ATEST Ochrona Pracy

24 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Okulary, ale od uprawnionego okulisty

Pracownik został skierowany na okresowe badania profilaktyczne z zaznaczeniem, że pracuje przy monitorze ekranowym. Lekarz przeprowadzający badanie nie zlecił pracownikowi pracy przy monitorze w okularach korekcyjnych. Dwa miesiące później pracownik bez skierowania od pracodawcy udał się do lekarza okulisty nieposiadającego uprawnień do badań profilaktycznych, który zalecił stałe noszenie szkieł korekcyjnych (a nie jedynie przy pracy przed monitorem). Pracownik ma wadę wzroku (astygmatyzm) i stale nosi okulary. Na podstawie tego zaświadczenia pracownik domagał się zwrotu zakupu okularów. Pracodawca odmówił. W związku tym Czytelniczka z Bytomia pyta: Czy zalecenie pracy przy monitorze ekranowym może wydać także lekarz okulista nieposiadający uprawnień do przeprowadzania badań profilaktycznych.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 01.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973) nie dają jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Obowiązek zapewnienia okularów (którego tylko jedną z form jest zwrot kosztów ich zakupu) wprowadza § 8 omawianego rozporządzenia, który warto zacytować w całości:
§ 8. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Z ust. 2 wynika, że jedynie zalecenie lekarza przeprowadzającego badania okulistyczne w ramach badań profilaktycznych rodzić może obowiązek po stronie pracodawcy. Odrębne przepisy, do których odsyła ust. 1 to przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.). Określają one między innymi szczególne kwalifikacje lekarzy uprawnionych do przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Należy zatem wnioskować, że aby zalecenie lekarza zapewnienia okularów korygujących było dla pracodawcy wiążące muszą być spełnione dwa warunki formalne. Zalecenie musi być wydane jako rezultat badań profilaktycznych i przez lekarza, który posiada uprawnienia do przeprowadzania takich badań. Sytuacja, w której pracownik stale korzysta z okularów, a w szczególności, gdy wada wzroku nie jest spowodowana pracą z monitorem, albo też gdy praca z monitorem nie powoduje pogłębienia się tej wady nie jest moim zdaniem przesłanką obciążania pracodawcy kosztami zakupu okularów. W ostateczności można się odwołać do ratio legis wprowadzenia takiego obowiązku; z całą pewnością ustawodawcy nie chodziło o przerzucenie na pracodawców kosztów zakupu okularów dla wszystkich pracowników, którzy muszą je nosić i jednocześnie pracują z monitorami. Chodziło raczej o wprowadzenie takiego obowiązku jedynie w przypadku pracowników, u których wada wzroku powstaje lub pogłębia się z powodu pracy z monitorem. Istnienie takiego związku przyczynowego może stwierdzić jedynie lekarz i jedynie w ramach badań profilaktycznych.

M.B.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58477828