ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Wszystko zależy od uczciwości

W ostatnich dniach czerwca uczestniczyłem w spotkaniu, na którym byli pracodawcy, pracownicy służb bhp, związkowcy. Jeden z uczestników przedstawił artykuł zamieszczony w numerze 6/04 ATESTU pt. "Szkoła wrocławska proponuje korektę koncepcji szkoleń". Tak inspektorzy bhp, jak i pracodawcy z oburzeniem przyjęli i skomentowali przedstawione tam propozycje.

Według nich, w poglądzie Pani Dyrektor uwidocznia się wyraźnie stanowisko monopolisty. Szkoła wrocławska uważa, że tylko jednostki certyfikowane mogą dobrze szkolić i są uczciwe (nie będą sprzedawać zaświadczeń).

Uzyskanie akredytacji, certyfikacji, i co tam jeszcze... nie spowoduje, że organizatorzy szkoleń będą uczciwi. Świadectwo może wypisać pojedynczy inspektor, pracownik certyfikowanej jednostki, albo można będzie je kupić na targowisku. Czy będzie to robione tak czy inaczej zależy od uczciwości i poczucia odpowiedzialności człowieka. (...)

Natomiast, jeśli chodzi o poziom szkoleń, to przecież najczęściej właśnie te jednostki szkoliły inspektorów, specjalistów bhp (tzw. teczkowców). Jak ich wyuczono, taki prezentują poziom.

Dyskutujący twierdzili, że szkolenia w dużych, niejednokrotnie certyfikowanych firmach były bardzo ogólnikowe. Łączono spawaczy, murarzy, masarzy, bo trudno było zebrać dużą specjalistyczną grupę. Wykładowcy podczas takich szkoleń siłą rzeczy nie mogli omawiać szczegółów dot. konkretnego zawodu, bo pozostali by się nudzili. Natomiast pojedynczy specjalista bhp przed wykładem musiał się przygotować, obejrzeć firmę, stanowiska pracy, sprawdzić poziom wiedzy ludzi i dopiero wtedy przeprowadzał wykład. Bardzo często za pomocą sprzętu audiowizualnego lub innych, potrzebnych do tego środków. Każdy zakład z reguły ma stołówkę, w której można przeprowadzać wykłady. Takie kursy są dla pracodawców tańsze, nie ma kosztów delegacji, nie trzeba opłacać sal wykładowych itp.

Inspekcja pracy zawsze może sprawdzić, czy takie szkolenie się odbyło. Sposobów na to jest wiele. Duże jednostki certyfikowane mogłyby szkolić: służby bhp, pracodawców, społecznych inspektorów, osoby kierujące pracownikami, wykładowców bhp.

Teczkowiec
(Nazwisko i adres do wiadomości redakcji)

Dodaj swój komentarz


rw: Własnie opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie szkoleń bhp, ktore(2004-08-31)

Rozbawiony Specjalista BHP: Szkoda że ustawodawca wydając nowe rozporządzenie w zasadzie niewiele(2004-09-01)

Spec: popieram Rozbawionego spec. BHP legislatorzy mogli przytoczyć choć podstawę(2004-09-01)

Inspektor: Nowe Rozporządzenie w sprawie szkolen bhp pisał albo analfabeta(2004-09-01)

Spec : Zaświadczenie zostało przepisane z publikacji BHP dla ciebie wydane(2004-09-02)

robertk: zwracam się z prośbą o udostępnienie numeru rozporządzenia w(2004-09-02)

kolega: Do RoberaK. Zajrzyj na stronę www.stowarzyszeniebhp.pl znajdziejsz tam napewno nr rozporządzenia w sprawie szkolen bhp. (2004-09-03)

kfal: na pewno będzie na stronie www.mpips.gov.pl, wybierz prawo, następnie warunki pracy i ... znajdziesz omawiane Rozporządzenie. (2004-09-03)

realista: do rw.... 1. Jak w "solidności kupieckiej " wygląda jednoosobowa jednostka organizacyjna; 2. Jak w "solidności kupieckiej " wygląda jednoosobowa komisja egzaminacyjna; 3. Jak w "solidności kupieckiej " wygląda zorganizowanie zespołu szkoleniowego: 1 - strona wymaganego odrebnymi przepisami zaświadczenia o ukończeniu kursu: kierownik instytucji prowadzącej kurs, kierownik kursu, komisja egzaminacyjna. Chyba nie wszystko jest w porządku ...no oprócz "dużo " mniejszej kasy. A tak ogólnie czy przez 19 godzin słuchacze nie są znudzeni ogladaniem tej samej osoby. Trochę skromności w tym trudnym i poważnym temacie. (2004-09-03)

Sylwester: Witam - pilnie potrzebuję namiary na jakąś firmę produkująca systemy do odpylania pyłów aluminiowych w procesię szlifowania aluminium. Za wszelkie namiary serdeczne dzięki. (2004-09-05)

