ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Lepiej późno niż wcale

Po przeczytaniu artykułu zamieszczonego w nr 6/2002 "Atestu" "Mam robotę dla inspekcji (i nie tylko)" nietrudno się zgodzić z prezentowanym przez "Atest" stanowiskiem, że warunki pracy pracowników zatrudnionych przy usuwaniu stałych odpadów komunalnych należą do niezwykle uciążliwych. Szkoda tylko, że przed publikacją nie zadał Pan sobie trudu, by odwiedzić ogólnie dostępną stronę internetową Państwowej Inspekcji Pracy (www.pip.gov.pl), gdzie zamieszczony został "Program działania PIP na rok 2002". W wykazie tematów realizowanych w bieżącym roku pod nr. 65 widnieją "Warunki pracy przy usuwaniu odpadów stałych, ze szczególnym uwzględnieniem wysypisk i spalarni". Wyjaśniam, że w br. kontrolujemy przede wszystkim warunki pracy pracowników zatrudnionych przy usuwaniu odpadów na składowiskach oraz w spalarniach odpadów komunalnych.

Z całą pewnością kontrole te nie należą do najprostszych zadań, przede wszystkim ze względu na niedoskonałość regulacji prawnych w tym zakresie. Obowiązujące od 1 października 2001 r. Prawo ochrony środowiska, a także ustawa o odpadach i znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wymagają znowelizowania starych lub wydania nowych aktów prawnych. Niestety, w chwili obecnej obowiązuje jedynie rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z 27 czerwca 1960 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w miejskich przedsiębiorstwach (zakładach) oczyszczania (Dz.U. nr 38, poz. 228), które w sposób pobieżny traktuje problemy bhp związane z usuwaniem odpadów stałych. Jak wiadomo, współczesne technologie w zakresie gospodarki odpadami związane są nie tylko z ich składowaniem, ale również z odzyskaniem surowców wtórnych przez prawidłową ich segregację, kompostowanie, unieszkodliwienie, np. przez spalanie, i dopiero w końcowym etapie składowanie na składowiskach odpadów. W związku z tym rodzą się nowe zagrożenia dla pracowników zatrudnionych przy tego rodzaju pracach.

Wyniki kontroli prowadzonych w bieżącym roku na pewno pozwolą na ocenę rodzaju i skali zagrożeń związanych z pracą w kontakcie z odpadami oraz wskażą kierunki działań, w tym skierowanie ewentualnych wniosków legislacyjnych.

Bernard Tryc
Dyrektor Departamentu
Warunków Pracy w GIP

Istotnie za kilka miesięcy poznamy wyniki kontroli stanu warunków pracy w zakładach oczyszczania i na wysypiskach odpadów. Moją intencją było zwrócenie uwagi, że jakoś my wszyscy, związani z ochroną pracy, dotąd omijaliśmy z daleka tę niewdzięczną, a jakże ważną dziedzinę działalności gospodarczej. Uwagę na te problemy zwrócili dopiero naukowcy. Przecież można było zająć się tymi sprawami przed pięcioma czy dziesięcioma laty. To, że w tej branży brakuje, czy brakowało, dokładnych i aktualnych przepisów bhp niewiele usprawiedliwia organy nadzoru - wystarczające byłyby nie tylko przepisy higieniczne, ale zasady bhp oraz zalecenia naukowców (dość oczywiste). Dobrze, że wszyscy - w tym i nasza redakcja (reportaż "Usuwanie odpadów" nr 6/2002) zajęli się tym tematem. Lepiej późno niż wcale.

Jerzy Knyziak


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58076121