ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Czego nie dostrzega GIP?

Wnikliwy Czytelnik nadesłał swoje uwagi do informacji zawartych w "Na bieżąco..." ("Atest" nr 5/2000).

(...) Przepisy, przyznające niektóre uprawnienia związane z wychowywaniem dzieci, ich ojcom lub opiekunom są jeszcze mało znane. (...)
Wg Czytelnika: Przepisy te są dobrze znane. Być może są mało znane Departamentowi Prawnemu GIP.

(...) Wyniki kontroli inspektorów wskazują na powszechność świadczenia pracy w ramach umów cywilnoprawnych w warunkach, gdy powinna zostać zawarta umowa o pracę. Działanie takie ma na celu najczęściej uniknięcie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy. (...)
GIP nie zauważył, że obecnie składkę na ZUS płaci się również przy umowach zlecenia. W rzeczywistości główną przyczyną owych "działań" pracodawcy jest obecnie chęć zapewnienia sobie niekłopotliwego rozstania z pracownikiem.

(...) Tymczasem zawiera się coraz mniej układów zakładowych. (...)
Przecież to logiczne, że zawiera się coraz mniej układów. Układ zbiorowy można zawrzeć tylko w tych zakładach, w których działają związki zawodowe. W większości zakładów związków - jak wiadomo - nie ma i w obecnym stanie prawnym być nie może (ze względu na liczbę zatrudnionych). W tych zakładach, w których są związki, układy już w większości zawarto. Teraz już nie ma gdzie ich zawierać. Jasne?

(...) Najczęściej powtarzające się nieprawidłowości - wynikające przede wszystkim z chęci oszczędzania - to... zagrożenie porażeniem prądem wskutek wadliwego wykonania i eksploatacji instalacji i urządzeń elektroenergetycznych...
Zdecydowana większość zagrożeń istnieje jedynie w wyobraźni inspektorów pracy. Problem polega na tym, że § 50.1.3 przepisów bhp w budownictwie, czyli tzw. "trzynastki", nakładający obowiązek dokonania kontroli stanu urządzeń elektrycznych przed uruchomieniem urządzenia po jego przemieszczeniu, inspektorzy interpretują w ten sposób, że przy przesunięciu betoniarki choćby o metr (lub po włożeniu wtyczki pilarki tarczowej do innego gniazdka niż poprzednio) należy wykonać pomiary oporności izolacji i skuteczności zerowania. Niewykonanie za każdym razem (oczywiście przez uprawniony do tego podmiot) tych pomiarów stwarza - zdaniem inspektorów - bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

(...) Inspekcja wskazuje na konieczność przyspieszenia przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prac nad nowelizacją rozporządzenia z 28 marca 1972 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy robotach budowlano-montażowych i rozbiórkowych. (...)
Projekt nowego rozporządzenia krążył po kraju latem ub. roku. Według tych, którzy go opracowali, od dotychczasowej "trzynastki" różni się tylko tym, że dodano przepisy o uprawnieniach do obsługi maszyn budowlanych. Gdyby rzeczywiście tak było, nowe rozporządzenie byłoby ewidentnie sprzeczne z Konstytucją.

Nazwisko do wiadomości redakcji


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58397424