacja ze stycznia bieżącego roku się nie powtórzyła?

Liczymy na to, że szkoły będą większą wagę przywiązywały do uczenia zgodnego ze standardem wymagań egzaminacyjnych i informowania o tym, jak wygląda egzamin, i jak powinno się pisać pracę egzaminacyjną w etapie praktycznym. Jest to w interesie tych placówek, gdyż niebawem na stronach internetowych Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych znajdą się informacje, ilu absolwentów jakich szkół zdało. Będzie to pośrednio informacja o tym, jak poszczególne szkoły kształcą.

Do egzaminu zawodowego dla techników bhp przystępują osoby w różnym wieku: młodzi, którzy mieli już styczność z nowym typem egzaminów (np. z maturą) i osoby starsze, dla których takie egzaminy są nowością i mogą stanowić trudność. Szkoły, które ich przygotowują, też muszą wziąć to pod uwagę. Zresztą, z danych statystycznych już widać, że szkoły zorientowały się, iż egzaminy zawodowe są pewnym sitem. Więcej osób uczy się na ostatnich semestrach niż przystępuje do egzaminu zawodowego, i to nie tylko dlatego, że ludzie sami rezygnują - szkoły boją się dopuścić część osób do egzaminu, żeby jeszcze bardziej nie popsuć sobie nie najlepszej statystyki.

Technicy bhp zdawali też egzaminy w czerwcu. Czy sesja letnia okazała się dla nich lepsza od zimowej?

Tak. W czerwcu do egzaminu dla techników bhp przystąpiło 790 osób. Etap pisemny zdało 99,6 procent osób, praktyczny - 75,1 procent. To już przyzwoity wynik, chciałbym, żeby podobny był w styczniu 2008 r.

Czy Centralna Komisja Egzaminacyjna zrobiła coś, żeby ułatwić technikom bhp zdawanie egzaminów zawodowych?

Na stronie internetowej CKE można znaleźć fragmenty wybranych prac egzaminacyjnych z komentarzami ekspertów.* W tym materiale staraliśmy się pokazać, jak należy zdawać egzamin zawodowy, ale nie daliśmy gotowej recepty na rozwiązywanie poszczególnych elementów zadania praktycznego, żeby nie tworzyć jakiegoś nowego modelu uczenia się do tego egzaminu. Można też skorzystać z wydanego przez nas przed dwoma laty informatora o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe technika bezpieczeństwa i higieny pracy.**

A nie można by jeszcze publikować zadań z poprzednich sesji egzaminacyjnych?

Nie, ponieważ mamy mało zadań w naszej bazie i chcemy je jeszcze - po pewnych modyfikacjach - wykorzystywać w kolejnych sesjach. W publikowaniu zadań kryje się też pewna pułapka, bo nie zawsze rozwiązanie zadań z poprzedniej sesji gwarantuje, że jesteśmy dobrze przygotowani. Przygotowując się, lepiej sięgnąć do komentarzy ekspertów, o których powiedziałem.

Dziękuję za rozmowę.

* Fragmenty wybranych prac egzaminacyjnych z egzaminu na technika bhp z komentarzami.

** Informator jest dostępny na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.
W informatorze jest zamieszczony standard wymagań egzaminacyjnych dla zawodu technik bhp. Standardy wymagań do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe technika bhp można też znaleźć w rozporządzeniu MENiS z 29 marca 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie standardów wymagań będących podstawą przeprowadzenia egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (DzU nr 66, poz. 580).

Dodaj swój komentarz


kaj: Zdawałem egzamin w styczniu 2007r.- zdałem.Odsiew był taki :(2007-11-11)

Prawnik: W arkuszu egzaminacyjnym, który obowiązuje od 2007 r. a(2007-11-12)

Maks_bis: Dlaczego na egzaminie praktycznym / styczen 2007 / nie(2007-11-13)

nie wazne: Podejrzewam ze w styczniu w 2008 mniej zda ten(2008-02-23)

MILI: W PRZYSZLYM ROKU ZDAJE EGZAMIN BOJE(2008-03-02)

Maciej Ś.: Pan "Prawnik" się myli, twierdząc, że norma PN-EN 12464-1(2008-03-16)

Maciej Ś.: Gwoli ścisłości i jasności - o ile w symbolu(2008-03-16)

Ja.: Proszę o informację na temat przedmiotów obowiązujących podczas kształcenia(2008-03-27)

Michal: Do Ja. " Program " nauczania opracowal postkomunistyczny "(2008-03-28)

paulina : ja zdałam w styczniu 2008 i jestem zadowaolona bo(2008-04-02)

