ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Dział bhp i ochrona środowiska

Jeden z naszych Czytelników jest kierownikiem działu bhp w zakładzie odlewniczym zatrudniającym ok. 500 pracowników. W związku z reorganizacją zakładu, pracodawca zamierza dodać do zakresu działania działu bhp kwestie związane z ochroną środowiska. Czy można w ten sposób rozszerzyć zakres działania tej służby w zakładzie pracy?

Pracodawca nie może obciążać pracownika lub pracowników komórki bhp innymi obowiązkami, niż wymienione w § 2, ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z 02.09.1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 109, poz. 704). Katalog obowiązków tam wymienionych jest zamknięty, o czym świadczy nie tylko brak sformułowania "w szczególności", ale jednoznaczne brzmienie ust. 2 tego samego przepisu: "Służba bhp nie może być obciążona innymi zadaniami niż wymienione w ust. 1 (...)". Dodać należy, że katalog ten w punkcie 18 przewiduje współpracę służby bhp z laboratoriami i innymi jednostkami zajmującymi się pomiarami stanu środowiska naturalnego, działającymi w systemie państwowego monitoringu środowiska. Nie oznacza to jednak obciążania pracowników bhp obowiązkami związanymi z ochroną środowiska z zakładzie pracy.

Na pierwszy rzut oka nie ma formalnych przeszkód (ani w Kp. ani w cytowanym rozporządzeniu) do utworzenia jednego działu do spraw bhp i ochrony środowiska, pod warunkiem, że pracownicy takiego działu mają wyraźnie podzielony zakres obowiązków. W szczególności, pracownicy odpowiedzialni za bhp nie mogą być obciążani obowiązkami z zakresu ochrony środowiska. W takim wypadku pamiętać należy, że liczba pracowników zajmujących się wyłącznie bhp nie może spaść poniżej wymaganej przepisami prawa pracy normy. Dyskusyjna jest wtedy rola i zakres obowiązków kierownika takiego działu. Jak bowiem odpowiadać za bhp i ochronę środowiska, skoro nie powinno się być obciążonym niczym innym niż bhp? Być może taki dział wymaga dwóch współpracujących ze sobą osób. W przeciwnym przypadku kierownik takiego działu, jako obciążony innymi obowiązkami, nie może być traktowany jako służba bhp.

Nie bez znaczenia wydaje się też zapis § 1, pkt 2. rozporządzenia, zgodnie z którym liczbę pracowników służby bhp ustala pracodawca, biorąc pod uwagę stan zatrudnienia oraz występujące w zakładzie warunki pracy i związane z nimi zagrożenia zawodowe, a także uciążliwości pracy. Sugeruje on, że w zakładzie odlewniczym zatrudniającym ok. 500 osób minimum określone w § 1, pkt 3 rozporządzenia może być niewystarczające i nie należy obciążać już istniejącej wieloosobowej komórki służby bhp dodatkowymi obowiązkami.

Redakcja

Dodaj swój komentarz


RRRRRRRR: Wg mnie może. Zmieni mu umowę na część etatu (bo nie ma 600 pracowników) i do reszty - do pełnego dorzuci, wszystko, co będzie chciał. Zreszta staje przed podobna sytuacją, tylko przed 3 w 1, bo jeszcze p.poż ...I myślę ... (2012-10-01)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58491384