ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Byłem u pani minister

Dzięki staraniom Jadwigi Polaczek, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, 5 lipca br. odbyło się spotkanie z nową Minister Pracy i Polityki Społecznej Anną Kalatą.

Wzięli w nim udział, obok pani minister, dwaj doradcy gabinetu MPiPS, prezes Jadwiga Polaczek oraz prezes Stowarzyszenia Pracowników Służb BHP w Łodzi Henryk Dombrzalski. Prezesi obu stowarzyszeń, po złożeniu pani minister gratulacji i życzeń sukcesów na trudnym i odpowiedzialnym stanowisku, przedstawili uwagi i wnioski dotyczące opracowywanego kodeksu pracy, którego projekt ma być przekazany do końca września 2006 r.

Reprezentując liczne środowisko służby bhp, podkreślili konieczność uwzględnienia szeroko pojętej problematyki ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy, przede wszystkim roli służby bhp, co powinno znaleźć należną rangę w nowym kodeksie pracy.

Niekorzystne nie tylko dla służby bhp, ale i dla zachowania ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy są obecne zapisy:

- art. 23711 § 1, zobowiązującego pracodawców do tworzenia służby bhp, przy zatrudnieniu powyżej 100 pracowników (poprzednio - powyżej 10),

- art. 23712, dotyczącego powołania komisji bhp przy zatrudnieniu powyżej 250 pracowników (poprzednio powyżej 25).

Biorąc pod uwagę widoczne obniżenie zainteresowania i przestrzegania zagadnień ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy w wielu zakładach, szczególnie małych i średnich, pozbawionych faktycznego nadzoru profesjonalnej służby bhp, wynikającego z obecnie obowiązujących przepisów, wnioskowano o:

- obowiązek tworzenia profesjonalnej służby bhp przy zatrudnieniu powyżej 50 pracowników,

- powołanie komisji bhp przy zatrudnieniu powyżej 100 pracowników.

Wnioski te podyktowane są ciągle wysoką liczbą wypadków przy pracy, w tym wypadków śmiertelnych, a także chorób zawodowych. Często zdarza się nieprawidłowe rejestrowanie lub wręcz ukrywanie wypadków przy pracy w małych i średnich zakładach, gdzie zadania bhp wykonuje pracodawca lub powierzane są jako zadania dodatkowe pracownikowi słabo lub w ogóle nieprzygotowanemu do pełnienia tych obowiązków. Potwierdzają to kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, liczne skargi pracowników oraz Monitoringi Rynku Pracy GUS-u.

Tymczasem profesjonalne, wszechstronnie przygotowane polskie służby bhp, które plasują się w czołówce identycznych służb UE, usiłuje się pomijać i ograniczać ich rolę w kolejnych nowelizacjach kodeksu pracy.

W wyniku obecnego brzmienia art. 23711 § 1, wielu zasłużonych pracowników tych służb straciło bądź traci zatrudnienie, z odczuwalną stratą i negatywnymi skutkami w zakresie ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy.

Uwagi i wnioski przedstawicieli służby bhp, pani minister oraz towarzyszące jej osoby przyjęły ze zrozumieniem. Twórcami nowego kodeksu pracy są Komisja Kodyfikacyjna i Komisja Trójstronna, żywimy jednak przekonanie, że uzyskamy poparcie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dot. omawianej wyżej problematyki, znajdującej się w gestii kierującego przez panią minister resortu.

W trakcie spotkania prezesi obu stowarzyszeń przedstawili rolę, zadania i zaangażowanie swoich stowarzyszeń w problematykę bhp - Jadwiga Polaczek OSPSBHP, posiadającego kilkadziesiąt oddziałów w różnych regionach kraju, zaś Henryk Dombrzalski niezależnego, niewchodzącego w skład OSPSBHP Stowarzyszenia Pracowników Służb BHP w Łodzi, najstarszej tego typu organizacji w kraju, która w przyszłym roku obchodzić będzie uroczyście 15-lecie istnienia.

Piszący te słowa przekazał "List otwarty" adresowany do pani minister oraz pisma dot. problematyki i służby bhp, publikowane uprzednio m.in. w ATEŚCIE.

