ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Długiej korespondencji cd.

Wymienione w tekście "Obywatel zmienia prawo" ("Atest" 8/03) osoby zabierające głos w sprawie ważności uprawnień p. W. Gudalewicza zapomniały chyba, co stanowią przepisy przez nie powoływane i kogo one właściwie dotyczą. To może przypomnę. W. Gudalewicz uzyskał swe świadectwo w 1983 r., zatem pod rządami poprzedniej ustawy z dnia 12.06.1975 r. o ochronie przeciwpożarowej, której § 8 ust. 2 pkt 2 zobowiązywał kierowników zakładów pracy do powierzenia prowadzenia spraw zapobiegania pożarom odpowiednio przeszkolonym pracownikom inżynieryjno-technicznym. Zatrudnienie takich pracowników było zatem obowiązkowe (ustawa co prawda stanowiła, że tylko w określonych wypadkach, ale w tamtejszych realiach wypadki te stanowiły 100%), a oni z kolei mieli obowiązek odbyć "odpowiednie" przeszkolenie. I takie właśnie przeszkolenie odbył p. Gudalewicz.

Obecnie obowiązku zatrudniania takich pracowników nie ma. Art. 8 ustawy z dnia 24.08.1994 r. o ochronie przeciwpożarowej stanowi, że korzystanie przez właściciela, zarządcę lub użytkownika budynku, obiektu lub terenu z usług z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest dobrowolne. Ale jeśli już się z nich korzysta, to osoby je wykonujące muszą posiadać - zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy -"odpowiednie kwalifikacje". Art. 4 ust. 3 ustawy zawiera delegację dla ministra spraw wewnętrznych w przedmiocie określenia wymagań w zakresie tych kwalifikacji. Na tej podstawie wydano rozporządzenie MSWiA z dnia 8.12.1998 r. w sprawie wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych..., przewidujące w § 3 ust. 2 pkt 2 obowiązek posiadania wykształcenia średniego i ukończenia kursu dla prowadzących sprawy ochrony przeciwpożarowej, prowadzonego przez szkoły i ośrodki szkolenia PSP. Ale wymóg ten dotyczy osób wykonujących czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z art. 4 ust. 1. ustawy, stanowiącego:

Art. 4.1. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, zapewniając jego ochronę przeciwpożarową, obowiązany jest w szczególności:

1) przestrzegać przeciwpożarowych wymagań budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,

2) wyposażyć budynek, obiekt lub teren w sprzęt pożarniczy i ratowniczy oraz środki gaśnicze zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach,

2a) zapewnić konserwację i naprawy sprzętu oraz urządzeń określonych w pkt 2, zgodnie z zasadami i wymaganiami gwarantującymi sprawne i niezawodne ich funkcjonowanie,

3) zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie lub na terenie bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,

4) przygotować budynek, obiekt lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,

4a) zaznajomić pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,

5) ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Gołym okiem widać, że zakres podmiotowy tego przepisu obejmuje właścicieli, zarządców i użytkowników, a nie osoby świadczące usługi w zakresie ochrony ppoż. A jeśli tych osób nie dotyczy, to dyskusja o zakresie przedmiotowym staje się ... bezprzedmiotowa.

A.S.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58074849