ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Nauczanie behapowców

"Program Nauczania. Technik Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Program 21 02." został opracowany w 1996 roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Brakuje mi w nim zaznajamiania słuchaczy z elementami prawa cywilnego, administracyjnego i prawem pracy. Słuchacze są szkoleni głównie w zakresie mechaniki, konstrukcji maszyn, technik wytwarzania itd.

Może warto przekazywać wiedzę związaną z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i organizacyjnymi zgodnymi z wymogami UE i MOP. Jeśli młodzi ludzie mają być naszą przyszłością, to winni znać wymagania stawiane przez ISO i zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. (...)

Zwracam też uwagę na, moim zdaniem, trzy istotne elementy kształcenia: 1. Język angielski. 2. Zajęcia praktyczne. 3. Użytkowanie komputera.

Ad. 1. Język angielski jest przedmiotem nieobowiązkowym, co przy dzisiejszych wymaganiach podawanych w jakiejkolwiek ofercie pracy, "angielski w stopniu komunikacji słownej", jest ułomnością tego programu.

Ad. 2. Zajęcia praktyczne. Dotyczą tylko obróbki w metalu. Zgodnie z programem słuchacz winien umieć: wykonać podstawowe operacje obróbki ręcznej, dobrać pastę i proszek do docierania; w obróce mechanicznej wykonać podstawowe operacje obróbki skrawaniem; w pracach konserwacyjno-remontowych, wykonać drobne naprawy, wymianę części, montaż i regulację niektórych zespołów i całego urządzenia. I tak dalej i tak dalej. Gdy spytałem o przydatność tego typu praktyki dla osób, które w przyszłości będą pracowały np. w służbie zdrowia, nie otrzymałem odpowiedzi. (...)

Ad. 3. Uczenie obecnych dwudziestolatków obsługi komputera? Gdy słyszę, jakim sprzętem komputerowym dysponują słuchacze, to rumienię się ze wstydu, myśląc o swoim.

Często w dyskusjach bardzo krytycznie oceniamy "gotowy produkt edukacji". Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jaka jest tego przyczyna? Uważam, że analiza winna dotyczyć także szkół oraz nauczycieli w nich uczących. Jestem przekonany, że czwarta liga, w której umieściła "Polityka" nasze szkolnictwo wyższe, w przypadku szkół kształcących przyszłych behapowców może okazać się zawyżona.

Krzysztof M. Choćba

Dodaj swój komentarz


staledouczajacysię: Żałosne!!! (2005-02-09)

behapert: Myślę,że w perspektywie zmian w slużbach bhp za 5 lat po nowemu, oby należaloby opracować programy nauczania w zawodzie technik bhp na miarę tych czasów oraz programy studiów in żynierskich.Zdobycie zawodu technika lub inżyniera w zakresie bhp zobowiązywać bedzie ich posiadaczy do permanentnego ssamoksztalcenia i doskonalenia zawodowego, bowiem każdy rok niesie z sobą wiele zmian w naukach mających zastosowanie w tych zawodach.Niech , zatem nikt nie liczy, że dyplom to koniec drogi, to dopiero początek. (2005-02-16)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58401612