Henryk Dombrzalski
Prezes Zarządu Stowarzyszenia
Pracowników Służb BHP

Dodaj swój komentarz


Zrzeszony na szczęście moje nie u Pana: Przez to 15 lat można uznać upadek służby bhp w POLSCE. Pracownicy służby bhp podlegają kierownikom działów w przedsiębiorstwach, przy kontrolach liczy się społeczna inspekcja pracy?lub komisja bhp. Służba bhp jest z boku. (2006-08-31)

JAK: Ranga służby BHP systematycznie się obniża i upada równolegle z postępem przemian ustrojowych począwszy od pamiętnego 1989 roku. Tak naprawdę ten upadek rozpoczał się od czasu strajków i porozumień sierpniowych w 1980 roku. Jednocześnie kształtuje się nowe oblicze tej służby, więc jeszcze upadek nie sięgnął dna a nawet powoli oscyluje kierując się w górę bo są nowoczesne zakłady pracy gdzie jest ona wysoka i zasłużenie a nie w spadku po PRL-u. Gzie niegdzie utrzymuje swoją rangę właśnie w spadku po minionych czasach. Chyba jest szansa, że zacznie się wspinać w górę w szbszym tempie. ...Czy Stowarzyszenia w tym pomogą to pewnie się okaże. Czasem chyba szkodzą. Życzę by nie okazały się grabarzami tej służby. Jeżeli niektórzy działacze twierdzą, że to zależy konkretnie od danego behapowca, który jest wyizolowany w konkretnym zakładzie pracy, to nie mają racji. Jeżeli działanie stowrzyszeń bedzie się ograniczało do lobbingu partykularnych interesów to całkowity upadek rangi służb BHP jest nieunikniony. Patronat jednego z stowarzyszeń nad Wyższą Szkołą w Radomiu jeszcze nie daje pozytywnych rezultatów w podnoszeniu tej rangi - niestety. Więc do dzieła Stowarzyszenia! Zycze powodzenia i pozdrawiam z jeszcze nie umierającą NADZIEJĄ (2006-09-14)

zrzeszony: Dobry komentarz, naprawdę stowarzyszenie nie powinny się dzielić, bo małe już nie jest piękne! Tak - w nowych zakładach pracy, widoczne są zmiany, niestety to zasługa rzeczoznawców i inspektorów PIP a nie inspektorów BHP. Wraca w obowiązkach bhp stare, mydło i ręczniki, wydawanie i rozliczanie ubrań roboczych ręczników itp. Widać wiedzę inspektorów bhp w protokołach powypadkowych, inspektor służy pracodawcy, bardziej pasuje nazwa służący d/s bhp. (2006-09-15)

Profesjonalista: Do zrzeszonego : chłopie jeśli bierzesz się za mydło i ręczniki w swojej pracy behapowca to powinieneś zmienić zawód. Mamy najlepszą w europie regulacje prawną dotyczącą funkcjonowania służby bhp w zakładach pracy. Wymieniono tam szczegółowo obowiązki i uprawnienia, dodano nawet zdanie że służba bhp nie może być obciążana innymi zadaniami. To regulacje prawne wystarczy się ich trzymać. Nie raz spotykałem się z zleceniem przez pracodawcę dodatkowych prac, ale zawsze za prace nie zawarte w obowiązkach pracownika służby bhp biorę dodatkowe wynagrodzenie albo nie podejmuję się ich wykonania. I tak naprawdę nikt za nas nie załatwi takich spraw. Na presitż zawodu i swój własny trzeba sobie zapracować samemu. (2006-09-15)

zrzeszony: Brawo profesjonalisto! Kto sprawdza zakres czynnosci służby bhp w zakładzie pracy. Pisałem niejednolrotnie jak wygląda służba w urzędach i małych zakładach pracy. Słuzba ta podlega nie pracodawcy a np. pod dział ogólny, zalecenia sam dostaniesz do wykonania. System premiowania ujmie zadanie zalecone i masz po premi ba na zadanie nie ma srodków finansowych. PIP nie daje zaleceń do zakresu czynności służby bhp. Jesteś wrogiem a nie przyjacielem. Ja sobie radzę, mam ręczniki jednorazowe, mydło w płynie, fartuchy ochronne dyżurne. Analizy bhp zrobione, ocenę ryzyka też, ale to jest dla kontroli, pracowników potwierdzili zapoznanie. TAKA JEST RZECZYWISTOŚC, na razie pracuje jak długo nie wiem, dodatkowe obowiazki to p.poż. Etat zmieniono z 3/4 na 1/2 i jak mnie się nie podoba to mogę odejść a jak nie to tak znajdą haka. Rozporzadzenie jest ale niestety są tzw BETONY! (2006-09-16)

w. gudalewicz: Bardzo żle się zaczęło, jak po wyjściu kolegi od Pani Minister niezwłocznie oddała się do dyspozycji Pana Premiera- coś Ty przyjacielu Jej powiedziałeś, że juz jej nie ma? (2006-10-22)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58490579