EWA J: Ja egzamin zawodowy z BHP zdawałam w styczniu 2008 i nie mogę powiedzieć że egzamin praktyczny był trudny faktem jest, że zawód do którego trzeba było zrobić całą pracę czyli ocenę i analizę zagrożeń zaskoczył mnie bo nawet nie pomyślałam w trakcie przygotowań do egzaminu o takim zawodzie, a był to zawód szwaczek. Radę jaką mogę przekazać tym którzy będą kiedyś zdawać egzamin z bhp to taka żeby pisać konkrety wszystko to co dotyczy konkretnego zawodu nie rozpisywać sie niepotrzebnie bo to może zgubić. Mam koleżankę która ma naprawdę duży zapas wiedzy z bhp a nie zdała, bo za bardzo sie rozpisywała i nie zdążyła wszystkiego napisać. Mój nauczyciel który uczył właśnie Analizy i oceny zagrożeń cały czas nam powtarzał ,,piszcie konkretnie, na temat, wyraźnie i wszystko to co dotyczy zawodu" Jestem dumna że miałam takiego nauczyciela jest super bardzo dobry w swoim fachu umie przekazać swoja wiedzę, żeby wszyscy nauczyciele tacy byli więcej osób zdawało by ten egzamin no ale oczywiście trzeba chcieć się uczyć bo jak ktoś jest oporny to nawet najlepszy fachowiec mu do głowy nie nałoży. życzę wszystkim którzy będą zdawać egzamin z BHP powodzenia !!!! (2008-04-04)

Szczęśliwa: mnie się udało z rewelacyjnymi wynikami :) radzę wszystkim dokładnie przestudiować informator bo to skarbnica wiedzy. Niezawodne okazały się również pytania z poprzednich egzaminów. Część się powtarzała a w drugiej cześci egzaminu pisemnego było ich mnóstwo. Jeśli ktokolwiek choć raz przestudiował egzamin praktyczny, lub samodzielnie dokonał analizy, nie miał się co martwić o wyniki. Praktyka czyni mistrza. Myślenie racjonalne na egzaminie pomaga wszystko jest podane w treści zadań. Nie stresujcie się a dacie radę. Dodam tylko że jestem po ogólniaku bez wcześniejszych styczności z tym zawodem. Życzę wszystkim powodzenia i naprawdę można zdać ten egzamin bez większych komplikacji. Pozdrawiam (2008-04-18)

elo: jestem na II semestrze Technika BHP i bardzo bym chciała ukończyć te szkołę, ale jestem już w sile wieku i boje sie koncowych egzaminów.z początku myslałam po co nam rysunek techniczny lub podstawy materiałoznastwa ale gdy przeglądam testy z lat ubiegłych to to sie przydaje. Pracuje w tym zawodzie kilka ładnych lat ale dopiero teraz w tej szkole dowiaduję sie rzeczy o których wcześniej nie miałam pojęcia-ale nie podoba sie to mojemu szefowi bo jak mówi za dużo wiem (2008-04-22)

Jarosław: Kończę właśnie pierwszy semestr Technika BHP, a jestem bhp-cem od blisko 20 lat. Sama szkoła jest dla mnie jako doświadczonego mechanika i bhp-ca spacerkiem i miłym przeżyciem w śród dużo młodszych koleżanek i kolegów. Trudności mają niestety ci którzy z mechaniką i technologią metali nie mieli wiele do czynienia. Są jednak dla mnie problemy i wątpliwości które wiążą się z tego rodzaju szkołą i o nich chciałbym się z Wami podzielić. Sprawa pierwsza to brak w programie szkolnym pedagogiki czy dydaktyki, która jest bezwzględnie potrzebna dla bhp-ca prowadzącego przecież na polecenie szefa często szkolenia bhp. A sprawa druga to marginalny status absolwenta takiej szkoły, pomimo posiadanej wiedzy a nawet stanowisko st.inspektora bhp, w świetle obowiązującego w tym kraju zarządzenia o służbie bhp. Technik bhp pomimo swojej wiedzy technicznej nie może pracować nawet w małym zakładzie jako "specjalista z zewnątrz". Absolwent uczelni wyższej (ekonomia,historia) po podyplomowym studiom (kursie) bez przedmiotów technicznych takie prawa nabywa jako specjalista. To jest kuriozum z którym musimy walczyć, mam nadzieję że wspólnie (2008-05-28)

Dick S.: Zgadzam się z Panem Jarkiem. To jest jakieś nieporozumienie, że inspektor BHP może w dużym zakładzie pracy pełnić obowiązki służby BHP, natomist w np. piekarni zatrudniającej 5 osób już nie. (2008-05-31)