Świeżo upieczony bhp-wiec: Czy po wejściu nowej ustawy w życie za rok , szkolenia podstawowe dla pracowników będą mogły prowadzic tylko odpowiednie jednostki organizayjne? A jeśli nie, to jakie trzeba będzie mieć uprawnienia, żeby to robic tak jak do tej pory? (2004-09-07)

realista: Do "świeżo upieczonego bhp-owca " - szkoleń podstawowych ogólnie nie przewiduje się. zakłada się, że nasz system oświaty "podstawowo " przeszkoli wszystkich absolwentów szkół: zawodowych, średnich, wyższych. Szkolenia okresowe mają na celu uaktualnienie i uwzglednienie specyfiki zakładu i stanowisk na jakich zatrudniani są pracownicy. Do tej pory szkolić mogły tez tylko jednostki organizacyjne lub pracodawca. Trzba rozróżnić dwie rzeczy: wykładowca i organizator szkolenia. Niestety było tak, że bhp-owcy byli jednoosobowo i wykładowcami i organizatorami. (2004-09-07)

emeryt: "Realista " zadał szereg pytań dot. "solidności kupieckiej ". Zgadzam się z jego uwagami. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w dziedzinie bhp - Typowy "teczkowiec ". Proponując zorganizowanie kursu z udziałem prawnika i lekarza słyszę: po co? wie pan ile kosztuje godzina szkolenia managera? Najdłuższe szkolenie jakie udało mi się zorganizować trwało 5 godzin z przerwą na obiad. Najdłuższe w jakim brałem udział trwało 2 dni po 6 godzin-sukces! Pracodawcy nie są zainteresowani "kursam "i dłuższymi niż 2-3 godziny. Powodem nie jest wynagrodzenie wykładowcy - i tak biore od osoby, problemem jest czas "stracony " przez pracownika na udział w szkoleniu i wynikające z tego powodu straty finansowe. Smutne ale prawdziwe. (2004-09-08)

realista: Realista do "emeryta " - z wszystkim się zgadzam, ale... tak przeprowadzone szkolenie i wystawienie zaświadczeń jest niestety poświadczeniem nieprawdy i grozi ... Wszystko jest dobrze dopóki nic się nie stanie. znam bhp-owców którzy w ten sposób szkolili pracowników i skończyło się wyrokiem za poświadczenie nieprawdy. "Uczeń " skarżył "nauczyciela " za " nie przekazanie mu wiadomości wymaganych programem szkolenia " co ponoć było przyczyną wypadku któremu uległ. Moje uwagi maja na celu zwrócenie uwagi, że nie każdy "łatwy " pieniądz zarobiony na szkoleniach warto brać - może on sporo kosztować. (2004-09-08)

behapert: do Roberta rozporzšdzenie opublikowane zostało w Dz.U nr180 poz. 1860 zacznie obowiazywać od 1 lipca 2005 (2004-09-13)

świeżo upieczony bhp-owiec: do "realisty " - czyli za rok o tej porze bhpowcy będą tylko organizaować instruktaż ogólny i stanowiskowy? A moje drugie pytanie brzmi : czym dokładnie jest jednostka organizacyjna uprawniona do szkoleń, chodzi mi o wypisanie w punktach jakie trzeba mieć uprawnienia i jakie spełnić warunki żeby taką mieć? Trzecie pytanie: jakiego typu uprawnienia ppoż i elektryczne należy posiadać aby również te zagadnienia załatwiać u klientów kompleksowo ? z góry dziękuję za opdowiedź i pozdrawiam (2004-09-14)

realista: do świeżoupieczonego bhp-owca- na dzień dzisiejszy służba bhp też prowadzi tylko instruktaż ogólny, stanowiskowy wskazane aby prowadził mistrz, brygadzista. Jednostaka organizacyjna: na dzień dzisiejszy minimum zgodnie z ustawą o dziłalności gospodarczej lub bardziej zaawansowanie zgodnie z Ustawą o systemie oświaty, od lipca 2005 r. tylko zgodnie z ustawą o Systemie oświatty w którym też uwzględnia się ustawę o działalności gospodarczej - praktycznie większych zmian nie będzie poza wymogiem przygotowania pedagogicznego - dzisiaj jest wskazane za rok wymagane. Ppoż - aby szkolić w zakresie ppoż trzeba skończyć szkolenia organizowane przez ośrodki PSP. Nie dotyczy to szkoleń w ramach bhp ale szkoleń wymaganych rozporządzeniem o ochronie ppoż. Jeżeli chodzi o sprawy elektryczne to zależy w jakim zakresie: czy pomiarowca, czy obsługi, czy nadzoru,... Najlepszym sposobem spełnienia wszystkich wymagań jest praca z grupą. Każdy robi swoje firmy wspólnie z kolegami którym pomaga w obsłudze ich firm. Ja bardzo dobrze współpracuję w grupie: prawnik, kadrowiec, strażak, lekarz pogotowia i ja bhp-owiec. Do jednego samochodu się mieścimy. wjeżdżamy i załatwiamy od a do z. I taka sytuacja jest wg mnie najlepsza. Samodzielne działanie jest trudne i niebezpieczne. (2004-09-14)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58395611