ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Dopuszczalna krzywizna błędu

Odpowiedź autora artykułu "Więcej rozsądku w przepisach" (ATEST 3/08), do którego uwagi nadesłane przez K.L. zamieściliśmy w poprzednim numerze.

Mimo że mój adwersarz K.L. nie ujawnił swojego imienia i nazwiska, to jednak problem podejmuję. Niektóre poczynione przez K.L. uwagi wymagają jednak szerszego omówienia. "Tryptyk" moich publikacji (A OP nr 1, 2 i 3/08) miał na celu zasygnalizowanie zagadnień poruszanych przez uczestników szkoleń, aby również inni wykładowcy zechcieli podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Taka forma "doskonalenia" wykładów powinna być kontynuowana.

Ustosunkowując się do polemiki K.L. twierdzę, że:

ad paskal. Sprawa jest poważniejsza niż się wydaje. Mimo oficjalnego obowiązywania Pa - trudno zauważyć tę jednostkę. W warsztatach samochodowych, na stacjach benzynowych renomowanych firm (pompowanie kół) króluje atmosfera lub bar (częściej). Zwiedzając duży zakład produkcyjny (kapitał amerykański) na setkach manometrów widnieją oznaczenia w barach. Pluralizm wyjątkowo niestosowny. A może Pa zwyczajnie nie "przyjął" się? Co na to UDT czy PIP? Powtarzam, iż chodzi o oznaczenia wartości najbardziej elementarnych.

ad § 114. A jednak paragraf ten został uchylony, mógłbym więc przejść do porządku dziennego, gdyby nie niefortunny zbieg przeniesienia jego treści do załącznika nr 2, § 37 ust. 1 pkt 3. Załączniki do rozporządzeń rozwijają regulacje "umocowane" wcześniej w samym rozporządzeniu. Obowiązek urządzenia pomieszczeń do wypoczynku, zwanych dalej "oazami", obejmuje jedynie skutki pracy w temperaturze powyżej 30°C (?). W treści zaś rozporządzenia, jak i w jego załączniku nie określa się dopuszczalności pracy w temperaturze powyżej 30°C (303 K) ani ograniczenia np. czasu takiej pracy. Jak wiadomo - temperatury ponad zero bezwzględne nie mają granicy. Cóż więc oznacza praca w temperaturze powyżej 303 K?
Dopuszczalne wartości WBGT, umożliwiające realizację podstawowych funkcji przez pracownika, nie mogą przekraczać 30°C, a ściśle wartości określonych w słynnej tabeli Nr 2 rozporządzenia MPiPS z 29 listopada 2002 r. w sprawie NDS i NDN czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

ad "bacówka". Nawet UE nie promulguje samych pomysłów swoich zamierzeń, a o takich pisałem. Wszystko jednak przed nami. W kolejce do regulacji czeka pomysł określania dopuszczalnej krzywizny banana oraz wartości cos α kąta zbieżności ogórka.

Pragnę też podziękować panu A. Mielczarkowi za wskazanie pomyłki. Oczywiście chodzi o § 55 rozporządzenia z 26 września 1997 r.

Józef Ślęzak

Dodaj swój komentarz


Maciej Ś.: Co do "pascala" (Pa) - jednostką główną (nie mylić z jednostką podstawową) w układzie SI dla ciśnienia jest - - > Niuton na metr kwadratowy, dla uproszczenia nazywany PASKALEM. - - - Atmosfera fizyczna (atm), atmosfera techniczna (at), bar (1 bar = 1000000 niutonów na metr kwadratowy, czyli paskali), mm słupa wody, mm słupa rtęci NIE SĄ JEDNOSTKAMI UKŁADU SI i są tylko dopuszczalne przejściowo jako jednostki LEGALNE. I tyle... (2008-05-24)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2008

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58491314