ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Oferta szkoleniowa, która wprowadza w błąd

Przeglądając strony internetowe, wszedłem na stronę znanego wydawnictwa, mającego siedzibę w jednym z wojewódzkich miast. Ponieważ zajmuję się zawodowo obsługą maszyn i urządzeń, zainteresowała mnie oferta szkoleniowa tego wydawnictwa, dotycząca maszyn: "Dokumentacja eksploatacyjna maszyn i urządzeń - warsztaty. Nowe obowiązki przy przygotowywaniu DTR oraz druków eksploatacji, przeglądów i kontroli urządzeń wg wymagań Dyrektywy 42/WE i 655/WE".

Już na wstępie wydawnictwo informuje, że "...zgodnie z dyrektywą maszynową 42/WE i wytycznymi dyrektywy narzędziowej 655/WE zmieniły się wymogi bezpieczeństwa i eksploatacji urządzeń produkcyjnych". W uwadze pisanej poniżej tłustym drukiem dodatkowo jestem pouczony, że "Już za niespełna 4 miesiące wchodzą w życie nowe wymagania Dyrektywy Maszynowej 42/WE, dotyczące dokumentowania stanu technicznego maszyny".

W szczegółowym 8 godzinnym programie szkolenia, prowadzonego w formie warsztatów, przewidziano m.in. następujące tematy:

- "Zmiany podczas eksploatacji urządzeń, zgodnie z wytycznymi Dyrektywy narzędziowej".

- "Omówienie poszczególnych elementów DTR - konieczne zmiany wg dyrektyw 42 i 655/WE".

- "Nowe specyfikacje techniczne oraz instrukcje podczas eksploatacji, przeglądów i kontroli".

- "Konieczność nanoszenia zmian w DTR po każdorazowej modernizacji maszyny".

- "Zmiany w dokumentacji techniczno ruchowej" - tytuł całego rozdziału, jeden z podtytułów: "Przygotowanie instrukcji eksploatacji maszyn i urządzeń z uwzględnieniem nowych zasad bezpieczeństwa".

- "Bieżące monitorowanie stanu maszyny - jak opisywać braki wg nowych wytycznych".

- "Nowa dokumentacja przeglądów i kontroli urządzeń" - tytuł całego rozdziału, jeden z podtytułów: "Obowiązkowa dokumentacja przeglądów okresowych maszyn według nowej dyrektywy".

Z oferty internetowej wynika, że wydawnictwo nie ogranicza się do miasta, swojej siedziby, a warsztaty - szkolenia mają być prowadzone także w innych miastach wojewódzkich. Znam obowiązujące przepisy, dotyczące nowych i użytkowanych maszyn, śledzę także zmiany w przepisach dotyczących maszyn, ale nie mogę doliczyć się tylu nowości, ile wymienia się w programie. Może redakcja bądź czytelnicy pomogą w wytłumaczeniu, co kryje się za pojęciami "zmiany" oraz "nowe".

Marian Przybysz


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2008

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58063986