ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Badania nakazane prawem

W nr 8/2007 miesięcznika "Atest - Ochrona Pracy" ukazał się artykuł p. Małgorzaty Majki "Zmniejszenie zagrożenia przez zmiany organizacyjne", który nie może pozostać bez odpowiedzi ze względu na to, że jego Autorka, błędnie interpretując obowiązujące przepisy, wprowadza w błąd pracodawców i namawia do postępowania niezgodnego z prawem.

Propozycja zastosowania zmian organizacyjnych, w postaci ograniczenia czasu narażenia na czynniki szkodliwe w środowisku pracy, może być uznana za próbę zmniejszenia narażenia pracowników (a właściwie obniżenia średniego ważonego stężenia) w ciągu zmiany roboczej w sytuacji, gdy nie jest możliwe niezwłoczne zastosowanie środków technicznych, zmierzających do zlikwidowania przekroczeń wartości dopuszczalnych. Jednakże, wbrew temu, co pisze p. M. Majka, nie zwalnia to pracodawców z wykonywania pomiarów nakazanych w rozp. Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. (DzU nr 73, poz. 645) w sprawie badań pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Zgodnie bowiem z § 2.1 wspomnianego rozp., badań i pomiarów można nie przeprowadzać jedynie wtedy, jeżeli wyniki dwóch ostatnio przeprowadzonych badań i pomiarów nie przekroczyły 0,1 wartości NDS lub natężenia, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 228 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, a w procesie technologicznym lub w warunkach występowania danego czynnika nie dokonała się zmiana, mogąca wpływać na wysokość stężenia lub natężenia czynnika szkodliwego dla zdrowia. Reasumując - znaczące skrócenie czasu narażenia pracownika w ciągu zmiany roboczej może doprowadzić do zmniejszenia stężenia (natężenia) średniego ważonego do wartości dopuszczalnych, nie zwalnia natomiast pracodawcy z obowiązku prowadzenia badań i pomiarów, jeżeli stężenia lub natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia przekraczają 0,1 odpowiednich wartości NDS lub NDN.

Chciałbym również zaznaczyć, że w przypadku czynników chemicznych zaleca się w pierwszej kolejności wyeliminowanie uwalniania do środowiska pracy stwarzającego zagrożenie czynnika chemicznego poprzez właściwe projektowanie procesów pracy i kontrolę techniczną oraz stosowanie odpowiedniego wyposażenia i materiałów, w następnej kolejności ograniczenie uwalniania do środowiska stwarzającego zagrożenie czynnika chemicznego, a dopiero, jeżeli te środki okażą się nieskuteczne lub niemożliwe do zastosowania zaleca się zmianę organizacji procesów pracy (rozp. MZ z 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych, DzU z 2005 r., nr 11, poz.86).

Byłbym bardzo wdzięczny za szybkie zamieszczenie tego sprostowania w celu uchronienia pracodawców przed przykrymi konsekwencjami zaniechania nakazanych prawem badań i pomiarów, a do Autorki chciałbym zaapelować o większą odpowiedzialność za publikowany tekst.

dr Jan Piotr Gromiec
Instytut Medycyny Pracy w Łodzi

Zobacz również: M.Majka: Celem jest zmniejszenie narażenia


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2007

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58067158