Oddechy ratownicze
Czytelnik pisze
Czytając artykuł "Szkolenie z pierwszej pomocy, cz. 7" (ATEST 11/2017) trafiłem na sformułowanie "wdechów", które w mojej ocenie zostało użyte nieprawidłowo zarówno przy resuscytacji krążeniowo- oddechowej (RKO) niemowlęcia, jak i dziecka.
Przy udzielaniu pierwszej pomocy osobie, która nie jest przytomna i samodzielnie nie oddycha, działania ratownicze zastępują te czynności osoby ratowanej. Osoba ratująca wykonuje uciski na klatkę piersiową oraz oddech zastępczy. Oddech zastępczy polega na nabraniu powietrza do płuc, czyli "wdech" powietrza, po czym to powietrze zgromadzone we własnych płucach trzeba przekazać do płuc osobie ratowanej, czyli wykonać "wydech", a nie "wdech". Lepiej więc i prawidłowo to brzmi: "oddech zastępczy", czyli wdech i wydech. Dla przykładu: praca silnika spalinowego polega na 4 kolejnych funkcjach: ssanie, sprężanie, praca, wydech. Spróbujmy pomieszać kolejność tych faz - czy silnik odpali?
Podobnie: czy dziecko zacznie oddychać, jeżeli wykonamy tylko wdech a nie wykonamy wydechu przykładając własne usta do jego ust lub nosa lub obu razem?
Niestety, często z nieprawidłowym słownictwem (używaniem sformułowania "wdech" zamiast "oddech zastępczy") spotykam się również na szkoleniach prowadzonych przez fachowców. Jeżeli moje rozumowanie jest błędne, to proszę mnie z tego błędu wyprowadzić.
Marek Strojek
Autor odpowiada
Dziękuję za wnikliwe przestudiowanie artykułu oraz zasygnalizowanie niewłaściwego użycia słowa "wdech" przy RKO niemowlęcia i dziecka.
W szóstej części cyklu (ATEST 10/2017) opisałem RKO z prawidłowym algorytmem, podając m.in., jak powinny wyglądać oddechy ratownicze. W cz. 7 poświęconej RKO niemowlęcia i dziecka użyłem, jak wielu ratowników oraz innych osób zajmujących się tą problematyką, skrótu myślowego, którego używa się potocznie, co oczywiście nie powinno zdarzyć się w artykule.
Poprawnie w cz. 7, w odpowiednich fragmentach, powinno być tak:
RKO niemowlęcia:
3. Jeśli nie wyczuwasz oddechu niemowlaka na swoim policzku, wykonaj 5 oddechów ratowniczych wstępnych w następujący sposób:
c) wykonaj delikatny oddech ratowniczy (tak jak opisano to w cz. 6. na str. 49 - ATEST 10/2017).
6. Wykonaj wentylację usta-usta-nos łącznie 2 oddechy ratownicze.
RKO dziecka:
3. Jeśli nie wyczuwasz oddechu dziecka na swoim policzku, wykonaj 5 oddechów ratowniczych wstępnych w następujący sposób:
d) wykonaj delikatny oddech ratowniczy (tak jak opisano to w cz. 6. na str. 49 - ATEST 10/2017).
5. Wykonaj wentylację usta-usta łącznie 2 oddechy ratownicze.
Andrzej Dziedzic
Brak komentarzy
Dodaj swój komentarz
|