ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Instruktaż stanowiskowy

W październikowym numerze Atestu (10/2006) ukazał się artykuł Lesława Zielińskiego pt. ,,Instruktaż stanowiskowy". Na stronie 24 pisma, w podrozdziale ,,Zasady" autor stwierdza, że instruktaż stanowiskowy jest ważny przez cały okres zatrudnienia pracownika, pod warunkiem wykonywania przez niego pracy z przerwami nie dłuższymi niż 6 miesięcy. Stąd moje pytanie - gdzie w aktach prawnych znajduje się zapis potwierdzający stwierdzenie autora o owych 6 miesiącach?

Waldemar Tosiek
Bełchatów

Zapis dotyczący owych 6 miesięcy dotyczy pracowników zakładów górniczych i występuje w rozporządzeniach ministra gospodarki w sprawie bezpieczeństwa pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego. (Dla przykładu: rozporządzenie Min. Gosp. z 17 czerwca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny podstawowe - DzU nr 96, poz. 858 z późn. zm.) § 16. pkt 3. "Pracownicy powracający do pracy po okresie dłuższym niż 6 miesięcy powinni ponownie odbyć instruktaż stanowiskowy". Identyczny zapis występuje w rozporządzeniu dotyczącym zakładów górniczych, wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi, nieco inny w rozporządzeniu dotyczącym pod-ziemnych zakładów górniczych: "Pracownicy, którzy byli nieobecni w pracy dłużej niż 6 miesięcy, po powrocie do pracy powinni być ponownie przeszkoleni w zakresie bezpiecznego wykonywania określonych prac", a w rozporządzeniu, dotyczącym zakładów górniczych, wydobywających kopaliny pospolite takiego zapisu nie ma. Oczywiście w tekście powinno znaleźć się wyjaśnienie, jakich zakładów ten zapis dotyczy. Przepraszam Czytelników i Redakcję za nieścisłość. Ale, czy w zakładach innych niż górnicze, w których występują poważne zagrożenia skutkujące wypadkami i chorobami, nie warto wprowadzić uregulowaniem we wnętrznym podobnego zapisu?

Lesław Zieliński

Dodaj swój komentarz


Michal: No wlasnie. Jak pracownik wrca na to same stanowisko, w tym samym zakladzie pracy np. po 2...4...7 miesiacach przerwy w zatrudnieniu, czy, i jakie szkolenia musi odbyc ?. Dodaje, iz w trakcie poprzedniego zatrudnienia odbyl caly, obowiazujacy cykl szkolen. Pozdrawiam. (2007-01-02)

Michal: Hmmm.......CISZA....... (2007-01-05)

Amper: Nie widzę podstaw by po takiej przerwie i powrocie na to samo stanowisko pracownik musił przechodzić ponowne szkolenie. Oczywiście nie mówię tu o górnictwie, czy też porodukcji specjalnej, gdzie takie wewnętrzne procedury funkcjonują. Należy pamiętać o tym,że pracownik może poprosić przełożonego o ponowny instruktaż stanowiskowy, ale to jest zupełnie inna sprawa.Nie przewidują tego prawnie ustanowione czasookresy szkoleń, Pozdrawiam Amper (2007-01-05)

Michal: Dzieki Amper. Widac ewidentnie jaki BUBEL prawny wypuszczono w temacie szkolen bhp i nie tylko....Rozporzadzenie w spr. sluzby bhp to kolejny BUBEL prawny....Coz... Wracajac do szkolen, to niektore firmy zatrudniaja na czas okreslony / np.6...10 miesiecy /, potem przerwa 2...3 miesiace i....NIGDY pracownik nie musi odbyc szkolenia okresowego !. Pozdrawiam i zachecam do dyskusji w powyzszym. (2007-01-05)

Amper: Michał z tym unikaniem szkoleń to nie jest tak do końca prawda. Po szkoleniu wstępnym-ogólnym i stanowiskowym w okresie do 12 miesiecy musi pracownik odbyć szkolenie okresowe i tu przerwy nie mają wpływu na czasokres tych szkoleń. Należy pamiętać też o tym, że szkolenie okresowe które pracownik odbył w danym zakładzie ma ważność też w innym zakładzie pracy, w tej samej grupie zawodowej. Wtedy w nowym zakładzie pracownik przechodzi tylko szkolenie wstępne z wiadomych względów. Dla Inspekcji Pracy nie ma znaczenia ile on miał przerw, tylko jaki okres czasu minął od szkolenia wstępnego w zatrudniającym go zakładzie. Trzeba pamiętać o tym, że ilość tych umów zawartych na czas określony jest też kodeksowo ograniczona ( "ale Polak potrafi ominąć nie takie ograniczenia prawne" i z tym też trzeba się liczyć). Pozdrawiam Amper (2007-01-05)

Michal: Amper. Niestety nie moge sie zgodzic z Twoja opinia, chociaz mysle podobnie. Mialem we wrzesniu kontrole PIP m. innymi w temacie szkolenia i....nie brali pod uwage, ktora to umowa z kolei / praktykuje sie w wielu firmach przerwy 6-o tygodniowe po kazdej umowie / i....pracownik po takiej przerwie, i zawarciu nowej umowy nie musial miec szkolenia okresowego, a rzeczywiscie w zakladzie pracowal juz w sumie ok. 3 lata.....wiec podtrzymuje swoja opinie / poparta kontrola PIP /, ze przepis jest BUBLEM !. Pozdrawiam. (2007-01-05)

Amper: Michał - Oczywiscie ,że przeps jest bublem, ale myślę , że PIPowiec widział tylko ostnią umowę o pracę i aktualne do tej umowy szkolenie wstepne - to jest miedzy innymi ten wybieg !!! Zgodnie z obowiazującym prawem czasokres liczony jest od ostatniego szkolenia i co do tego chyba nie masz wątpliwości. Pracuje jako wykładowca w kilku ośrodkach szkoleniowych, w szkole i również widziałem liczne protokóły kontroli PIP, ale nie widziałem by Inspektor nie zwracał uwagi na datę ostaniego szkolenia i jego ważność ( oczywiście jeśli szkolenia były przedmiotem kontroli). (2007-01-05)

jacek: Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp instruktaż ogólny odbywają wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy. Czyli jeśli umowy o prace nie następują bezpośrednio po sobie to za każdym razem mamy do czynienia z nowo zatrudnionym pracownikiem, którego należy przeszkolić. Jest to oczywiście głupota, ale niestety jest. (2007-01-12)

benio: Jak widac niemal kazdy interpretuje to inaczej.....moze ktos kompetentny zabierze glos ?. Moze ten, co ten " przepis " stworzyl ?. Moze redkcja Atestu w tym pomoze ?. Pozdrawiam. (2007-01-12)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58069236