ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Dyplom ważny czy nie
- wyjaśnienie władz uczelni

W nawiązaniu do informacji, jakie ukazały się w numerze 3/2009 czasopisma ATEST informujemy, że czytelnicy tego artykułu mogli odnieść mylne wrażenie, że program nauczania realizowany na kierunku ochrona środowiska i specjalności ochrona środowiska pracy w latach 1996-2004 w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu, nie zapewnia należytego przygotowania do wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Poddano ocenie wykaz przedmiotów na tej specjalności, jaki obowiązywał w latach 1996-2004. O przydatności zakresu nauczania realizowanego w latach 1996-2004 w odniesieniu do specjalności ochrona środowiska pracy świadczy wypowiedź Dyrektora Departamentu Warunków Pracy w Ministerstwie Gospodarki i Pracy zawartej w numerze 6/2005 w rubryce "Redakcja odpowiada" na str. 32 czasopisma ATEST. W odpowiedzi na list Czytelniczki, absolwentki Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska, Ministerstwo Gospodarki stwierdza, że posiadanie przez Czytelniczkę ukończonych studiów o specjalności "Ochrona środowiska pracy" stanowi spełnienie wymagania kwalifikacyjnego dla pracowników służby bhp (osób wykonujących zadania służby bhp) określonego w rozporządzeniu z 2 listopada 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 246, poz. 2468): specjalność "Ochrona środowiska pracy" jest specjalnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. A zatem odpowiedź jest jednoznaczna: absolwenci uczelni spełniają wymagania kwalifikacyjne dotyczące służby bezpieczeństwa i higieny pracy, w związku z tym mogą zajmować w tych służbach stanowiska wymienione w zacytowanym wyżej rozporządzeniu. Nadmieniamy, że w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska wprowadzono od października 2005 roku specjalność "Bezpieczeństwo i higiena pracy", uwzględniając w programie nauczania zwiększające się wymagania w stosunku do służby BHP oraz wprowadzono studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, gdzie pracownicy służby BHP mogą uzupełniać kwalifikacje. Zainteresowanych zagadnieniami przydatności doboru przedmiotów (lub, co ważniejsze: treści nauczania) dla kształcenia służby BHP odsyłamy do problemowego artykułu prof. Zygmunta Niczyporuka: "Kierunek bhp - to nie wystarczy", który ukazał się na łamach czasopisma ATEST w numerze 6/2006. Z artykułu tego wynika, że osąd dotyczący prawidłowości doboru przedmiotów i treści nauczania w zakresie BHP nie jest tak jednoznaczny, jak wynika to z cytowanych wypowiedzi na łamach czasopisma ATEST nr 3/2009. Nadmieniamy, że absolwenci naszej uczelni zdobywali wyróżnienia w konkursie "Złote Szelki" organizowanym przez czasopismo ATEST na najlepsze prace dyplomowe, zajmują wysokie stanowiska w służbie BHP w renomowanych firmach. Ponadto profil kształcenia na specjalności BHP umożliwia tak istotne łączenie problematyki BHP i ochrony środowiska.

Rektor
prof. dr hab. Anatol Peretiatkowicz

Od redakcji: Wyjaśnienie uczelni dotarło do redakcji 6 maja 2009, już po oddaniu do druku numeru 5/2009, w którym kontynuujemy temat, jakiego dotyczy list pana rektora. W tej sytuacji niecelowe byłoby ustosunkowanie się do wyjaśnień.

Jerzy Knyziak

Dodaj swój komentarz


Paweł: Wyższa Szkoła Ochrony środowiska w Radomiu prowadzi miedzy innymi kierunek turystyka i rekreacja. Jeżeli uznajemy studia w zakresie ochrony środowiska za spełnienie wymagan dla specjalisty bhp to musimy uznać również Wyższą Szkołę wychowania fizycznego, która posiada także kierunek turystyka i rekreacja. (2009-06-08)

Wiesiek: A Ty Kolego Pawle jesteś z konkurencyjnej uczelni, czy naprawdę nie masz pojęcia o pojęciu? :o) Co ma kierunek turystyka i rekreacja do kierunku ochrona środowiska i specjalnosci: bhp?!!! Na AGH- jest kierunek kulturonzawstwo i jakos to nie przeszkadza w studiowaniu informatyki, czy innych kierunków ściśle technicznych... (2009-06-09)

H.K.: Czy to zawód. Padło takie stwierdzenie. „Dawno dawno temu „ zawód jasno określał tytuł przed nazwiskiem. Obecnie pozostał tylko technik bhp. O inżynierach bhp z lat dwudziestych wspomniał pan J.Kowalski w swoim wystąpieniu w Sejmie. I to wszystko. Magistrów w tej dziedzinie nie ma. To jakiego tytułu powinni używać po studiach podyplomowych . KZZIITBHP mocą Ustawy ma prawo nakazać zmianę przepisu. Inne organizacje nie mają takiego prawa. Chcących zmieniać buble prawne by „Bogowie” nie bawili się naszym kosztem a realizowali potrzeby społeczne zapraszamy do współpracy. Związek nie brał udziału przy sprzedaży środowiska pracujących w dziedzinie bhp. Jako organizacja możemy bronić nie tylko zrzeszonych. Po zmianie Statutu związek może przyjąć wszystkich pracujących w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Związek jest jak najbardziej za podnoszeniem kwalifikacji. Jednak nadal domaga się równych praw w wykonywania zawodu. Obecnie występujemy o usunięcie z klasyfikacji zawodów „specjalistę bezpieczeństwa i higieny pracy -214924”, gdyż jak sami ustawodawcy ustalili jest to stanowisko a nie zawód. (2009-06-15)

AB: NAJWYŻSZY CZAS ABY ZAKOŃCZYĆ KOKOSY ROBIONE POD PŁASZCZYKIEM - NAJWYŻSZYCH SZKÓŁ WSTYDU. PO POZIOMIE WYPOWIEDZI NA TEMATY BHP - POZNAJEMY WIEDZĘ OSÓB KOŃCZĄCYCH TE STUDIA. (2009-10-19)

utim: Witam Czy wiecie jak zakończyła się sprawa z uznaniem uprawnień bhp dla specjalność ochrona środowiska pracy w PWSOŚ? (2011-11-19)

Maciej Ś.: Można domniemywać, per analogiam, że podobnie jak z doktoratem w Akademii Muzycznej z gry ma kontrabasie. (2011-11-19)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58486322