ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Nie tylko wysiłek głosowy

Z uwagą przeczytaliśmy artykuł p. Jerzego Knyziaka "Co piąte stanowisko niebezpieczne" (ATEST nr 7/2002). Ponieważ dotyczy on naszej działalności pozwalamy sobie na kilka zdań wyjaśnienia, które przybliżą rolę Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

W części artykulu zatytułowanej: "Najczęściej wizytowani" autor podkreśla, że w placówkach edukacji pracownicy Inspekcji Sanitarnej chętnie wykonują pomiary środowiskowe, ale nie jest przekonany, czy ich wykonywanie ma sens, skoro nadmierny wysiłek głosowy (najczęstsza przyczyna chorób zawodowych u nauczycieli) nie jest uchwytny w pomiarach.

W ATEŚCIE od kilku lat publikowane są artykuły "BHP w szkole", w których omawiane są szkodliwości zawodowe na jakie eksponowani są pracujący na różnych stanowiskach (wykonujący różne zawody). Analogiczne szkodliwości występują podczas praktycznej nauki zawodu. Praktyczną naukę zawodu odbywali uczniowie wielu szkół zawodowych w należących do nich warsztatach szkolnych. Szkoły zawodowe do momentu przeprowadzenia ostatniej reformy oświaty zaliczały się do placówek edukacji i podobnie będzie z obecnie organizowanymi Centrami Kształcenia Praktycznego.

W wielu warsztatach szkolnych zorganizowane były takie prace, jak: mechaniczna obróbka metali, obróbka drewna i montowanie mebli, naprawa samochodów, spawanie, wytwarzanie elementów budowlanych itd.

Szereg pomiarów stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia wykonanych przez laboratoria Inspekcji Sanitarnej województwa podkarpackiego, najczęściej Laboratoria Higieny Pracy, dotyczyło oceny warunków praktycznej nauki zawodu uczniów, a jednocześnie oceny warunków pracy instruktorów i nauczycieli zawodu.

Monitoring taki jest ważny, choćby ze względu na sprawdzenie, jak realizowane jest rozporządzenie Rady Ministrów z 1 grudnia 1990 r. w sprawie prac wzbronionych młodocianym (Dz.U. nr 85, poz. 500 z późniejszymi zmianami).

W wielu placówkach edukacji w ostatnich latach Laboratoria Inspekcji Sanitarnej oceniały również ekspozycję uczniów i pracowników na tlenek węgla emitowany ze szkolnych kotłowni i kuchni opalanych węglem. Badania te były wykonywane profilaktycznie, aby zapobiec występującym w niektórych placówkach zatruciom spowodowanym niewłaściwą wentylacją.

W imieniu Pracowników Działu Higieny Pracy
Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - Rzeszów
Delegatura w Tarnobrzegu:
Barbara Bałamut
Kierownik Działu


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58486173