Daniel S.: Tak naprawdę to komu to wszystko służy, chyba tylko do napełnianie kasy powstałym centrom, szkołom, uczelniom itp. Dotychczasowy system szkolenia bhp-owców doskonale zdawał egzamin. Jak ktoś starał się być dobrym bhp-owcem to doskonalił się poprzez samokształcenie. Zresztą w obecnym czasie wszystko zależy od kierownictwa firmy- czy firma ma bhp-owca po kursie czy po technikum, czy po studiach co ten człowiek może dużo zrobić, płatnikiem jego jest firma i wiadomo co z tego wynika. Nastepna sprawa to ocena ryzyka-podobnie jak w/w sprawa to nabijanie kasy dla agencji, firm zajmujacych się tymi zagadnieniami. Wszyscy oferują piękne opracowania bardzo rozbudowane itd. ale jak by to ścisnął to sama woda. Sprawa nadaję się do komisji Pana Palikota. Rzeczywistą ocenę zakładowi wystawia PIP, PIS,PSP i to jest najważniesze a czy ważne kto to robi, byle robił dobrze może to być osoba z dowolnym wykształceniem , która ma kurs bhp i to wystarcza. Przepis o technikach bhp nie powinien dotyczyć obecne zatrudnionych bhp-powców, Ci do naturalnego przejścia na emeryturę powinni mieć możliwość kontynuacji pracy w tym zawodzie- chyba, że firma chce zmiany. Trochę dużo tych wywodów ale taka jest rzeczywistość. Pozdrawiam (2008-10-18)

J 23: Jurek faktycznie to "ryzyko zawodowe" przede wszystkim dla stanowisk administracyjno-biurowych to woda . ? Pracownicy służby bhp wykonujący ten zawód przez min. 10 lat, w wieku powyżej 50 lat - winni mieć możliwość realizacji tych zadań do emerytury, chyba,że pracodawca nie jest zadowolony z pracy inspektora a kontrole PIP wskazują niewłaściwe prowadzenie tych zagadnień. zróbcie coś dla tych staruszków ! (2008-10-19)

wojo: Czy po zakończeniu studiów podyplomowych z BHP i uzyskaniu tytułu starszego inspektora ( na podstawie rozporządzenia rady ministrów z 2004 w sprawie służby bhp) mogę zdobywać staż w służbie bhp u pracodawcy zatrudniającego do 40 osób poprzez utworzenie u tego pracodawcy komórki bhp? A drugie pytanie to czy będą starszym inspektorem mogę udzielać szkoleń czy może trzeba mieć do tego tytuł specjalisty bhp? Pozdrawiam (2008-10-25)

Maciej Ś.: "wojo" - poczytaj rozporządzenie, o którym sam wspominasz, bo twoje pytania są błędnie skonstruowane. (2008-10-25)

wojo: "Pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy". Dlatego pytanie czy jeśli byłym zatrudniony u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 100 pracowników albo będąc zatrudnionym w niepełnym wymiarze pracy można sobie zaliczać lata pracy u tego pracodawcy do stażu pracy w służbie bhp czy to musi być jednak pracodawca zatrudniający co najmniej 100 pracowników? A o do tytułu jaki trzeba posiadać by udzielać rożnego rodzaju szkoleń( podstawowych, okresowych, dla kadry kierowniczej) nie znalazłem w rozporządzeniu, więc prosiłbym o odpowiedz. Pozdrawiam (2008-10-26)

Maciej Ś.: Inspektor czy np. st. specjalista ds. bhp nie jest żadnym tytułem, ale zaszeregowaniem etatowym, które stosuje pracodawca do usytuowania pracownika w hierarchii etatowej służby bhp. Pracodawca jest tu ograniczony w swoim rozmachu awansowym cechami formalno prawnymi pracownika służby bhp - jego wykształceniem (technik bhp, mgr lub inż. czy licencjat bhp albo wyższe wukształcenie i ukończone studia podyplomowe w zakresie bhp) i stażem pracy w służbie bhp. Nawet jeśli ktoś spełnia wymagania formalno prawne dla głównego specjalisty ds. bhp - usytuowanie na tym poziomie hierarchicznym tego pracownika zależy od woli pracodawcy. Np. spełniając jedynie wymagania dla inspektora ds. bhp nie można być samodzielonym pracownikiem w jednoosobowej komórce ds. bhp. - - - Co do szkoleń - należy dokładnie obczytać się w rozporządzeniu w tej sprawie. Szkolenia wstępne ogólne prowadzi z obowiązku pracowniczego pracownik służby bhp - etatowy, lub SPECJALISTA spoza zakładu pracy zatrudniony na podstawie umowy cywilno prawnej. Szkolenia okresowe - czyt. paragraf 4 rozporz. ws. szkoleń. Jeśli ma stosowną wiedzę - może prowadzić na podstawie wyznaczenia go (kwestia wymagrodzenia nie jest uregulowana) przez pracodawcę, O ILE pracodawca występuje w roli organizatora szkolenia. Jeśli pracodawca powierza realizację szkolenia uprawnionej jednostce organizacyjnej - przepis tego ściśle nie obwarowuje. Np. mgr prawa, niebędący behapowcem, może prowadzić zagadnienia prawne, i podobnie - np. strażak lub ratownik medyczny (czy nawet pielęgniarka albo lekarz) - odpowiednio - zagadnienia ochrony p.poż lub pierwszej pomocy przedmedycznej. Właśiwie, to wszystko jest jasne po uważnym przeczytaniu tych dwóch rozporządzeń ws. służby bhp i ws. szkoleń w tej dziedzinie. (2008-10-26)

