ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Szczepienia pracowników

Zetknąłem się z problemem dotyczącym szczepień pracowników i szukając rozwiązania natrafiłem na artykuł "Urzędnik ważniejszy od parlamentu" dr. Aleksandra Stukowskiego. Z mojej analizy wynika, że sprawa opisana w artykule została częściowo rozwiązana zgodnie z intencją autora. Otóż Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzeniem z 15 grudnia 2005 roku (DzU nr 256, poz. 2149) uchylił zapisy dotyczące obowiązku wykonywania szczepień. Nie zrobił tego jednak Minister Środowiska w zakresie rozporządzenia w sprawie bhp w ogrodach zoologicznych. Autor pyta - kto następny?

Otóż temat pojawia się również w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych (DzU z 2005 r., nr 81, poz. 716 ze zm.). Z § 16 punkt 2 rozporządzenia wynika, że wszyscy pracownicy narażeni na czynnik biologiczny, zakwalifikowany do grupy 3 lub 4 zagrożenia, przeciw któremu dostępna jest szczepionka, mają być zaszczepieni.

Należy również zauważyć, że w grudniu ubiegłego roku została wydana nowa Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (DzU z 2008 r., nr 234, poz. 1570). Zgodnie z art. 20.1. "W celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych przeprowadza się zalecane szczepienia ochronne wymagane przy wykonywaniu czynności zawodowych, określonych na podstawie ust. 4". Zachodzi więc wątpliwość i pole do interpretacji, czy "szczepienia zalecane" są tylko "zalecane" czy "wymagane". Smaku dodaje fakt, że nie ma już mowy o zgodzie pracownika na wykonanie szczepienia. Jaka jest więc aktualna sytuacja? Czy szczepienia zalecane są obowiązkowe dla pracowników? Czy można pracownika zaszczepić bez jego zgody? Czy brak zgody może stanowić podstawę do rozwiązania umowy z pracownikiem? Jak ma się ta sytuacja do Dyrektywy 2000/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 września 2000 r. w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie czynników biologicznych w miejscu pracy, w której podany jest zalecany kodeks postępowania odnośnie do szczepień. Zgodnie z nim pracownikowi należy zaoferować możliwość szczepienia oraz poinformować o korzyściach oraz wadach zarówno szczepienia, jak i niezaszczepienia się.

Czytelnik

Od redakcji: w najbliższym czasie podejmiemy ten temat.

Dodaj swój komentarz


bezik: Chętnie zapoznam się z odpowiedzią na ww temat. Jest to problem wielu zakładów pracy. (2009-11-23)

Maciej Ś.: Polecam redakcji wzięcie pod uwagę artykułu z miesięcznika "PRACA I ZDROWIE" nr 3 i 4 z 2009 r. pt. "Nadzędzia prawne zapobiegania chorobom zakaźnym w świetle nowej ustawy" - autorką jest dr adw. Małgorzata Paszkowska, ekspert w ochronie zdrowia. Wspomniany artykuł zawiera (m. in.) takie pojęcia, jak PRZYMUS MEDYCZNY. Termin ten jednak nie ma bezwzględnego zastosowania i należy się nim posługiwać dość ostrożnie. (2009-11-23)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58382579