ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Za, a może przeciw...

Oto fragmenty dot. pisma wyrażającego stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Łodzi (nie mylić z Oddziałem Stowarzyszenia Ogólnopolskiego), w odniesieniu do projektu rozporządzenia MGPiPS w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bhp.

(...) Z obserwacji i doświadczeń wynika, że wielu pracodawców nie zdradza szczególnego zainteresowania sprawami bhp. Niejednokrotnie ważne tematy z zakresu bhp i ochrony pracy chętnie byłyby pominięte bądź przemilczane, uznane za zbędne, godzące w interesy pracodawcy. W wielu przypadkach prawa i bezpieczeństwo pracownika stają się drugorzędne. Przykładów z mediów i ze skarg w Państwowej Inspekcji Pracy mamy aż nadto.

Dlatego uważamy, że opracowywanie programów, prowadzenie szkoleń, określanie częstotliwości i czasu ich trwania powinno być przypisane i powierzane służbom bhp w zakładzie lub wyspecjalizowanym firmom przy udziale pracodawcy.

Niekorzystnym zjawiskiem staje się powierzanie tych spraw pracownikom wyznaczonym przez pracodawcę, z reguły kiepsko lub w ogóle nieprzygotowanym do tej roli. I tu mamy wiele negatywnych przykładów, którymi w sposób niezawiniony obciążane są profesjonalne służby bhp.

W rozporządzeniu powinno się znaleźć jednoznaczne określenie kwalifikacji i uprawnień osób i instytucji uprawnionych do przeprowadzania poszczególnych rodzajów szkoleń w dziedzinie bhp.

We wszystkich programach, na wszystkich etapach szkolenia, szczególnie dla pracodawców, osób kierujących pracownikami i służb bhp, należy bezwzględnie uwzględniać tematy:
- "Zarządzanie zdrowiem w miejscu pracy",
- "STRES - objawy, zapobieganie, zwalczanie".

W obecnej sytuacji licznych zagrożeń, szczególnie w sferze psychiki, nieprawidłowości, bezradności wielu środowisk, niepewności jutra itp., tematy te powinny być traktowane jako bardzo ważne. Szczególnie stres, który staje się wszechobecny, paraliżuje niejednokrotnie nawet najsilniejszych psychicznie, prowadząc do ciężkich depresji, ze wszystkimi ujemnymi skutkami. (...)

Naszym zdaniem wątpliwa wydaje się propozycja kolejnego szkolenia okresowego pracodawców, osób kierujących pracownikami, szczególnie kierowników wydziałów, mistrzów, brygadzistów, itp., co 6 lat.

Biorąc pod uwagę obecne tempo życia - zmiany w zakresie technologii produkcji, systemie zarządzania i organizacji pracy, także częste zmiany legislacyjne, szkolenia okresowe w zakresie ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy, powinny odbywać się dla wspomnianych grup pracowników nie rzadziej niż raz na 3-4 lata.

Rezygnacja ze szkolenia wstępnego - podstawowego, skrócenie czasu trwania pozostałych szkoleń, wydłużenie okresu między instruktażem wstępnym a obowiązkowym szkoleniem okresowym z sześciu do dwunastu mięsięcy stanowią dostateczny ukłon w stronę pracodawców.

Należy też wspomnieć o nowelizacji kodeksu pracy, która jest kolejnym ukłonem, i to m.in. kosztem służb bhp, Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, przy słabnącej roli związków zawodowych, biedniejszym społeczeństwie oraz rosnącym lobby pracodawców.

Z upoważnienia Zarządu Stowarzyszenia
Pracowników Służb Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Łodzi
(niebędącego w strukturach Stowarzyszenia Ogólnopolskiego)
Henryk Dombrzalski
Prezes Zarządu

