ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Czy instrukcja bhp powinna być w kabinie kierowcy?

Po nowelizacji rozporządzenia MPiPS w sprawie ogólnych przepisów bhp spodziewałem się zasadniczych zmian w zakresie wymagań dotyczących instrukcji bhp, które wreszcie powinny być dostosowane do realiów życia i pracy, ponieważ:
- ludzie coraz mniej czytają, a tym bardziej nie czytają instrukcji,
- pracodawca jest zainteresowany maksymalnym wykorzystaniem czasu pracy i nie jest możliwe częste czytanie instrukcji w trakcie pracy.

Czy kierowca czyta instrukcję obsługi samochodu przed jego uruchomieniem? Nie, bo powinien opanować wszystkie zasady przed dopuszczeniem go do kierowania pojazdem.

Instrukcje bhp są coraz bardziej rozbudowywane, i jeśli są wykonane zgodnie z wymogami rozporządzenia, to obejmują przynajmniej kilka stron. Gdzie to wieszać? Niedługo stanowisko pracy będzie przypominać choinkę, a instrukcje i znaki bhp będą ignorowane, ponieważ będzie ich za dużo.

Czy kierowca ma wywieszoną instrukcję bhp w samochodzie? Nie, bo ma opanowane wszystkie odruchy w ramach szkolenia, a pod ręką ma tylko jeden piktogram, określający światła awaryjne.

Moim zdaniem, na stanowisku pracy zamiast instrukcji bhp powinny być tylko piktogramy, informujące o zagrożeniach i nakazach, ponieważ w praktyce nikt tych instrukcji nie czyta.

Natomiast twierdzę, że w zakładzie pracy powinno się opracowywać procedury (rozszerzona forma instrukcji) dotyczące realizacji okeślonych prac, np. ręcznych prac transportowych, które byłyby bardzo precyzyjnie dostosowane do danego zakładu pracy (wykonywanych prac transportowych, stosowanego sprzętu pomocniczego itp.) w oparciu o unormowania prawne i zasady bhp - bez elementów, które danego zakładu nie dotyczą, ale z zagrożeniami, które te prace niosą.

Jednocześnie procedury te powinny stanowić podstawę permanentnego szkolenia pracowników, zaliczenie którego powinno stanowić warunek dopuszczenia do określonych prac; procedury winny być ogólnie dostępne w poszczególnych komórkach organizacyjnych zakładu pracy.

W związku z tym, że trzeba dopełnić wymogów prawnych, pracodawcy kupują gotowe instrukcje, które w rzeczywistości często nie są dostosowane do warunków w danym zakładzie pracy i wiszą latami bez aktualizacji.

Według danych statystycznych pierwsze miejsce (około 76%) zajmują wypadki komunikacyjne, drugie (około 17%), wypadki domowe, natomiast wypadki w pracy - stanowią około 7% ogółu wypadków.

W profilaktyce wypadków komunikacyjnych (w których jest najwyższy odsetek wypadków śmiertelnych i ciężkich) używa się tylko i wyłącznie piktogramów lub krókich informacji, jak np. "czarne punkty", przy jednoczesnym uświadamianiu skutków poprzez zwarte informacje oraz filmy uświadamiające przyczyny i skutki wypadków - to najbardziej przemawia do zainteresowanych.

M. Głowicki

Dodaj swój komentarz


boza : zasada wywieszania instrukcji obsługi czy bhp na konkretnym stanowisku to nieracjonalny przeżytek. Instrukcje trzeba opanowaca nie mieć na stanowisku(np spawacza) najczęściej zabrudzoną i nie czytelną. Jeśli już to w firemie powinno sję wyznaczyć miejsce gdzie złożone zostały do wglądu zainteresowanych wszelkie instrukcje,dostępne w każdej chwili. Natomiast szkolenia pracowników,w tym okresowea to dobry czas na przypomnienie ich treści. (2007-08-13)

Egzaminowany z zasad bezpieczeństwa: Czy Pana zdaniem instrukcja BHP dla uczestników egzaminu powinna być w ośrodku Egzaminowania Kierowców ? Żaden przepis o tym nie stanowi. Uczestnika Egzaminu Państwowego ktoś z zasad BHP (w trakcie jego trwania) powinien przeszkolić. Przeglądałem zakres szkolenia jaki powinien być przeprowadzony przez Ośrodek Szkolenia nie ma no tym mowy. Moim zdaniem to na Ośrodku Egzaminowania Kierowców ten obowiązek spoczywa zarówno jak również zasad instruktarzu stanowiskowego doboru środków ochrony indywidualnej czy (instrukcji obsługi) przy maszynie jaki jest pojazd np. motocykl kat. A. :). (2020-01-01)

praktyk: pogadajcie z inspektorami prokuratorami i prawnikami, którzy prowadzą postępowania powypadkowe. A na sali rozpraw słyszy się takie wywody' - pracodawca nie dopełnił swojego obowiązku, bo instrukcja bhp nie znajdowała się na stanowisku pracy itp. Trzeba zacząć od edukacji samej góry potem zejść niżej. JA też wywieszam instrukcje na stanowiskach, bo mam takie a nie inne doświadczenia. Brudna instrukcja bhp jest jednym z asów na rozprawie, bo domniema się, że jak jest brudna, to jest używana - czytana tzn pracownik znał jej postanowienia. (2020-01-02)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2007

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58497116