ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Co to za profesjonalizm?

Nie bardzo rozumiem celowość publikacji "Smaczniejsze życie z Robertem Makłowiczem" i to aż na 4 kolumnach. Tekst, jak tekst - p. Makłowicz mówi to samo w każdym wywiadzie, zatem i w tym też, tylko co to ma wspólnego z nagłówkiem "Jak pracują mistrzowie"? W poprzednich odcinkach tego serialu występowali autentyczni profesjonaliści (np. Stuhr, Mleczko, Lem, pewien zegarmistrz...). A p. Makłowicz? Wykształcenia nie ma ("studiów nie zamknął dyplomem" - czy to znaczy, że zaliczył wszystkie lata studiów i tylko nie obronił pracy magisterskiej, czy też wyleciał już na drugim roku?); prowadząc tyle lat telewizyjny program kulinarny nie nauczył się najprostszych czynności kuchennych (a już zupełnie nie potrafi posługiwać się nożem; to, że sobie dotychczas nie wyrządził poważniejszej krzywdy, przeczy całej teorii wypadkoznawstwa); używa jakiegoś dziwnego języka (nie mam tu na myśli galicyjskich regionalizów). Jaki z niego profesjonalista? Jednego dokonał - uczynił ze swego hobby źródło dochodu i za to mu chwała. Ale co to ma wspólnego z profesjonalizmem?

A.S.

Dodaj swój komentarz


J.Makiel: Szanowny autorze,Czy pan Maklowicz musi mieć tytuł mgr aby być profesjonalistą.Moim zdaniem jest.Przyrządza potrawy dobre.Opowiada wspaniale jest medialny i to jest profesjonalizm.Ponadto firmuję sie własnym nazwiskiem.A Pan A.S. czy mgr to może trzeba napisać. (2002-10-30)

zawodowy kucharz: Drogi autorze A. S. przemawia przez pana tępota umysłowa i zwyczajna zawiść ludzka,a nie znajomość sztuki kulinarnej. Aby uprawiać sztukę kulinarną trzeba mieć talenty,czyli dar od Najwyższego.Czytając ten komentaż ,trudno dopatrzyć się w nim krytyki profesjonalnej,nie mówiąc już o tym, że daleko jest autorowi komentarza do talentów mistrza p. A Makłowicza. (2002-10-30)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58080481