Dodaj swój komentarz


kfal: Mam tylko szczątkowe informacje na temat projektu Rozporządzenia w sprawie służby bhp. Nie należę do Stowarzyszenia (i nie zamierzam) ale chciałbym mieć możliwość zapoznania się z projektem. Może ATEST wydrukowałby jego tekst ? (2004-06-21)

kowalska mirella: po co to wszystko,i tak pracodawca robi co chce,wiadomo trzeba obnizac koszty.pracownikowi tłumaczy sie co należy mówic w razie kontroli.a nie podoba sie to na twoje miejsce jest 100 chętnych,dajmy sobie spokój z bhp czy z kodeksem pracy,bo to jest tylko na papierze (2004-06-22)

behapert: szkolenia z zakresu bhp są podstawowym instrumentem w zpobieganiu wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, dlatego nikomu z branży bhp, pracodawcom, organom kontrolnym nie powinno być to obojętne jaki ostateczny kształt przybiorą przepisy o szkoleniach.Zanim urzędnicy podejmą ostateczne zapisy, musi się w środowisku odbyć dyskusja.Dobrze że prezes zabrał głos w tej sprawie.Kolej na następnych.Pprzygotowujący rozporządzenie niech wczytują sie w te głosy a na pewno nie spłodzą potworka prawnego.Niech też wezmą pod uwagę interesy jakimi kierują sie zabierający głos.Myślę , że legislatorzy nie wysmażą niezjadliwego pasztetu. Materia na która pracują jest poważna i wymaga poważnego podejścia ze strony wszystkich zainteresowanych.Nie ukrywam , że najbardziej zainteresowani sa wszyscy gdy nastąpi tragedia w innych okresach BHP to zło konieczne.Kto może zmienić takie pojmowanie spraw BHP?Na pewno do tych zaliczyłbym PIP,PIS,UDT szeroko rozumianą ekologię, system oświaty i wychowania, ZUS, Inspekcję transportu , etc,itd,itp.Czas na zmiany w pojmowaniu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia(bioz) pojęcia znacznie szerszego od zawęzonego dotychczas bhp.Od czegoś trzeba zacząć.Od bezpieczeństwa i zdrowia człowieka zależy wszystko pozostałe a ,zatem, do dzieło mosci panowie. (2004-06-24)

szymon: Pilnie proszę o pomoc Czy w tym zafajdanym kraju rzeczywiście nie ma nikogo odpowiedzialnego kto w końcu ukróci praktyki ZUS ? Wielokrotnie na forum Atestu pisaliście (redakcja,czytelnicy) o tym jak ZUS niesłusznie domaga się dokumentów po zaistniałym wypadku przy pracy(protokoły przesłuchań świadków, zaświadczenia o udzieleniu I pomocy ). Do jasnej cholery zróbcie coś z tym Przecież siedziba centrali ZUS znajduje się w tym samym budynku co CIOP. Czy nie może jedna pani dyrektor z panią prezes usiąść przy herbatce i ustalić, że uporządkują to wreszcie ? Dlaczego w tej sprawie nie wspomaga bhp-owców szanowna Inspekcja Pracy ? (2004-06-30)

behapert: Kolego Szymonie niepotrzebnie sie denerwujesz.W Tym przypadku przyznaję rację ZUS. Ma prawo żądać wszystkich materiałów z postępowania powypadkowego.Na ich podstawie wypłacane sa świadczenia pieniężne.Ode mnie ZUS nie żąda, ja po prostu sam od siebie przekazuję całość materiałów i nie czekam aż zażąda. (2004-06-30)

Szymon: Do behaper. Proszę szanownego kolegę o podanie podstawy prawnej takiego postępowanie ZUS. (2004-06-30)

Właściciel poszkodowany: Czy to prawda ze w przypadku jak pracodawca ( własciciel firmy) ma wypadek przy pracy postępowanie powypadkowe przeprowadza ZUS?, a jesli nie , to kto ma podpisać - zatwierdzić protokół powypadkowy poszkodowanego pracodwacy . (2004-07-1)

Właściciel poszkodowany: Czy to prawda ze w przypadku jak pracodawca ( własciciel firmy) ma wypadek przy pracy postępowanie powypadkowe przeprowadza ZUS?, a jesli nie , to kto ma podpisać - zatwierdzić protokół powypadkowy poszkodowanego pracodawcy . (2004-07-1)

M. Uklański: Prwad ZUS sporządza dokumentacje Czytaj Ustawę i nie protokół lecz Kartę Wypadku (2004-07-3)

MU: Szymon poczytaj rozporzadzenie w sprawie sporządzenia dok. powypadkowej i nie ma zmiłuj (2004-07-3)

pracodawca: właśnie mam zapłacić określoną kwotę za dokument potwierdzający moje szkolenie okresowe w uprawnionym zakładzie - nikt mnie nawet nie usiłował szkolić i po co ten lament Zawodowcy> (2005-01-28)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58077415