Maciej Ś.: Na marginesie - zapis w rozporządzeniu "pracodawca zatrudniający OD(2008-10-26)

jolka: Dlaczego nie można wydrukować więcej arkuszy egzanimacyjnych żeby można(2008-12-03)

dorcza: do jolka: widzialam jeszcze zadania ze stanowiskiem spawacza i(2009-01-11)

Mietek: Jutro egzaminy (13 test, 14 praktyczny).Ale będzie się(2009-01-12)

asik: i po pierwszym egzaminie:] w sumie nie było tak(2009-01-13)

max: Księgowa wam sie podobała ? Zastanawiam sie czasami a(2009-01-14)

DEE NTI: ZGADZAM SIĘ Z MAXEM, CHYBA ZBYT DUŻO OSÓB ZDAJE.(2009-01-15)

loli: gdzie moge znalezc pytania(2009-01-20)

kris: tak ja pisalem do CKE w tej sprawie, napisalem(2009-02-16)

PATRYCJA: cZY KTOŚ WIE GDZIE MOGE ZNALESC ODPOWIEDZI NA TEST(2009-06-05)

Magda: Jak po ostatnim egzaminie praktycznym na technika bhp sie(2009-06-18)

Maria: Witam wszystkich,mam zamiar przystąpić do egzaminu w styczniu 2010(2009-09-14)

ROMAN: Nieprawda!!! To wszystko półśrodki!!! Podstawową przyczyną tego stanu rzeczy(2009-12-08)

Jędrek: (2009-12-08)

Ania: Jeżeli ktoś potrzebuje zadań egzaminacyjnych zarówno praktycznych jak i(2010-01-10)

Justyna: kiedy zostaną ogłoszone wyniki z egzaminów zawodowych, chodzi mi(2010-01-20)

Justyna: jak wam się podobał operator żurawia? czekam na(2010-01-20)

n_fire: ma ktoś klucze odpowiedzi do pisemnego?? albo chociaż któryś(2010-01-20)

Piotras_WLKP: Najbardziej mnie zaskoczyła metoda OWAS niespodziewałem się jej, a(2010-01-20)

Ania: NIe było źle, w porównaniu z poprzednimi egzaminami ten(2010-01-20)

Agata: No to gratuluję wiedzy. W mojej szkole egzamin okazał(2010-01-20)

justa111: Jak by ktoś z Was mial odpowiedzi to poprosze(2010-01-20)

Agata: Prześlij mi test na adres agatakalisz@wp.plto może załatwię(2010-01-20)

pala: jeżeli kotoś ma odpowiedzilub zeskanowany arkusz prosze o wysłanie(2010-01-21)

Małgorzata: pisałam egzamin praktyczny w styczniu myśle ze nie był(2010-01-25)

AniaStarachowice: Opinie na temat egzaminu praktycznego styczeń 2010 były straszne!(2010-06-01)

Ania: ODDAM moje notatki i materiały z Bezpieczeństwa i higieny(2010-06-21)

Mario: Czy ktoś wie, skąd można ściągnąć arkusze z egzaminu(2010-06-25)

ania: nOTATKI JUŻ ZNALAZŁY NOWEGO WŁAŚCICIELA WIĘC OFERTA NIE AKTUALNA(2010-06-28)

Ancipow: jutro mam egzanin z bhp potrzebuje materiału z norm(2010-11-19)

ola : egzamin z y bhp w 2011 roku w styczniu(2011-03-02)

Michał: mam pytanie do osób z forum , przez ile(2011-04-12)

mgka: warto sie bac? bardzo bym chciala go zdac ale(2011-07-27)

Adalbert: Egzamin praktyczny, to nieporozumienie. Nie liczy się wiedza i(2018-09-05)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2007

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58068981